Третя розмова: про пошук самореалізації та задоволення від неї.
Героїня: Анна Погрібняк
Пішла з IT не назавжди, а щоб повернутися по-іншому. Як зрозуміти, де твоя самореалізація? В погоні за трендами ми можемо не чути себе.
1. Розкажіть коротко про себе та свій шлях, чим ви займаєтеся і чому тема самореалізації для вас має особливе значення?
В 2014 році я прийняла два важливих рішення. Тоді я навчалася в КНУ на факультеті компʼютерних наук і кібернетики, й жила звичайним студентським життям у гуртожитку на стипендію та невелику підтримку від батьків.
В той рік почалось вторгнення росії в Донецьку область. Батьки втратили роботу й виїхали до Києва «на пару тижнів», а я вирішила, що пора шукати справжню «дорослу» роботу. Почала шукати позицію по спеціальності, зупиняючись на QA (Quality Assurance Engineer, тестувальник).
Паралельно з цим я вже якийсь час виношувала думку вести блог про моду, надихаючись першими блогерами на YouTube.
І хоч моє життя в гуртожитку виглядало надто далеко від тої картинки, яку я бачила у влогах, я не відкинула цю ідею до кращих часів, а обрала формат письмового блогу з фото постами. Це було ще до епохи Instagram.
Саме 2014 рік став для мене переломним: я втратила поняття «дім» і почала дорослий професійний шлях, але водночас створила простір для душі, де могла проявлятися творчо.
2. Ви ведете блог уже багато років. Що він давав Вам на самому початку — відчуття свободи, власний голос чи, можливо, новий спосіб самопізнання?
Моє оточення тоді було далеким від моди, а мені хотілося одягатися цікаво, тому блог став віддушиною, де я можу проявитись і заодно знайти коло однодумців.
Я думаю, коли починаєш проактивно цікавитись чимось, найважливіше, що отримуєш — людей, які розділяють твої інтереси.
Майже одразу блог почав мені давати нові знайомства, з якими я могла більш ефективно розвиватись в цій сфері. З цими людьми ми стали дружити, ділитись успіхами, досвідом, і саме це не дало мені його закинути тоді.
3. У який момент Ви відчули, що блог перестав бути просто захопленням і став важливою частиною Вашої ідентичності?
Насправді це сталось досить непомітно. Зі сторони я виглядала як дівчина, яка навчається в універі, після нього їде в офіс на роботу і раз на тиждень постить собі в соцмережі красиві фоточки в якомусь наряді.
Пам’ятаю, як помічала власний зріст по коментарям від колег в офісі. Спершу вони могли якось по-доброму підколоти щодо моїх фото, а з часом перейшли до захопливих вигуків «ого, це що, тобі просто так прислали?» (коли мої блогерські pr посилки почали доставляти курʼєри в офіс.)
Приблизно в той час почалась впізнаваність в Україні. Instagram стрімко набирав популярність, українські бренди лише починали тестувати інфлуенс-маркетинг, а до мене на вулицях стали підходити дівчата-підписниці.
Ну і апогеєм, коли я зрозуміла, що блог — це вже не просто безтолкове хоббі, став прес-тур з брендом Chanel в Грецію в 2017.
4. Чому Ви колись пішли в IT і що саме Вас туди привело?
Мабуть, точкою відліку став мій вступ до університету, який відбувся за принципом «пальцем у небо».
В мене була love story з хлопцем з Києва, тож я хотіла переїхати туди на навчання. Факультети обирала з точки зору того, куди я зможу пройти на бюджет з моїми сертифікатами (сильна в мене була математика і англійська).
Спойлер: коли я вступала на програмування, ще не було цього фльору «успішного затишного айті» і зарплати в доларах. А реалії навчання на технічному факультеті опускали мене обличчям в льодяну воду. Я безліч разів хотіла все кинути і піти навчатись на щось творче, але протрималась. І в 2014 мені здалось логічним йти працювати на позицію, близьку до спеціальності (до речі, я жодного разу не пошкодувала, що дала цій сфері шанс).
5. Чи було у Вас внутрішнє відчуття, що Ви ніби живете між двома світами, творчим і «серйозним» професійним?
100%! Досі маю це відчуття.
В якийсь момент я почала навіть кайфувати від нього, бо можу втомлюватись від одного зі своїх світів, але завжди маю, куди «збігти».
6. Як Ви зрозуміли, що більше не можете жити в тому ритмі, в якому жили раніше?
Моє рішення піти на роботу ще на бакалавраті було частково вимушеним. Я розуміла, що маю допомогти родині у скрутній ситуації, хоча могла б прожити ще кілька легковажних студентських років. Тоді я внутрішньо пообіцяла собі, що це не назавжди. І залишила собі примарну можливість колись поставити доросле життя на паузу та просто побайдикувати.
Але правда в тому, що почавши заробляти, ти вже, скоріш за все, не зможеш відмовитись від того рівня життя, яке маєш.
Так сталось і в мене. Я пропрацювала фактично нон-стоп майже 8 років. За цей час я виростила блог, закрила питання з житлом і зловила вигоряння на роботі.
На той момент я вже розуміла, що обидві сфери приносять мені приблизно однаковий дохід, проте блог давав більше гнучкості. Тоді в моїй голові включився калькулятор і план: коли зможу собі організувати постійний пасив, який закриє мені базову вартість життя, я звільнюся з роботи. Щойно це стало реальним, я зібрала всі заощадження, позичила грошей і вирішила купити ще одну нерухомість під оренду. Так, і це в Києві під час війни. І я розумію, що ще можу про це пошкодувати.
7. Як Ви наважилися піти в сабатікал на два роки? Що Ви шукали в цій паузі? Якою Ви були на початку цього періоду і якою стали ближче до його завершення?
Почнемо з того, що в українських реаліях поняття сабатікалу як такого не існує, тому я прийшла до свого менеджера з рішенням звільнитись. А він натомість запропонував мені сабатікал на… цілий місяць. Але я розуміла, що цього замало, тож наполягла на своєму.
На той момент я почувалась дуже виснаженою з постійною тривогою всередині. В першу чергу через кількість різнопланових задач, на яких доводилося фокусуватися одночасно. Я не знала, скільки часу мені знадобиться, щоб відновити спокій всередині, тож звільнялась без думки про те, чи вертатимусь знову до роботи в ІТ і коли саме. Виявилося, що двох років було якраз достатньо, щоб приділити час собі і вже «скучити» за роботою поза блогом.
8. Що в сабатікалі виявилося не таким романтичним, як могло здаватися з боку?
Перше, з чим я стикнулась — це звикнути до того, що мій дохід став меншим і значно менш передбачуваним.
Не дивлячись на те, що я знала, що пасиви покривають мої мінімальні витрати, я звикла мати можливість подорожувати, інколи робити якісь дорогі покупки. А тут ще й перший час мені треба було відкладати частину зароблених коштів, щоб віддати борг за покупку житла.
Проте десь за півроку я вже адаптувалась до нової суми на рахунку і розуміла, що частина «не зароблених» коштів — це вклад в мій душевний спокій.
9. Чи було відчуття провини за те, що Ви втомилися від «хорошої стабільної роботи»? Які сигнали першими показали, що Ви виснажена?
Почуття провини зʼявлялось одразу, варто було лише уявити, як я розповідаю комусь про своє звільнення.
Ну так, в мене були пізні зідзвони на роботі, але врешті це все виглядало як dream job, ще й з зарплатою вище ринка.
Мабуть, першим сигналом виснаження стало роздратування від робочих задач. Коли ти розумієш, що зарплата вже не покриває твого дискомфорту, якою б хорошою вона не була. Я досі намагаюсь не думати про те, скільки грошей на рахунку в мене було б, якби я пропрацювала ті 2 роки. Це була велика інвестиція у власний mental health.
10. Зараз багато дівчат дивляться на блог як на єдину красиву форму реалізації. Чому, на Вашу думку, ця ідея так приваблює?
Я би не погодилась з цим твердженням. Як на мене, основне тут — людина, яка стоїть за цим блогом. Всі ми слідкуємо за особистістю/професіоналом в своїй сфері, а блог — це лиш можливість транслювати себе.
Дуже часто я бачу тенденцію, коли дівчата відмовляються від професійної реалізації, а вирішують шукати себе в Instagram/TikTok. Але я не вірю, що можна довгостроково реалізуватись в соцмережах не маючи професійного контексту, через який ти стаєш ближче до аудиторії, даєш якусь корисну інформацію чи хоча б транслюєш думку «я такий же, як ти, з тими самими проблемами і ситуаціями».
11. Чому блог для Вас залишився важливим, але не став єдиним місцем, де Ви хочете реалізовуватись?
Я не бачу користі виключно в блозі і хочу робити щось поза ним. Інколи я дивлюсь на свою діяльність в більш глобальному масштабі і думаю, який внесок я роблю в розвиток світу/суспільства?
- Зняти рекламну інтеграцію — майже ніякий.
- Транслювати світу життя в Україні під час війни — важливо.
- Бути частиною розробки продукту для кіноіндустрії, який використовують голівудські кіностудії — вау (це якраз той IT проект, до якого я доєдналась зараз).
12. Коли у Вас вперше з’явилася думка повернутися в IT? Це рішення далося легко чи було внутрішньо складним?
Це сталось під час відпустки, коли одна з дівчат розказувала свій досвід проходження співбесід і як вона вирішила змінити роботу (теж працюючи в IT сфері). Я навіть не помітила, як почала думати про те, що було б добре потихеньку вертатись та підшукувати якийсь цікавий проект. Проте я розуміла, що точно не готова до повернення на full time.
Приїхавши з відпустки, розказала про цю ідею хлопцю і навіть не встигла почати дивитись вакансії, як мені написали з мого найпершого проекту із пропозицією приєднатися на part time. В мене було 0 секунд роздумів і вже на наступний день ми про все домовились. Досі в шоці з того, як все склалось.
13. Що для Вас зараз означає фраза «мати своє місце»?
Для мене це стан, у якому реалізуються всі мої сильні сторони і водночас залишається час на те, що справді подобається.
Саме зараз я відчуваю себе на своєму місці. У мене є дві різні сфери для самореалізації, які я навчилася балансувати, не перевантажуючи себе.
Я встигаю працювати, розвиватись і залишати час на те, що мене наповнює. Наприклад, танці і прості речі, які я роблю своїми руками.
14. Яку головну думку зі свого досвіду Ви хотіли б передати іншим жінкам?
В мене є цілий список окремих думок, кожна з яких мені допомагала в певний період:
- Завжди думай про подушку безпеки. Відкладені (а ще краще, правильно інвестовані) кошти — можливість гнучкості у майбутньому.
- Звільнятись з роботи, коли відчуваєш, що вигоріла — нормально. Мати власну справу — це не єдина реалізація.
- Покладайся на чіткий розрахунок, але завжди прислуховуйся до себе.
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія SEPTEMBER — напишіть нам на пошту: september.journal.ua@gmail.com. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.