Як полюбити поезію?

ЯК ЧИТАТИ ПОЕЗІЮ

Часто ми починаємо вивчати вірші ще у школі, і це переростає у справжнє хобі, або ж навіть пристрасть.  Але читання віршів поза структурованим академічним простором може виявитися складним — як читати, насолоджуватися, аналізувати і запам'ятовувати твори, які найбільше подобаються? Чи варто читати 10 віршів за один вечір? Чи обирати лише по одному? Чи потрібно сидіти перед каміном в оксамитовому домашньому халаті, оточеному книжковими полицями з червоного дерева, щоб тебе вважали "кимось, хто читає вірші"? Як взагалі почати?

«Немає правильного способу, щоб почати, - говорить Падраїг Туама, ведучий нового поетичного подкасту від проекту "Про буття".-  Поезія — це величезний океан. Все про неї ніхто не може знати. Тож якщо вам цікаво, починайте там, де ви є».

 

ЯК ОБРАТИ ПОЕЗІЮ ДЛЯ СЕБЕ

Поезія — це особистий досвід як для письменника, так і для читача. Світ наповнений ліричною красою, та з чого почати новачку?

 

Поетичні антології — прекрасне місце для початку. Ó Туама рекомендує "The Ecco Anthology of International Poetry" за редакцією Іллі Камінського, а також навідатися до найближчого книжкового магазину або зайти на сайт, де твори підібрані за темою та епохою.

Щоб задовольняти свою потребу до нових творів, ви можете знайти місцеві літературні журнали або підписатися на щоденні поетичні електронні листи тут чи тут.

 

Як тільки ви знайдете улюбленого поета, Туама пропонує читати авторів, що вплинули на творчість письменника, що сподобався вам: «Інтернет може допомогти вам дізнатися, хто мав поетичний вплив на вашого улюбленого поета. Наприклад, читання Шеймуса Хіні може привести вас до Патріка Кавана. Читання Трейсі К. Сміт може привести вас до Емілі Дікінсон. "

 

ЯК ЧИТАТИ ПОЕЗІЮ

1. ВІЗУАЛЬНО ОЦІНІТЬ НАЗВУ ТА ФОРМУ ВІРША

 

Перш ніж прочитати вірш, варто подивитися, скільки він займає місця на сторінці. Найбільш привабливими здаються ті, що вміщаються на одну сторінку і побудовані чітко та акуратно.

Далі, прочитайте заголовок поеми — які почуття він викликає у вашому серці? Як заголовок підходить до форми віршу?

Тепер забудьте про свої очікування і починайте читати. 

2. ЧИТАЙТЕ ВІРШ ТАК, ЯК БУДЬ-ЩО ІНШЕ

 

Читання віршів не потребує високоефективного підходу; ви можете читати їх як будь-який інший текст. Поглинайте все, що виникає при першому враженні. Вивчіть почуття, які виникають під час читання.

3. ПЕРЕЧИТАЙТЕ У ПОШУКАХ СЕНСУ

 

Якщо вірш зачаровує вас або збуджує ваші емоції, ви можете розкрити ще більше інформації під час другого читання. Тут варто шукати визначення слів, яких не знаєте, і розглядати всі виноски. Якщо є історичний контекст, або вірш посилається на конкретну подію, з якою ви не знайомі, також прогляньте цю інформацію. Ці знання додають віршу вагу і роблять кожне читання шанобливим.

4. ЧИТАЙТЕ, ЩОБ ПОЧУТИ ЗВУЧАННЯ (ВГОЛОС, ЯКЩО МОЖЕТЕ)

 

Далі спробуйте прочитати вірш вголос або знайдіть як хтось читає його в Інтернеті. Тут з’являється музика поезії, і ви можете відчувати форму кожного слова та рядка, рухаючись по ньому. Знайдіть можливість прочитати вірш кількома способами та різними темпами, щоб ви могли влаштуватися у природний потік поеми. 

5. ДОДАЙТЕ КОНТЕКСТ, ЩОБ ПОБАЧИТИ ПОВНУ КАРТИНУ

 

Поверніться до початку. Як заголовок впливає на вірш? Чи має форма поеми щось спільне з її значенням? Зануритеся в історію автора; подивіться дату публікації та розгляньте світ навколо вірша, коли він вийшов вперше.

«Мене завжди цікавить, у чому суть вірша, - говорить Туама. - Чому цей вірш потрібно було написати? Що в нього вклали? Якої думки прагнули добитися? Ставлячись до вірша з такою цікавістю, я малюю частини моєї власної історії».

Головне пам’ятати, що кожного з нас захоплює щось унікальне, коли ми вирушаємо у подорож до світу поезії.

Вам також можу бути цікаво