Його боротьба здається безнадійною, як праця Сізіфа, але саме в найтемніший момент у нього з’являється шанс на світло – любов, яка змінює все.
Десятого квітня в український прокат вийшла стрічка “Киснева станція” від режисера Івана Тимченка та сценариста Михайла Бриниха.
Біографічна драма розповідає про знаковий період з життя українського дисидента кримськотатарського походження Мустафи Джемілєва. Фільм змальовує події літа 1980-го року — після понад 300-денного голодування Мустафи, яке зробило його відомим на весь світ.
Сюжет фільму:
1980 рік, СРСР. Багаторічний політичний вʼязень Мустафа Джемілєв відбуває заслання у селищі Зирянка в радянській Якутії. Тут він працює на кисневій станції: щоденно наповнює іржаві балони киснем. Його повсякденна монотонна праця нагадує долю міфологічного Сізіфа.
Це не перше й не останнє його ув’язнення, і здається, що триватиме воно нескінченно…
“Мустафа аґа Джемілєв – це людина, яка все своє життя страждала, боролася, голодувала, терпіла переслідування. Зняти автобіографічний фільм про нього – надзвичайно складно, адже неможливо повністю передати весь біль, тортури, всі перепони, які створювала радянська влада. Але, попри це, важливо знімати такі фільми. Це історії про людей, які творять нашу історію, які зберігають правду для майбутніх поколінь”, - поділилася Джамала, співачка та сонграйтерка, на допремʼєрному показі.
Киснева станція у фільмі символізує не тільки фізичний простір, а й стан, де герої постійно "дихають страхом", а Мустафа Джемілєв надихає оточення та допомагає пригнічити сумніви у боротьбі за свободу.
Цей фільм - це віддзеркалення долі багатьох народів, які зазнали утисків у Радянському Союзі: кримчан, українців, поляків, євреїв та багатьох інших. Він нагадує про те, що таких трагічних історій було чимало, і кожна з них — це окремий голос у спільній боротьбі проти репресій і несправедливості, а також про те, яким монстром був Радянський Союз і яким є його спадкоємиця росія.
Переглянути трейлер до фільму:
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: you@september.ua. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.