Книги, які розширюють свідомість

У житті хороша стратегія — це не лише план дій та прораховування наслідків, а ще широкий кругозір та велика частка креативності.

Команда September підготувала добірку корисних книг для стратегів.

1. Як ми ухвалюємо рішення», Джона Лерер

Теорія про те, що ми ухвалюємо рішення, спираючись на раціо, зважуючи всі за і проти, популярна ще з часів Платона, на ній будуються економічні моделі та серйозні стратегії. І все в ній добре, вважає Лерер, крім того, що ця теорія хибна.

Як взаємопов'язані логіка та інтуїція? Автор книги впевнений, що вони нерозривні. Саме інтуїція у критичний момент, коли мозок працює на межі, допомагає проаналізувати варіанти та ухвалити рішення.

Іноді завдяки чуттю ми приходимо до таких самих відповідей, які б знайшли після роздумів — просто в рази швидше. І в книзі «Як ми ухвалюємо рішення» Лерер пояснює, як у потрібний час покликати інтуїцію на допомогу логіці.

2. «Стратегія блакитного океану. Як створити безхмарний ринковий простір і позбутися конкуренції», В. Чан Кім, Рене Моборн

Один із найпопулярніших прикладів теорії Чана та Моборна — Cirque du Soleil. Невеликий цирк на зорі свого існування не міг скласти конкуренцію великим «традиційним» представникам сфери, оскільки утримання та транспортування тварин — дуже недешева справа.

Якоїсь миті організатори зрозуміли, що розважати треба не лише дітей, а й дорослих глядачів. Cirque du Soleil не могли дозволити собі утримання звірів, тому зробили ставку на талант трупи — так з'явився абсолютно новий формат першого у світі цирку без тварин.

Основну думку книги можна сформулювати так: невдахи йдуть второваною дорогою, витрачаючи сили та енергію на конкурентів, лідери створюють власний шлях, спрямовуючи всі ресурси на перемогу.

3. Мислення швидке й повільне»», Даніел Канеман

Описуючи схильність мозку до спрощення інформації, Канеман використовує страшний термін «перебільшена емоційна когерентність», яку називають «ефектом ореолу». Коли ми ухвалюємо рішення, наш розум звертається до попереднього досвіду, озброюється упередженістю і тим самим економить час. Тому найчастіше відповідь, яка здається нам найкращою, може виявитися неідеальною — просто мозок не хотів заглиблюватися в запитання та наново аналізувати безліч факторів.

Як навчитися вирішувати швидко і відсікати упередженість, яка тільки все псує, читайте в книзі.

4.«Мистецтво війни», Сунь Цзи

Золота класика. Автор — китайський стратег, мислитель та досвідчений полководець.

Сунь Цзи жив ще у V столітті до нашої ери і був переконаний: генерал, який ретельно готується до кожної битви, переможе того, хто діє, покладаючись на удачу. І навіть якщо ви працюєте у мирний час, війна довкола не припиняється ні на хвилину.

Успішний стратег бере участь у боях, тільки якщо впевнений у своїй перемозі — це захищає його від поразки. А невдаха вступає в бій — і тільки потім починає думати, як може виграти.

Книга не розповідає про війну і не вчить боротися — вона про те, як концентрувати ресурси та швидко перемагати з мінімальними втратами.

5.«Психологія впливу», Роберт Чалдині

У книзі Чалдині наводить приклад з прийомом ювелірного магазину, який удвічі підняв ціни на вироби з бірюзи, що погано продаються. Після чого біжутерію з дешевим каменем розгребли вмить — подіяли принципи статусності та дефіциту. Ця річ дорога, отже, якісна і доступна небагатьом — отже, треба її купити.

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.