Підбірка книг, які має прочитати кожен українець

Зараз мало хто читає.

Бо складно. Бо неможливо відвернутись від новин. Бо виснажливо вникати ще в якусь історію, коли в житті і так багато труднощів. Війна — затяжний і заплутаний процес. Затягує і просто не дає можливості відпочити. Можливо, тоді варто читати те, що допоможе зрозуміти, що відбувається зараз? Або ж, принаймі, дізнатись більше про нас з вами.

 

До речі, чимало відповідей на запитання все ж можливо знайти у книгах. Просто розпочніть. 

Підбірка книг для кожного українця від September:

Подолати минуле: глобальна історія України

 

Ця книжка – результат 15-літньої роботи професора Ярослава Грицака. У ній автор прискіпливо препарує минуле і закликає до співтворення сучасної України. Він намагається зрозуміти сам і дати читачам розуміння, що і чому відбувається з нами тут і тепер, і яким може бути майбутнє країни.

 

Як говорить сам автор, ця книга для молодого покоління українців, що пов’язують своє майбутнє з Україною.
Для тих, хто шукає опертя й відповіді на запитання "Ким ми були, ким ми є зараз і як нам рухатися далі?".
Для тих, хто хоче дізнатися правдиву історію своєї країни. 

«Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності», Сергій Плохій

 

Книга цікаво й доступно розповідає про історію нашої держави від часів Геродота до подій на Сході України сьогодні. Це авторитетне видання допоможе краще зрозуміти події минулого, а через них – і наше сьогодення. Автор фокусує увагу на українцях як найбільшій демографічній групі, а згодом – головній силі, що стояла за створенням сучасної нації. Дізнайтеся, як наші предки «призвали варягів на царювання», як наша країна боролася за право бути незалежною, пройшла крізь часи кріпацтва, комуністичного терору й Голодомору, Другої світової війни та врешті-решт отримала незалежність.

 

Я змішаю твою кров із вугіллям». Зрозуміти український Схід", Олександр Михед

 

Наприкінці 2016 року Олександр Михед вирушив у подорож шістьма містами Донецької та Луганської областей, досліджуючи тамтешнє життя, а також історії, заховані в архівах. Проте найважливіше для автора — почути голоси місцевих жителів. Розкопуючи пласти історії та нашарування міфів, письменник розповідає дивовижну історію Сходу, приборкати який намагалися британські й бельгійські інвестори, імперські та радянські правителі. Як одна з найстаріших черепах у світі пов’язана із заснуванням Донецька? Якою ціною дається кожна тонна видобутого вугілля? І які історії заховано у вільних степах Дикого поля?

Олександр Михед ділиться унікальними розмовами з відомими письменниками, митцями, істориками, які народилися на Сході: Сергієм Жаданом, Алевтиною Кахідзе, Ігорем Козловським, Романом Мініним, Володимиром Рафєєнком та Оленою Стяжкіною. Людьми, які від часу війни допомагають осмислювати жах нової повсякденності та зрозуміти багатоголосся українського Сходу.

Короткий курс історії України, Олександр Палій

 

Історія грає серйозну роль у сучасності. Вона підносить нам цінні уроки та допомагає зрозуміти причини явищ нашого часу.

Щоб дати зрозуміти яким було життя українського народу з давніх часів, була написана книга «Короткий курс історії України». Це своєрідний підручник з історії України, що розповість про її перемоги та поразки, ворогів та героїв, стійкість духу її народу та спроби його підкорити.

Завдяки книзі «Короткий курс історії України» читач дізнається: які племена жили на сучасній території України, хто заснував Київ, про період правління українського козацтва, ким був Тарас Шевченка для історії України, з якими проблемами зіткнулася Україна після розвалу Радянського Союзу та багато іншого! 

Хроніка одного голодування. 4 з половиною кроки. Книга-комплект", Олег Сенцов

 

Це тюремний щоденник, який кремлівський в’язень Олег Сенцов почав вести у травні 2018 р., на третій день після того, як оголосив безстрокове голодування з вимогою звільнити українських політв’язнів. День за днем, протягом 145-ти днів, незважаючи на моральний тиск і фізичне виснаження, дрібним нерозбірливим почерком у зошиті Олег відверто, різко і гранично точно фіксував свої тюремні будні в російській в’язниці, спостереження і думки. Після звільнення автору дивом вдалося вивезти свої записи із Росії. Тепер із «Хронікою одного голодування» може познайомитися і український читач.

Нарис історії України, Я.Грицак

 

Цю книгу сміливо можна назвати першою популярною історією України, яку, за словами автора, можна "читати без брому" і яка стверджує принципову нормальність української історії. У новому виданні виправлено деякі неточності та похибки попередніх видань, а також додано нові розділи, зокрема розділ, присвячений двом останнім десятиліттям незалежної України, аж до часів революції 2013-2014 років, війні з Росією та передвиборних тижнів 2019 року.
 

Митрополит Андрей Шептицький і принцип «позитивної суми»

 

Книга містить ґрунтовний аналіз проповідницької спадщини Митро­полита Андрея Шептицького з точки зору її відповідності (чи невідповідності) методологічному принципу, що в нинішній час отримав назву «позитивної суми», або «win-win». Генезу цього способу думання Митрополит виводив із богослов’я, а приклади його застосування самим Митрополитом автор знаходить у посланнях Кир Андрея у сфері економічних стосунків, національних взаємин, державного будівництва, міжконфесійних та міжрелігійних відносин. Цю наукову розвідку автор доповнив своїм власним баченням того, яку роль принцип «позитивної суми» та формули Митрополита Андрея можуть відіграти в найближчому майбутньому України та світу.

Книга Ukraїner. Країна зсередини

 

Книга за мотивами першого кола масштабної експедиції Украї­ною, яка тривала з літа 2016-го до зими 2018-го року й охопила всі історичні регіони — від Слобожанщини до Поділля, від Волині до Таврії. У книзі зібрано найяскравіші моменти з манд­рівок унікальними куточками країни: історії людей та місць, що надихають, зворушують і дивують, а також вражаючі фото, які показують Україну справжньою, несподіваною, цікавою та автентичною.

100 важливих подій України, Юрій Сорока

 

Історія України схожа на мапу, яка містить безліч білих плям. І це не простий збіг обставин, а результат цілеспрямованої державної політики. Протягом століть над тими плямами дбайливо працювали сотні різних людей, найнятих владою метрополій. Ці творці міфів і фейків зробили все для того, щоб наша історія, як і сама Україна, постала перед нащадками у світлі, вигідному для тих, хто намагався асимілювати спадок Київської Русі.

Проте час завжди розставляє все по своїх місцях. Тож у цьому виданні автори спробували зібрати події, які сформували ту Україну, котру ми знаємо зараз, і які сприятимуть її розвиткові й надалі.

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.

Вам також може бути цікаво: