10 фактів про ваші яєчники

1. Кожна з вас НАРОДИЛАСЯ з певним запасом яйцеклітин

З 3-4-го тижня внутрішньоутробного розвитку починається закладка статевих залоз.
Уже на 12 тижні вагітності у плода жіночої статі з'являються ооцити (незрілі яйцеклітини).
До 22 тижнів вагітності їх стає близько 4,5-5 млн., Після чого їх кількість зменшується і до моменту народження їх уже близько 2 млн., До періоду статевого дозрівання (11-13 років) - 400 тисяч, а до періоду менопаузи - близько 1000.


Їх можна наростити, пересадити, додати. Їх стільки, скільки є спочатку, і їх стає менше з кожним днем ​​/ місяцем / роком.

2. Фолікули

З 400 тисяч фолікулів до моменту статевого дозрівання тільки близько 400 стануть домінантними і зможуть дати потомство - випустити зрілу яйцеклітину, здатну до запліднення, інші піддадуться атрезії (запрограмованій загибелі).

 

3. Первинний ооцит

Із самого народження дівчинки її яєчники містять ряд незрілих, первинних фолікулів, які містять однаково незрілий первинний ооцит.


Що це значить? Що для того щоб яйцеклітина змогла запліднитися, вона повинна пройти певні стадії росту, «дозрівання» разом з фолікулом - місцем, де вона «живе».

Існує три стадії росту та формування фолікула.
Перша стадія не залежить від гормонів і триває близько 120 днів;
Друга триває 65 днів до стадії антрального фолікула, і тільки остання, третя стадія відповідає фолікулярній фазі менструального циклу і триває в середньому 14 днів.


Коли ви прийшли на УЗД і побачили на 14-й день домінантний фолікул - ви повинні розуміти, що цей фолікул дозрів не за 2 тижні! Він зрів майже 200 днів.

4. У природному циклі у жінки зростає 1, вкрай рідко 2 домінанти фолікула

АЛЕ!
Претендентів НАБАГАТО більше, та так задумано, що нам більше одного плоду не потрібно, тому зросте лише один, а гине ще не один десяток фолікулів, які могли б стати, але так і не стали домінантними, вони просто «загинули» - зазнали атрезії.

5. Стимуляція овуляції при проходженні ЕКО не виснажує запас яйцеклітин

Протилежне можуть говорити тільки ті люди, які нічого не знають про фолікулогенез.

 

Яйцеклітини, які стимулюються все одно б померли протягом природного циклу місяця. Фолікули, які не пройшли перші дві стадії росту - не чутливі до дії препарату, що використовуються для стимуляції овуляції, а ті, які чутливі - все рівно гинуть або стають домінантними, не залежно не від яких факторів/препаратів. 

 

6. Фолікулогенез - неперервний процес, це означає, що в будь-який час, яєчники містять фолікули на різних стадіях розвитку

Більшість фолікул помирають і ніколи не завершують увесь цикл розвитку. Навіть якщо овуляція не відбувається, яйцеклітини не економляться. Вони все рівно гинуть, адже процес фолікулогенеза непереривний, автономний і його не можна зупинити.

 

Єдиний спосіб зберегти яйцеклітини - кріоконсервація ооцитів, тобто їх заморозка. У живому організмі жінки це зробити неможливо.

7. Ваші яйцеклітини старіють так само, як і ви!

Після 35 вони мають набагато більше хромосомних аномалій. Частота вагітностей зменшується, а частота викиднів - збільшується. 

 

Також, якщо ви курите, менопауза наступе на 1-4 роки раніше. Компоненти тютюнного диму викликають окислювальний стрес і пошкодження ДНК фолікулів яєчника.

Якщо мама курить під час вагітності дівчинкою, можуть пошкодитися її яєчники, а у дитини підвищується ризик виникнення завчасної менопаузи у дорослому віці. 

На жаль, як тільки яйцеклітина старіє або псується - її неможливо відновити.

8. Ніяких препаратів, що покращуються яйцеклітини - не існує.

Вони допомагають фірмі-виробництва - але не вам. Це безсовісний бізнес заробітку грошей на довірливих та зневірених жінках. Намагалися це робити навіть за допомогою Віагри, але позитивних результатів не було.

 

9. Яйцеклітини мають дуже короткий строк життя

Як тільки яйцеклітина покидає яєчник (відбувається овуляція), вона буде жити всього близько 12-24 годин. Ось чому час є вирішальним фактором, якщо ви хочете завагітніти. 

10. Вони супер ніжні

Їх не можна просто так заморозити, вони будуть пошкоджені кристалами льоду. Тому при замороженні використовують спеціальну методику миттєвої заморозки, при якій кристали льоду не встигають сформуватися.

Автор: @doctor_belokon

Вам також може бути цікаво