Основними симптомами лупи є:
- Лущення - може бути рясним, з великими лусочками, які можуть навіть прилипати до волосся; або дрібними, ледь помітними.
- Сверблячка - може бути легка, ледь помітна, а може завдавати дискомфорт, носити нав'язливий і постійний характер.
- Відчуття стягування шкіри, можливо жирність шкіри і волосся.
Здавалося б лущення шкіри голови, але скільки неприємностей з цим пов'язано. Багато хто впевнений, що це виключно естетична проблема, а отже впоратися з нею можна самостійно. Всі ми давно звикли до реклами засобів від лупи, дані продукти з аптек плавно перейшли на полиці магазинів. Більшість з нас навіть не замислюється, купуючи той чи інший шампунь, а чи всі компоненти шампуню підходять і потрібні зараз нашій шкірі.
Сучасні косметичні засоби містять дуже багато активних компонентів, які впливають на різні причини лупи, а значить вони мають чіткі показання до застосування. Лупа це не просто косметична проблема, часом це один із симптомів патологічних змін в шкірі. Наприклад, лупа є незмінним супутником таких захворювань як: себорейний дерматит, псоріаз, асбестовідний лишай. Тому, якщо вас турбує лупа, то не варто намагатися впоратися з нею самостійно, краще звернутися до фахівця, таким чином, ви збережете не тільки час і гроші, але і здоров'я своєї шкіри.
Хто винен у розвитку лупи?
Це досить складне питання, оскільки пусковим механізмом у виникненні даного процесу є сукупність кількох чинників.
По-перше, це наявність дріжжеподібного гриба Malassezia (M. furfur, M.globosa, M. restricts) - відноситься до умовно-патогенної флори, а це значить, що він є представником нормальної флори людини. Але, за певних умов Malassezia трансформується в патогенний мікроорганізм і починає руйнувати шкірний бар'єр. Наша шкіра містить велику кількість ліпідів, що є прекрасним середовищем для розвитку ліпідозалежних видів Malassezia. Ліпіди шкіри є основним субстратом для життя і розвинені Malassezia.
По-друге, визначальним фактором є стан імунного статусу людини. Саме збій в захисних механізмах організму запускає патологічні процеси і впливає на трансформацію Malassezia в патогенний мікроорганізм.
Як впоратися з лупою?
Як показує практика, при виникненні лупи, ми насамперед біжимо за покупкою спеціального шампуню. Найчастіше, після декількох застосувань ефекту не спостерігаємо, купуємо другий, а потім третій шампунь ..... Але ж лупа це не просто естетична проблема, це симптом, за яким стоять різні причини. Тому вибір засобів повинен бути спрямований на усунення даних причин і лікування, а вже після одужання повинен підбиратися профілактичний догляд.
Основний засіб, що застосовується для усунення лупи - це шампунь.
Шампуні бувають лікувальними і профілактичними.
- Лікувальні шампуні застосовують в період загострення для зняття симптомів і вони не розраховані на тривале застосування. Купити їх можна тільки в аптеці. Якщо підходити до цього питання грамотно, то призначити даний шампунь повинен лікар! Не ви самі, не поради друзів і не фармацевт! Лікувальні шампуні як правило багатокомпонентні і спрямовані на усунення відразу декількох симптомів. Вони володіють протигрибковим, антибактеріальним і протизапальним ефектом.
- Профілактичний шампунь - м'якший, антибактеріальні і протигрибкові компоненти як правило в них відсутні, містять в більшій мірі протизапальні (селен, рослинні екстракти) і зволожуючі (сечовина, молочна кислота, вільні амінокислоти) компоненти.
Шампуні бувають:
Протигрибковими - в складі містяться речовини з протигрибковою активністю. При зовнішньому нанесенні вони запобігають розмноженню грибів на шкірі голови. Дані шампуні продаються виключно в аптеці, застосовувати його необхідно виключно за інструкцією і протягом обмеженого часу.
Кераторегулюючі - дані засоби містять такі компоненти як: дьоготь, іхтіол, вугільну смолу. Вони знімають запалення і уповільнюють утворення лупи.
Відлущуючі - містять саліцилову кислоту, сірку; сприяють швидкому очищенню шкіри голови від рогових лусочок, зменшують вироблення шкірного сала.
Протигрибкові шампуні- найбільш часто застосовують для лікування лупи. Розглянемо основні протигрибкові компоненти.
- Похідні імідазолу (кетоконазол, ітраконазол, клімбазол, сертаконазол). Найбільш ефективні по відношенню до Malassezia. Добре розчиняються у воді, тому шампунь треба наносити на шкіру голови масажними рухами і залишити на 5-7 хвилин, щоб лікарські речовини встигли проникнути в шкіру. Назви шампунів: Кето Плюс, Себозол, Нізорал, Мікозорал, Перхотал.
- Похідні циклопірокс (циклопірокс, циклопіроксоламін, піроктоноламін). Дані компоненти володіють не тільки протигрибковою активністю, а й антибактеріальною (пригнічують ріст бактерій). Це дуже важливо в тих випадках, коли в результаті сильного свербіння, з'являються рани на шкірі і приєднується бактеріальна інфекція. Добре розчиняються у воді, тому шампунь треба наносити на шкіру голови масажними рухами і залишити на 5-7 хвилин, щоб лікарські речовини встигли проникнути в шкіру. Назви шампунів: Кето Плюс, Себозол, Нізорал, Мікозорал, Себіпрокс, Dercos shampooing dermatologique antipelliculaire, Crisan.
- Цинку піритіон (zinc pyrithione, ZPT, ZnPT, ZnPTO). Володіє протигрибковою і протизапальною дією. На відміну від перших двох компонентів, він не розчиняється у воді. Після ополіскування шампуню частина компонентів продовжує залишатися на шкірі волосистої частини голови, проникає в сальні залози і впливає на Malassezia. Назва шампунів: Скін-кап, Kelual DS, SDE Zinc, Zinkan.
Себорегулюючі компоненти шампунів, до них відносяться: саліцилова кислота та сірка.
Ці речовини регулюють діяльність сальних залоз і широко застосовуються при жирній себореї. Можуть вводитися до складу шампунів як окрема хімічна речовина, так і в складі природних компонентів.
Саліцилова кислота є в складі масляних екстрактів кори верби, дуба, берези. Крім себорегулюючої активності, саліцилова кислота також володіє відлущуючими, протизапальними і аналгетичними властивостями. Швидко справляється з сверблячкою і запаленням шкіри волосистої частини голови.
Сірка присутня в амінокислоті цистеїну, найбільше вона міститься в кератині. Як косметичний засіб використовують гідролізат кератину з пір'я птахів. Також великий вміст сірки в ІХТІОЛІ, тому іхтіол володіє не тільки протигрибковою активністю, а й зменшує продукцію шкірного сала.
Назви шампунів: Псорілом саліциловий, Kertiol
Не залежно від того, чи є проблема зі шкірою голови чи ні, речовини, що регулюють зроговіння шкіри слід застосовувати не тільки в лікуванні, але і з профілактичною метою.
До слова пілінг ми звикли давно, але асоціюється воно тільки з обличчям (косметологічний пілінг), рідше з тілом (косметичні пілінги для тіла). І, на жаль, мало хто знає про існування даної процедури для шкіри голови. А адже своєчасне видалення рогових мас (лусочок) з поверхні волосистої частини голови, є необхідним заходом для відновлення бар'єрної функції шкіри.
Таким чином, поряд з гігієнічними заходами (миття шампунем) треба приділяти увагу і профілактичним заходам. Який би дорогий шампунь найвідоміших марок ви не вибрали, він все одно не очистить шкіру голови так, як це зробить пілінг. Більш того, часто можна побачити залишки миючих і засобів для укладки навіть після миття голови. А це означає, що голову ми миємо погано! Отже, створюємо хороше живильне середовище для мікроорганізмів.
Тому, включайте пілінг в обов'язковий догляд за шкірою голови. Зараз на ринку не дуже великий вибір даних засобів, але вони є. У складі пілінгів в основному фруктові кислоти, саліцилова і гліколева кислоти.
Природні фруктові кислоти сприяють злущування поверхневих кератинових лусочок, мають потужну зволожуючу і вологоутримуючу дією, активізують імунітет і дарують шкірі оновлення, м'якість і шовковистість. Мають протизапальну і антиоксидантну дію, а також стимулюють синтез колагену і глікозаміногліканів.
Завдяки пілінгу можна очистити шкіру волосистої частини голови від поверхневих лусочок, надлишку себума (шкірного сала), а також від залишків миючих і засобів для укладки. Дуже добре дана процедура зарекомендувала себе в корекції себорейного дерматиту.
Доглядати потрібно не тільки за волоссям, але і за шкірою волосистої частини голови.
Які препарати є в продажу: Dercos micropeel 3-в-1 шампунь-пілінг; Time to Grow пілінг, і пілінг від компанії MY peeling.
Засоби для відновлення бар'єрної функції шкіри
Після того, як шкіру голови привели в порядок (позбулися від лупи), її треба відновити. Для цих цілей застосовують засоби, що відновлюють ліпідну мантію шкіри.
До таких засобів ми відносимо: лосьйони, сироватки, бальзами та маски для голови.
Які компоненти повинні входити до складу цих засобів, це: рослинні масла (персикове, авокадо, масло насіння чорної смородини, жожоба, орхідеї, ши), ненасичені жирні кислоти (лінолева, ліноленова), цераміди (кераміди); зволожуючі добавки (сечовина, молочна кислота, гіалуронова кислота, вільні амінокислоти, екстракт водоростей).
Якщо мова йде про лосьйони і сироватки, то наносять їх після миття голови, обов'язково по проділах, мусують м'якими рухами, рекомендують не змивати!
Якщо мова йде про маски і бальзами, то як правило їх наносять на короткий час, далі змивають водою.
У продажу є засоби від компанії System 4 (Scalp tonic, Moisture scalp lotion) і MY tonic.)
Корисні та важливі поради від лікаря-трихолога Нагайцевої Юлії.
Вам також може бути цікаво