Скотт Янг - письменник, програміст і блогер, який прославився завдяки MIT Challenge: він самостійно освоїв 4-річну програму Массачусетського технологічного інституту всього за рік. У своєму блозі Янг ділиться прийомами, які допоможуть поліпшити витривалість розуму.
Підготуйтеся
Знаючи, що незабаром вас чекає важка розумова робота, почніть готуватися до цього заздалегідь - візуалізуйте і плануйте, як ви подолаєте випробування. Це допоможе змиритися з майбутнім інтенсивним навантаженням - довгі години напруги не стануть несподіванкою.
Ускладнюйте
Деякі завдання, попри на їх змістовну складність, можуть бути досить нудними. Засинаєте під час читання? Спробуйте конспектувати прочитане: додаткова активність підвищить концентрацію.
Нічого не робіть
Уникнення - здорова реакція на стресову ситуацію. Ви напевно помічали, як починаєте гортати стрічку Facebook, замість того щоб нарешті приступити до складання складної презентації. Наступного разу, відчувши тривогу, спробують не прокрастинувати, а просто нічого не робити. Звільніть руки і розум, спокійно посидьте. Повне неробство, на відміну від прокрастинації, допоможе трохи заспокоїтися - в такому стані займатися роботою і навчанням вийде набагато краще.
Не сваріть себе
Постарайтеся не лаяти себе за прокрастинацію: так ви відволічетеся на самобичування і втратите ще більше часу. Але якщо вже почали і не можете зупинитися, обговоріть це з ким-небудь або запишіть думки в щоденник. Звільнившись від негативних думок, ви знайдете сили для роботи.
Дивіться на годинник
Чи відчуваєте, що втомилися, і хочете відволіктися? Подивіться на годинник і спробуйте перевірити, чи зможете ви попрацювати ще 20 хвилин. Знову втомилися? Ще раз подивіться на годинник і спробуйте сконцентруватися на додаткові 15 хвилин. Зрозуміло, в якийсь момент вам знадобиться перерва, але така техніка допоможе збільшити інтервали продуктивності. Уявіть, що займаєтеся в спортзалі і поступово намагаєтеся збільшити обсяг ваги, що підіймаєте.
Пам'ятайте про успіхи
Щоб не панікувати, розбираючись з непростою проблемою, важливо нагадувати собі, що ви не раз успішно справлялися зі складними завданнями і в принципі здатні долати перешкоди. Якщо подібні приклади не приходять в голову або здаються нерелевантними, почніть роботу з малого - невеликі успіхи допоможуть набути впевненості на шляху до фінальної мети.
Не уникайте тривоги і страху
Ми знаємо, що страх і тривога - це погані почуття, яких з точки зору здорового глузду варто уникати. Однак за своїм впливом на нервову систему вони дуже схожі на інше почуття - азарт. Так, складні завдання змушують нас нервувати, але задоволення від їх успішного виконання не зрівняється ні з чим. Те, що нас не турбує, не може і по-справжньому порадувати.
Обговорюйте
Так уже влаштований наш мозок: найбільш переконливими він вважає власні теорії. В процесі роботи обов'язково обговорюйте з компетентними знайомими свої думки і знахідки - можливо, почути критику буде прикро, але результат виявиться набагато краще. Якщо такої можливості немає, згадайте про Декарта і самостійно ставте під сумнів кожен з етапів роботи.
Враховуйте втому
Разом з відпрацьованими годинами накопичується втома - це варто враховувати, плануючи розклад. Нехай в перші тижні навантаження буде вище, ніж в наступні. На початку MIT Challenge я вчився по 60 годин на тиждень, поступово знижуючи навантаження до 35. Реальна оцінка своїх фізичних можливостей на старті вбереже від несподіваного розчарування і зайвих переживань.
Працюйте менше
Ми нерідко витрачаємо на виконання складного завдання дні і ночі, але в підсумку виявляємо, що більшу частину часу прокрастинували і не домоглися ніякого прогресу. Для більшої ефективності необхідно повністю змінити стратегію: чим менше часу ви витрачаєте на справи, тим вище шанси сконцентруватися і не відволікатися на дурницю. Складіть розклад, виділивши на справи якомога менше часу, наприклад тільки годинник до обіду. Залишок дня присвятіть іншим заняттям. Не забудьте про перерви: намагатися виконати все за раз - досить дурна витівка, розбийте кожну задачу на кілька частин. Зрозуміло, щоб здійснити таку зміну в поведінці, вам буде потрібно заглушити почуття провини за неробства і мислити дуже раціонально. Головне - пам'ятати, що нервові листування в соціальних мережах ще нікому не допомогли закінчити проект в строк.