Сьогодні на сторінках September journal ви зможете прочитати цікаве інтерв'ю з президентом Вищої школи методології Андрієм Курпатовим - «Керуйте мисленням: воно має працювати на вас». Читайте про те, які навички необхідні в бізнесі, від чого залежить якість мислення людини і як його підвищити.
Тема софт-скілів, або м'яких навичок потребує представлення. Що це таке, на ваш погляд?
Моя думка чесна, я сам цим терміном не користуюся. Але якщо говорити про стереотипи, то під жорсткими (hard skills) розуміються суто професійні навички, тобто пов'язані з виконанням тих чи інших професійних дій. У бухгалтера свої навички, у програміста або лікаря свої. Те, що називається «soft skills», або м'якими навичками (хоча не знаю, чому вони «м'які», вони насправді дуже жорсткі), - це навички комунікації, креативності та управління. Але, в кінцевому рахунку, це завжди питання ефективного мислення. І це найслабша ланка.
Згадайте перший ексцес четвертої технологічної революції: 2010 рік, якийсь трейдер на нью-йоркській біржі виставляє на продаж занадто великий пакет цінних паперів європейської економіки, і комп'ютери, які в той момент вже грали на біржі замість людей, всі сприйняли це як криза і обвалили спочатку Dow Jones, а потім і грецьку економіку. Людський фактор стає просто небезпечним. З ростом технологій зростає ціна людської помилки. Ось тому софт-навички, особливо навички мислення, зовсім не м'які. Вони занадто НЕ софт.
Які м'які навички необхідні людині в підприємництві?
Керівник - це найскладніша робота. Вважається, що такі люди заробляють хороші гроші, а значить, повинні бути завжди щасливі. Але це помилка: немає більш розстрільної посади. Ти повинен все тримати в голові, твоя робота не припиняється ніколи - ні вдень, ні вночі. Це величезне психологічне навантаження, яке, звичайно, може призводити до перевтоми, вигоряння і нервових зривів. Якщо ми говоримо про корпоративний бізнес або виробництво, то тут потрібні навички взаємодії з людьми, але це не абстрактний гуманізм. З гуманізмом ви нічого не побудуєте. Бізнес - це агресивна, по суті, військова структура. Можна, звичайно, говорити, що всі прекрасні, обожнюю своїх співробітників, але навіщо ми брешемо?
Кожен керівник відчуває гігантську кількість проблем зі своєю командою. Він делегує - вони не справляються, кажуть, що зрозуміли, а насправді не зрозуміли, і так далі. Софт-навички - це здатність завоювати авторитет, вміння розвивати своїх співробітників. Якщо вони не ростуть, значить - вони померли, так як ми знаходимося в конкурентному середовищі. Ось що таке софт-навички. Це вам не психотерапія, що не погладити по голівці.
Тобто головний м'який навик - це розвинене мислення?
Про мислення потрібно зрозуміти наступну річ. У нас у всіх є мислення, і воно працює. Якщо ви домоглися якихось результатів в житті, бізнесі, управлінні, соціальних контактах, - значить, у вас дуже непогане мислення. Проблема в тому, що мислення працює несвідомо для вас. Ви є просто свідком того, що надумав мозок, враховуючи всі факти і складаючи їх в підсумковий результат. Але ви можете і усвідомлено направляти своє мислення.
Припустимо, ви думаєте: треба вести здоровий спосіб життя, це ж так добре. Але чи хоче цього ваш мозок? Ні, йому взагалі щось міняти не подобається. І ви раптом знаходите мільйон пояснень, чому робити цього не будете. У вас роздвоєння особистості? Ні, ви просто не керуєте своїм мисленням, і мозок не хоче вам сприяти. Метафорично приборкання власного мислення можна представити таким чином: бігає красивий жеребець по дикому степу - це мислення; спіймайте, приручити його, і він відвезе туди, куди вам треба.
Як управлінню допомогти своїй команді в розвитку м'яких навичок?
Треба взагалі розуміти, що люди діляться на три групи - це три типи мислення, що створюють три різні моделі світу. Вони радикально різні. Я їх називаю конструкторами, центристами і рефлекторами. Одні будують дуже складні системи, але не бачать їх в цілісності - це конструктори. Центристи бачать сутність, але потім дуже багато психологізується, додають зайвого, страждаючи помилками атрибуції, як сказали б соціальні психологи. Треті, рефлектори, дуже чутливі до середовищних факторів, це, можна сказати, інтуїтивний тип. Люди різних типів мислення вимагають до себе абсолютно різних підходів, і потрібно розуміти, як користуватися сильними і слабкими сторонами мислення членів вашої команди.
Як же все-таки зробити своє мислення ефективним?
Очевидно, що якість мислення людини залежить від того, наскільки хороший його контакт з реальністю. Мислення - це не дурна уява, а чітке розуміння того, що відбувається насправді. Якщо ми говоримо про бізнес-аудиторію, про топ-менеджмент, то ці люди мають щільний контакт з реальністю, який тільки можна уявити. Тому бізнес - найкраще середовище, де мислення можна відточувати.
Підприємці здатні скласти поживний ґрунт для розвитку мислення в суспільстві. Але це буде можливо лише за умови кооперації представників бізнесу. Бізнесмени повинні усвідомити себе соціальним класом, від якого залежить не тільки економіка і наявність робочих місць, а й ґрунтовність в головах громадян. Зрештою, саме бізнес зацікавлений у виробництві розумних людей.
До цих пір всі соціальні системи і спільності - церква, сім'я, компанія, уряд - відтворювали одні і ті ж матриці. Але час жахливо прискорюється. У світі людини цифрової епохи не працюють системи з минулого. Французький філософ Жиль Дельоз ще років 30 тому написав: «Світ втратив свій стрижень». Колишні ієрархії не працюють: ми збираємо, а все роз'їжджається. Формується новий спосіб соціальної взаємодії.
І він не бачить ніякого об'єднання?
Є суспільства, в яких навик соціальної кооперації ніби вкладений в культуру. У південній, католицькій Європі - через сім'ю, клан. Чого варті мафіозні клани, наприклад. У північній Європі - в рамках протестантської традиції. Ми ж лише півтори сотні років тому вийшли з рабства, потім знову в нього повернулися, знову вийшли ... Весь цивілізований світ організований професійними асоціаціями, ми ж розійдемося по своїх барлогах, охороняємо свої шість соток в повній впевненості, що так і треба. В цьому плані бізнес не виняток. Бізнес потребує внутрішньої кооперації, щоб працювати над формуванням в суспільстві прошарку розумних людей. Пора усвідомити ризики, пов'язані з масовим отупінням людей в суспільстві. Що в такому суспільстві робити, як такі люди будуть працювати, як ми зможемо ними управляти? Якщо бізнес цим не спантеличиться, ніхто цього не зробить.
Але якщо сьогодні суспільство тяжіє до розвалу системи лідерів, а ми начебто звикли так жити, коли кожен сам по собі, то чи не напрошується висновок, що ми можемо стати новою моделлю? І може бути, майбутнє не за асоціаціями, а за чимось іншим?
Питання хороше. Але я тут висловлю обґрунтований сумнів. Суспільство зараз переживає процес фундаментального розшарування: вісім людей у світі володіють статками, рівним станом 3,5 мільярда інших людей, половини населення Землі. Фактичний рівень життя людей поступово знижується. Те ж саме відбувається серед розумних і дурних. Кількість розумних стає менше, вони займають мікроскопічну частину соціального спектра, а далі - величезна кількість ідіотів. Сучасній людині все складніше бачити ситуацію в цілому, оцінити ризики прийнятих рішень. Що, втім, не заважає їм вести жваві дискусії і щось постити в фейсбук. Демократія у відсутності розуму і освіти - це катастрофа. У демократичних Афінах стратили Сократа - натовп з п'ятисот чоловік проголосувала за смертний вирок, тому що він, мовляв, не визнає богів. Демократично проголосували. Нічого не нагадує?