Як покращити пам’ять та увагу?

Забуваєте про прості завдання і щоденні справи? Від стресу знижується концентрація? Спробуйте робити ці три прості вправи, які вимагають мінімум часу, і ви швидко побачите результат.

В середньому люди проводять в інтернеті щодня близько 7 годин. Такі висновки зробила організація We Are Social у своїй доповіді Digital 2020 *. 89% користувачів постійно використовують соціальні мережі та месенджери, 49% грають в мобільні ігри. Така статистика давно вже нікого не дивує. Варто зайти у вагон метро, ​​і ви побачите абсолютно різних людей, які проводять час у дорозі на роботу абсолютно однаково.

 

Пропонуємо переглянути пріоритети і присвятити час в дорозі саморозвитку та інтелектуальній діяльності. Всього 30 хвилин в день вам буде потрібно на те, щоб навчитися зосереджуватися і поліпшити пам'ять, «розігнати» мозок перед робочим днем, підбадьоритися без допомоги кави. На жаль, вправи не підійдуть тим, хто їздить в офіс на машині. Але якщо ви користуєтесь громадським транспортом — сміливо пробуйте цю техніку.

ТРЕНУЙТЕ ПАМ'ЯТЬ

1. Таблиці Шульте: поліпшити периферичний зір і увагу.

 

Таблиця Шульте, яку можна завантажити на смартфон у вигляді додатку, являє собою поле 5x5, де кожна клітина містить цифру від 1 до 25. Ваше завдання — якомога швидше відшукати ці числа по порядку. Чим менше витрачений час, тим краще ви зуміли сконцентруватися.

Якщо хочете тренувати ще і периферичний зір — ускладните завдання. Потрібно не просто знайти всі числа по черзі, але і не відривати погляд від середини таблиці.

 

Плюс вправи з таблицею Шульте в тому, що можна спробувати велику кількість варіантів і рівнів складності. Якщо все виходить легко і швидко, поміняйте налаштування: виберіть варіант з кольоровими цифрами або з можливістю перемішувати їх після кожного ходу.

2. «Фотоапарат»: натренувати увагу та зорову пам'ять.

 

Коли ви їдете на роботу в метро або на автобусі, то волею-неволею звертаєте увагу на вивіски, рекламу, картинки, людей. З цієї звички можна отримати користь, перетворивши її в вправу:

уважно подивіться на об'єкт, намагаючись його запам'ятати (спочатку звертайте увагу на найбільші елементи, потім на деталі);

 

  • відведіть погляд;
  • спробуйте подумки відтворити побачене;
  • поверніться очима до об'єкта для порівняння та оцініть, правильно вдалося згадати кольору, форму, розміри;
  • попрацюйте над помилками, повторивши весь алгоритм спочатку;
  • повторюйте вправу, поки не будете представляти об'єкт чітко і правильно.


Поступово ви навчитеся запам'ятовувати об'єкт у всіх подробицях з першого разу.

3. «Переперегляд»: навчитися концентруватися і активізувати силу пам'яті.

 

Краще проробляти цю вправу по дорозі додому. Вправа досить проста: з відкритими очима згадайте події дня в хронологічному порядку так, як ніби ви дивитеся фільм про себе. Детально відновіть кожну дію до теперішнього моменту: ви відкрили очі, встали з ліжка, потім наділи капці і пішли готувати сніданок.

 

Згадувати події року, що минає дня рекомендується в швидкому темпі, при цьому не пропускаючи деталей. Коли вийде докладно «прогнати» день в одну сторону, переходьте до «зворотного  перемотування» — згадуйте події від кінця дня до його початку. Якщо ви будете виконувати вправу щодня, то вже через кілька днів помітите ефект: вам стане легше концентруватися, і ви набагато швидше і точніше зможете згадувати розмови і події.

ВЧІТЬ ТА ПОВТОРЮЙТЕ ІНОЗЕМНІ СЛОВА

Якщо ви давно хочете підтягнути англійську, але часу не вистачає, дорога на роботу — відмінний шанс витратити час з користю. Пропоную скористатися таким алгоритмом:

 

  1. Знайдіть в інтернеті готовий список слів з тематики (наприклад: сад, професії, тварини).
  2. Виберіть слово, яке треба вивчити: нехай це буде «слон» (англійською - elephant [еліфент]).
  3. Підберіть українське слово, фонетично схоже на elephant. Так як слово довге, доведеться підібрати відразу два, наприклад, «ельф» і «фанта».
  4. Щоб запам'ятати, що слон — це elephant [еліфент], з'єднайте в голові 3 образи в одній картинці. Уявіть звичайного слона, але з вухами, як у ельфа, він тримає в хобот пляшку фанти і розбризкує газовану воду в усі сторони.
  5. Затримайте цей веселий образ в голові і повторіть три рази: слон — elephant, слон — elephant, слон — elephant.


Простіші слова вимагають з'єднання тільки двох образів. Наприклад, слово «тигр» перекладається як tiger [тайге], що схоже на українське слово «тайга». Щоб запам'ятати, потрібно зв'язати образи тигра і тайги. Уявіть величезного тигра, що розгулює по тайзі.

Майте на увазі, що образи, які ви вибираєте, повинні бути великими і яскравими. Не дивуйтеся, якщо вони здаються абсурдними: наш мозок швидше запам'ятовує саме такі образи.

 

По-справжньому збагатити словниковий запас можна, щодня приділяючи час повторенню та перевірці вже вивчених слів. Вивчайте по 5-7 слів і повторюйте, потім переходьте до наступної порції, а потім проганяйте в голові весь список.

ЗАЛУЧАЙТЕ ДІТЕЙ ДО ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИХ ВПРАВ

Якщо ви везете дитину в дитячий сад або школу, займіть її корисною і цікавою справою. Ось побачите: час пролетить непомітно. Що можна робити:

 

  • влаштовуйте змагання за таблицями Шульте;
  • разом згадуйте події дня;
  • виберіть об'єкт (наприклад, жовті автомобілі) і разом шукайте їх на вулиці — хто побачив більше, той і переміг;
  • вчіть іноземні слова і вирішуйте усно математичні приклади;
  • шукайте відмінності між картинками і виходи з лабіринтів;
  • робіть пальчикову гімнастику для синхронізації півкуль мозку;
  • вибирайте буквосполучення (наприклад: «до», «бу», «під») і намагайтеся придумати якомога більше слів, які з них починаються.

Час в дорозі ідеально підходить для тренування інтелектуальної витривалості. Безкоштовних міні-тренажерів і додатків з розвитку пам'яті, логіки, уваги у відкритому доступі більш ніж достатньо. Виділивши всього 30 хвилин в день, ви не тільки прокачає когнітивні здібності, а й налаштуєтеся на робочий лад. Також ви будете виконувати завдання набагато швидше, ніж зазвичай, перестанете втомлюватися і прокрастинувати.

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is . В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.

Вам також може бути цікаво