Нас пробують знищити, але ми незламні

Повномасштабний наступ російської армії в Україні розпочався 24 лютого 2022 року, саме тоді життя мільйонів поділилося на «до» і «після». Окупанти заявляли, що обстрілюватимуть лише військові об’єкти, проте з перших же днів почали відкривати вогонь по мирному населенню. За ці декілька днів вторгнення постраждали безліч житлових будинків у багатьох містах країни, а з ними й пам’ятки української культури.

 

Історичні об’єкти, які пережили велику кількість важких періодів у минулому України, нині перебувають під загрозою знищення. 

 

Під час обстрілів Харкова ворожі війська влучили у Свято-Успенський собор, найдавніший православний храм у місті. Від удару агресора у будівлі було вибито вікна та вітражі, а також пошкоджено оздоблення. Собор є важливою пам’яткою для харків’ян, адже він зберігає історію від XVII століття. Споруда вистояла під час одних із найстрашніших періодів у минулому людства - Першої та Другої світових війн, але піддалася руйнуванню від російських військ вже тепер.

 

Ще однією пам’яткою, що постраждала у Харкові, є Площа Свободи, найбільша у всій країні, шоста за величиною у Європі й дванадцята у світі. Це одне з улюблених місць для відвідування туристами, а нині там повсюди лежать уламки від ракет противника, якими він обстрілював Площу. Невже вона теж була військовим об’єктом?

 

Від обстрілів аеропорту в Гостомелі згорів найбільший транспортний літак у світі – Ан-225 «Мрія», який робив перевезення для гуманітарних місій. За весь час польотів з 1989 року він встановив 240 рекордів і був занесений до Книги рекордів Гіннеса. Завдяки цьому літак є унікальним в усій історії авіації. Саме «є», адже з пам’яті людей його не стерти ніколи. 

 

У перший день весни російські окупанти намагалися знищити місце поховання жертв Голокосту під час Другої світової війни – Бабин Яр. Урочище є особливою пам’яткою як і для українців, так і для усіх людей, які знають про страшну долю євреїв у 1941-1943 роках. 

 

Під руйнівну дію російських військ потрапив також історико-краєзнавчий музей, у якому зберігалися картини відомої української художниці Марії Приймаченко. Майстриня творила у жанрі «наївного мистецтва», її роботи зображали народну символіку й посилалися на слов’янську міфологію. Деякі роботи встигли вивезти, але безліч інших поглинув вогонь. 

Також спеціально українцями було виведено з ладу великий фрегат «Гетьман Сагайдачний», аби він не дістався російським військам і його не могли використати у своїх цілях. Цей рішучий крок був необхідним, щоб окупанти не знищили ще й цю українську пам’ятку. Українці обов’язково відновлять його після закінчення війни, вони відбудують усе, що було втрачено, відродять свою культуру.

 

Хотіли знищити Площу Свободи, але прагнення до свободи в українців не забрати, хотіли зруйнувати «Мрію», але свою мрію народ буде нести до кінця. Кожного дня окупанти намагаються знищувати будь-які прояви української незалежності та величі. Окупанти руйнують не лише українську культуру, а й спадщину, яка вже давно увійшла до світової історії. І це плювок не тільки в народ України.

 

Щоб запобігти подальшому руйнуванню історичних об’єктів, потрібно якнайшвидше зупинити агресора. Нагадаємо, що НАТО досі не закрило небо над Україною.

 

Говорити, не мовчати – нині завдання кожного! 

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.

Вам також може бути цікаво: