Ще з давніх часів українці шанували святковий декор та оздоблювали свої оселі автентичними прикрасами. З роками ці традиції були втрачені та забуті, а на заміну прийшли ялинки та гірлянди. Сьогодні редакція September зібрала наш рідний декор, який здавна прикрашав домівки наших предків.
Дідух
Уявити традиційне українське Різдво неможливо без солом’яних прикрас, зокрема без дідуха. В Україні на Різдво заведено ставити його на кут стола або будинку. Це українська різдвяна прикраса з колосків, але так як традиції – дуже локальна річ, тож виготовляли дідухи із різного збіжжя – залежно від того, у якому регіоні що росло.
Слово "дідух" означає "найстаріший". Однак в різних регіонах України цей обрядовий елемент називали по-різному: король, сніп, колідник, сніп-рай, колядник, дідок, дід, дідочок, дідо, коляда. Зі старослов'янської мови термін перекладається як "дух предків".
Соломяні прикраси
- Янголи були тими, хто приносив людям звістку про Різдво. Тому фігурки янголят були обов'язковими для оздоблення оселі на свято.
- Кінь – символ удачі, успіху. Ми бажаємо: «Щоб ти був на коні», ми бажаємо: «Щоб ти мав успіх, щоб удача тебе не покидала».
- Дзвони – добрі вісті.
- Баранчики символ тепла, затишку, а ріжки – символ вічності.
Різдвяні солом’яні павуки
Павуки, як прикраси не мали форми комах – це геометричні конструкції, які підвішувалися до стелі. Вони рухалися, коли по хаті проходив струмінь повітря, а також були покликані відганяти злих духів. Вони вважалися оберегами. За народними віруваннями вони оберігали дівчат від наврочення.
Різдвяна зірка
Традиційний атрибут обряду колядування. Найчастіше її робили восьмикутною. Під час ходи звіздарів та колядників таку зірку несе найгарніший та найсправніший у гурті хлопець. Зірки для ходи виготовлялися заздалегідь та іншу частину часу зберігалися у хаті, стояли у почесному кутку. Робилися зірки на дерев'яній основі, були задекоровані папером, фольгою, тканиною. Чим більша та яскравіша зірка — тим краще.
Також доповненям вашого різдва стануть полотняні скатертини, високі свічки, красивий глиняний та керамічний посуд.
Такий декор можна знайти у: Hatka.ceramics, Skrynya.vintazh, Hey.guide, The.gurtok, By_ketik
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.