Чи знайоме вам відчуття, що робота перестала приносити те задоволення, що колись? Що кожен день перетворився на список справ, які треба виконати, а робочі задачі викликають втому, і аж ніяк не натхнення чи радісне передчуття?
В такі моменти часто здається, що пора звільнятись та змінювати роботу. Але це не завжди краще рішення. Бо любов в роботу можна повернути!
Я Марія Насєдкіна, сертифікований коуч та експертка в темі професійної реалізації, а також співавторка курсу “Професійна ідентичність – шлях до сродної праці”. В цій статті я допоможу вам розібратися що таке любов до роботи і як її розпізнати та познайомлю вас із методологією «job crafting» або «ре-дизайн роботи» – науково обґрунтованою методикою, яка допомогла тисячам людей повернути в роботу натхнення та відчуття сенсу.
Що таке любов і де вона на роботі живе?
Любов до роботи – це не просто красивий вислів чи абстрактне поняття. Це відчуття, яке виникає всередині, коли те, чим ви займаєтеся, приносить справжнє задоволення.
Щоб зрозуміти де в роботі та любов, варто придивитись до деталей. Адже любов живе в нюансах та деталях. Ми не можемо любити продавати, обробляти інформацію чи працювати з цифрами, наприклад. Бо на кожен аспект впливає багато деталей: що продавати, кому, разом з ким, в яких умовах, з якою інформацією, тощо. Це все впливає. Якщо ми хочемо повернути любов в роботу, ми маємо навчитись це все бачити, помічати ці нюанси.
Любов до роботи може проявлятися по-різному, але є кілька ознак, за якими її можна легко розпізнати:
- Стан приємного очікування: ви відчуваєте приємне хвилювання перед початком робочого дня або нового проєкту.
- Радість і енергія в процесі: робота дає вам відчуття натхнення, заряджає енергією і втягує настільки, що ви забуваєте про час.
- Бажання повернутися або не завершувати: вам не хочеться, щоб робочий день закінчувався, або ж ви з нетерпінням чекаєте можливості знову взятися за справу.
Отже, любов – це не про ідеальну роботу. Це стан, який можна створити у своєму повсякденні. Головне – розпізнати моменти, коли робота приносить вам задоволення, навчитися фокусуватися на них і створювати умови, в яких любов до роботи може проявлятися ще яскравіше.
Ми маємо більше впливу, ніж нам здається
Часто ми сприймаємо роботу як щось незмінне: є обов'язки, процеси, усталені звички, і здається, що вплинути на це важко або навіть неможливо. Проте насправді ми маємо значно більше впливу на свою роботу, ніж звикли думати. Це те, що в психології називають growth mindset – підхід, що фокусується на можливості розвитку та змін.
ADP Research Institute та Harvard Business Review провели дослідження яке показало цікавий факт: 73% опитаних працівників різних компаній вірять, що вони можуть змінити щось у своїй роботі. Проте лише 16-18% із них реально роблять якісь кроки для цього. Інші залишаються пасивними спостерігачами, навіть розуміючи, що зміни можливі.
Чому так? Причини можуть бути різні: страх зробити помилку, невпевненість у своїх силах або небажання вийти із зони комфорту. Але головне – можливості для змін є. Потрібно лише взяти на себе відповідальність за свій професійний шлях.
І саме тут на допомогу приходить Job Crafting.
Job Crafting: інструмент пошуку любові
Job crafting – це практичний підхід, що дозволяє адаптувати роботу під себе, перетворюючи повсякденні задачі на те, що приносить більше задоволення та сенсу.
Часто чую, що для того, щоб полюбити свою роботу, потрібно її змінити: посаду, компанію чи навіть професію. Але насправді зміни можуть початися з маленьких кроків, які ми робимо на своєму робочому місці. Це і є job crafting – свідоме налаштування своєї роботи під власні потреби, схильності та інтереси.
Job crafting передбачає три основні підходи:
1. Зміна завдань.
Ви можете переформатувати свої завдання, додати більше тих, що приносять вам задоволення, або делегувати ті, що забирають багато енергії.
Наприклад, якщо вам подобається допомагати іншим, ви можете взяти на себе роль ментора для молодших колег, або якщо вам цікава креативна робота, спробуйте додати більше творчих завдань у свої робочі дні: написати статтю для корпоративного блогу чи взяти участь у розробці нових продуктів.
2. Переформатування стосунків.
Робота – це не тільки про задачі, але й про людей, з якими ми взаємодіємо. Налагодьте взаємодію з колегами, які вас надихають, або долучайтеся до проєктів, які передбачають роботу з цікавими вам клієнтами. Якщо ви відчуваєте, що ваша робота стає монотонною, почніть більше спілкуватися з колегами, діліться ідеями, беріть участь у спільних проєктах або виступайте ментором для нових працівників. Це дозволить відчути більший зв’язок з роботою та людьми навколо.
3. Переосмислення свого підходу до роботи.
Інколи для того, щоб відчути любов до роботи, потрібно змінити не саму роботу, а своє ставлення до неї.
Подивіться на свої обов'язки під іншим кутом: як на можливість навчитися чомусь новому, допомогти іншим або зробити внесок у спільну справу. Якщо ваша робота здається рутинною, подумайте про її ширший вплив – як ваша діяльність впливає на колег, клієнтів або компанію в цілому. Це допоможе побачити в рутині більший сенс і почати цінувати свою роль.
Job crafting дозволяє знову віднайти любов у роботі, не змінюючи місце, а змінюючи підхід. В основі цього інструменту ідея, що ми маємо змогу впливати на свою роботу, налаштовувати її під себе і таким чином знову відчути любов і захоплення тим, що робимо. Це не лише про зміну завдань чи кола спілкування – це про створення робочого простору, в якому ви відчуваєте себе залученими і натхненними.
Повернути любов в роботу – це не миттєвий процес, а шлях. Тут не варто чекати миттєвих радикальних змін. Але почавши цей процес, з кожним новим кроком ви будете відчувати, що любов до своєї справи все ближче – варто лише дати собі шанс відчути її знову.
Я довго думала над тим, чи можливо навчити людину пошуку своєї ідеальної роботи, адже не знаючи, хто я, які мої сильні сторони та таланти, які можливості у мене є, багато з нас просто губляться і проживають життя в сумнівах та страху змін.
Ми з моїм колегою Сергієм Ноздрачовим створили курс, де допомагаємо почути себе, а разом з тим зрозуміти своє професійне покликання. Його пройшли з нами вже більше 100 людей і ви також можете приєднатися до цієї подорожі вже 30 жовтня.
Більше деталей про курс, а також багато цінної інформації на тему професійної реалізації ви знайдете на моїй сторінці в Інстаграм maria_nasiedkina.
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: you@september.ua. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.