Етична косметичка

Яка ж це вона, етична косметика?

Думаю, не секрет, що перед тим, як випустити косметичний продукт на ринок, його потрібно протестувати, щоб розуміти подальший вплив засобу на людський організм. Часто для тестів використовують тварин – кроликів, мишей, собак. Однак, в даний час при розвинених технологіях, вже нема необхідності використання тварин, з'явилася можливість альтернативного тестування з використанням штучно отриманої шкіри, комп'ютерного моделювання. Крім того, фізіологічні процеси, які протікають в організмі тварин відрізняються від процесів в організмі людини, в результаті чого дані дослідів на тваринах можуть бути недостовірними. Тому сьогодні мова про  етичну косметику і догляд.

Етична косметика – це косметика, яка не тестується на тваринах. До етичної також відносяться веганські засоби ( які не містять інгредієнтів тваринного походження, таких як бджолиний віск, кармін, ланолін, мед). Головна умова етичності – відсутність тестування на тваринах.  Також не варто ототожнювати поняття органічна, натуральна косметика отже етична, це не завжди так. Будь-який косметичний засіб складається з декількох (частіше багатьох) різних інгредієнтів. Які компанія може купувати у різних виробників і різних країнах. А тестуватись може як готовий продукт, так і окремі складові. Для того, щоб розібратись і обирати косметику без жорстокості існують організації, котрі видають відповідні сертифікати етичній/ веганській/органічній продукції.

Найвідоміші з них американська PETA  (люди за етичне поводження з тваринами) і британська Cruelty Free International (Leaping Bunny). Бренди, котрі мають ці та інші сертифікати, можуть маркувати свою продукцію як етичну, хоч маркування є необов'язковим, але воно значно полегшує вибір покупцям. Найпопулярніший знак етичності — знак білого кролика з написом «Cruelty Free». Міжнародні організації з захисту тварин регулярно розміщують на своїх сайтах перелік «етичних» компаній — так званий «білий» список і компаній, що тестують продукцію на тваринах «чорний» список. Також, деякі косметичні бренди маркують продукцію власним індивідуальним знаком. 

Бренди, які мають сертифікати таких організацій, як:

 

Vegan Society

CCF (Choose cruelty free)

BDIH

IHTN

Eco control

Eco Garantie

Вважаються етичними, тому що головною умовою отримання сертифікату є відсутність тестів на тваринах. В базі даних PETA і Leaping bunny є списки багатьох косметичних брендів, зазначені етичний чи неетичний той чи інший бренд. Щоб знайти ці списки достатньо ввести в гуглі  peta list, або завантажити додаток bunny free на ваш смартфон. Це значно звузить коло пошуку етичних брендів.

 

Багато країн давно підписали заборону на використання тварин для тестування косметики і парфумерії.  Тим не менш, є країни, для продажу своїх продуктів у яких, бренд зобов'язаний протестувати саме на тваринах.

 

Країни, що підтримують політику cruelty free:

 

У Європейському Союзі з 2013 року діє закон, який забороняє тестування косметики і парфумерії на тваринах, а також ввезення і продаж таких продуктів на території країн ЄС.  На баночках і тюбиках продуктів, які виробляються або продаються на території Європейського Союзу, повинен бути символ Cruelty Free International.  Однак є марки, які відправляють в країни Євросоюзу cruelty free продукцію, а в інші точки світу — продукцію, яка пройшла тести на тваринах.

США: в Америці забороняється продаж і виробництво засобів косметики та парфумерії, які були протестовані на тваринах.  В одних штатах з цим суворіше, в інших - трапляються недотримання компаніями Акту про гуманну косметику.  У таких випадках на компанію накладається штраф.  У Лос-Анджелесі повністю заборонені реалізація і виробництво продукції протестованої негуманними методами.

У Китаї діє закон, згідно з яким обов'язково тестувати косметичну і фармацевтичну продукцію на тваринах.  Проте, в Гонконзі і Тайвані за бажанням виробника можна вдаватися до альтернативних методів тестування косметичної продукції, тому завжди звертайте увагу не тільки на країну, а й на район виробництва.  Наприклад, на материковій території Китаю можна виробляти косметику без тестів на тваринах, знову ж таки, за бажанням виробника, але продавати її тут суворо заборонено. Однак цей закон не поширюється на інтернет-магазини, локальні китайські або ж світові інтернет-маркети на манер Target або Sephora, де можуть вільно продавати веганську косметику.  Будь-яка веганська компанія не може вийти на китайський ринок, якщо її продукція, що поставляється в країну, не пройшла тести на тваринах.  У будь-який момент представники влади можуть вилучити такі засоби і зробити додаткову перевірку на тваринах. 

 

Саме тому PETA, яка дуже прискіпливо ставиться до таких питань, вносить в «чорний» список ті етичні компанії, які продаються на китайському б'юті-ринку. З китайським законодавством все дуже складно. Однак у 2019 році в Китаї вступив у дію закон, який скасовує зобов'язання післяпродажного тестування готової імпортної продукції. Це хороший крок в сторону етичності. І зараз не всі бренди, які представлені у Китаї обов'язково неетичні, але з цим настільки складно розібратись, що нема єдиного правила. Наприклад, компанію Unilever організація Peta внесла у свій білий список. Хоч їх продукція з Китаю ще повністю не виведена. Всі покладаються на дію закону.

Етичної косметики на ринку представлено вдосталь. Як в масмаркеті, так і в люксовому сегменті. Тому насправді не важко обирати вектор в сторону гуманної косметики, було б бажання трішки більше розібратись у цій темі.

Автор статті: Вишнівська Людмила