Вже давно ні для кого не секрет, що стан здоров’я багато в чому залежить від того, що саме, як і в який час ми їмо. Не дарма всім тим, хто хоче привести в порядок свою фігуру, нормалізувати вагу і прискорити процес одужання після перенесених захворювань рекомендується дотримуватись правил здорового харчування.
Яким має бути правильне харчування для здоров’я організму? Спробуємо у всьому розібратися.
ЯК САМЕ ХАРЧУВАННЯ ВПЛИВАЄ НА ЗДОРОВ’Я?
Ми рідко замислюється над тим, як з’їдені нами продукти можуть вплинути на наше самопочуття і здоров’я. Найчастіше прийом їжі сприймається нами як вимушений і життєво необхідний ритуал, що дозволяє втамувати голод. При цьому більшість людей намагається просто втамувати розігрався голод, а з’їсти якомога більше різноманітної, ситної і часом зовсім несумісної їжі. В цей момент ніхто не думає про те, як харчування впливає на здоров’я та якими можуть бути наслідки переїдання і нераціонального харчування.
Насамперед треба зрозуміти, що їжа для людини – це джерело енергії і будівельний матеріал для тканин організму. Всі біологічно активні речовини, які надходять з їжею, беруть участь у регуляції обмінних процесів і формуванні імунітету людини. Тому для того, щоб впоратися з усіма перерахованими вище функціями, їжа повинна містити такі потрібні та важливі поживні речовини:
- білки,
- жири,
- клітковину,
- вуглеводи,
- вітаміни,
- мінеральні речовини.
Якість і різноманітність раціону харчування безпосередньо впливає на стан здоров’я. Їжа повинна містити достатню або кількість корисних речовин. Недостатня чи надмірна кількість корисних речовин може спровокувати або дефіцит цих речовин в організмі, або їх надлишок і розвиток якої-небудь хвороби.
ОСНОВИ ПРАВИЛЬНОГО РАЦІОНАЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ
- Існує ряд правил, без дотримання яких будь-яка, навіть сама модна і сучасна система оздоровлення зазнає крах. Їх небагато, але для деяких людей і вони часом є нездійсненними:
- Харчуйтеся регулярно і дрібно, мінімум 3 рази в день плюс 2-3 перекусу (тобто всього 5-6 разів у день);
- Не переїдайте, користуйтеся тарілками невеликого розміру;
- Сніданок – це закон! Без нього не можна починати день;
- Після останнього прийому їжі і до відходу до сну повинно пройти як мінімум 3 години;
- Пити після основного прийому їжі можна тільки через годину-півтора;
- Відмовтеся від смаженої і жирної їжі;
- Виключіть з раціону продукти харчування шкідливі для здоров’я, а саме: чіпси, снеки, бутерброди, чебуреки, ковбаси, сосиски, консерви і газовані напої;
- Уникайте вживання в їжу продуктів з консервантами, барвниками та ароматизаторами;
- Зведіть до мінімуму кількість борошняних виробів.
Це тільки основи дієтичного харчування, які допоможуть вашому організму ефективно очиститися і оздоровитися. Правильне харчування для здоров’я та схуднення, якого ви будете дотримуватися постійно, допоможе бути красивими і привабливими, зберегти здоров’я на довгі роки.
Останнім часом все більший інтерес людей, що піклуються про своє здоров’я, залучає природне харчування. Шлях до здоров’я прихильники такого харчування бачать у вживанні в їжу трав і різних зелених рослин. На їхню думку, зелена дикоросла їжа дозволяє урізноманітнити енергетичну складову організму людини. Крім цього, вживання в їжу трав сприяє очищенню організму, його загальному оздоровленню, збільшенню енергії і сил.
Крім дотримання перелічених правил необхідно зробити Ваше харчування збалансованим і раціональним, яке повинне бути засноване на правилах поєднання продуктів харчування. Раціональне харчування і здоров’я – це взаємопов’язані речі, адже від правильності поєднання вживаних продуктів залежить те, як швидко вони засвояться нашим організмом і на які саме цілі підуть. Так, фахівці з роздільного харчування дають наступні рекомендації:
- М’ясо, рибу та птицю необхідно їсти в «компанії» з не крохмалистими овочами. Ідеальним гарніром стануть свіжі огірки, капуста і помідори. А ось поєднання «м’ясо + картопля» і «м’ясо + макарони» необхідно уникати, так як ці разом ці продукти вкрай важко перетравлюються;
- Одночасно вживати різні види білків (як і вуглеводів) вкрай небажано. Мова йде про таких поєднаннях як «крупи + хліб», «картопля + хліб», «курка + сир» і так далі;
- Для вживання фруктів найкраще відвести самостійний прийом їжі і не змішувати їх ні з чим.
Поєднуючи виконання правил здорового харчування і принципи його раціональності, можна отримати чудову систему, яка дозволить завжди залишатися струнким і здоровим.
ЗРАЗКОВЕ МЕНЮ ЗДОРОВОЇ ЛЮДИНИ
Якщо Ви хочете залишатися здоровим і привабливим людиною, потрудіться подбати про свій щоденний раціон і зробити все, щоб він був збалансованим. Правильне харчування для здоров’я, меню якого Вам допоможе скласти лікар дієтолог, має бути максимально натуральним, тобто складатися з натуральних екологічно чистих продуктів.
Меню правильного збалансованого харчування на один день може виглядати наступним чином:
- Сніданок: каша вівсяна;
- 2 сніданок: 2-3 будь-яких фрукта;
- Обід: овочевий суп-пюре і легкий овочевий салат;
- Полуденок: пів пачки кисломолочного сиру або один сирний сирок;
- Вечеря: запечене м’ясо і гарнір з свіжої капусти.
Ще один варіант
- Сніданок: легкий овочевий салат і яєчня з двох яєць;
- 2 сніданок: йогурт (без добавок);
- Обід: щі або борщ, бажано без картоплі;
- Полудень: чай і жменька горішків;
- основи раціонального харчування
- Вечеря: курка в будь-якому вигляді (крім смаженої) і гарнір з овочів.
Запам’ятайте, ваше харчування для краси і здоров’я тільки тоді буде вважатися правильним, коли воно буде містити всі необхідні вітаміни, макро-, мікроелементи, харчові волокна, буде заповнювати енергетичні витрати організму та забезпечувати його потреби в пластичних речовинах.
І, звичайно, не забувайте про те, що протягом дня потрібно випити до 2 літрів рідини. Це є однією з складових секрети краси відомих красунь планети.