ФРІЛАНС - ЯК ПОЧАТИ І ЧИ ВАРТО ПОЧИНАТИ?

З September сьогодні поділиться своїм досвідом та знаннями, прекрасна дівчина і фрілансер - Ірина Микитин.

На фрілансі їй вдалось заробити за 3 роки понад 50 000 $.

 

А на своєму Телеграм каналі @iramykytyn

Ірина розповідає ще більше інформації про фріланс.

Підписуйтесь і ставайте незалежними.

Якщо ви бажаєте навчитись працювати на фрілансі, але боїтесь або не знаєте з чого почати - то ця стаття ОДНОЗНАЧНО ДЛЯ ВАС!

З чого все почалось?

 

Чотири роки тому, коли я ще була студенткою Львівської політехніки і тільки-но починала працювати програмістом, я вперше спробувала для себе фріланс. Вже тоді, пропрацювавши рік у великому Краківському офісі однієї з чи не найбільших польських ІТ компаній, я розуміла, що робота за офісним графіком, з горою менеджменту (що, часто, не допомагає, а тормозить в прийнятті рішень) і з географічною прив'язкою до місця праці - не дає мені тієї свободи, яка мені була потрібна для реалізації себе і своїх амбіцій. Я хотіла мати можливість подорожувати коли захочу (а не тільки під час відпустки), вчити те, що цікаво (а не те, що треба компанії), ну і можливість вирости в власну компанію, а не просто працівника наступної ланки. І десь тоді я дізналась про Upwork - фріланс біржу, яка давала фрілансерам (програмістам, HR-ам, SMM-щикам, копірайтерам та дизайнерам) доступ до клієнтів по всьому світу і можливість працювати віддалено й заробляти в доларах.

 

Першого свого клієнта було знайти не просто. Я подалась на ~60 проектів впродовж 2-х місяців і, зрештою, отримала перший офер, й то було зовсім випадково, від клієнта, який сам мене знайшов. Ну а далі було легше. І вже через 2 роки, мені було просто не вигідно залишатись працювати в офісі, так як на Upwork я могла заробляти в 2.5 рази більше, а працювати при цьому менше та ще й справді з гнучким графіком, що стало особливо актуальним, коли почався ремонт в квартирі.

 

На сьогодні, в Ірини більше 3-ох років з Upwork, 4000 напрацьованих годин і хороший кусок досвіду, яким готова ділитись.

 

ЯК ПОЧАТИ ФРІЛАНСИТИ?

 

Розповім на прикладі з Upwork, але впевнена, що це можна застосувати до будь-якої іншої фріланс біржі (Freelance, GlobalFreelance, FL, Freelancehunt, Fiverr).

 

1. Виберіть нішу.

Перш ніж починати варто проаналізувати ринок. Як? Заходимо в список існуючих категорій робіт, вибираємо 2-3 напрямки спеціалізацій і дивимось, скільки фрілансерів працює в цьому напрямку, по яких рейтах вони працюють, що вони пишуть в себе у профілі. Після цього впродовж тижня-двох пропоную промоніторити замовлення, які публікують клієнти, щоб приблизно з'ясувати чи є в цій ніші гроші і які компетенції мають попит.

Реєструючись на сервісі, варто якомога вужче визначити свою спеціалізацію.

Наприклад, якщо ви рекрутер, то позиціонуйте себе як рекрутер якогось чітко визначеного одного напрямку, скажімо рекрутинг менеджерів по продажах послуг в транспортній сфері, або щось таке. Звужуючи напрям спеціалізації ви не зменшуєте кількість потенційних клієнтів, а навпаки - налаштовуєте фокус саме Ваших клієнтів на себе.

 

2. Не хвилюйтеся, якщо ваша англійська не ідеальна.

Очевидна річ, що для роботи на іноземного клієнта, хороша англійська, це необхідна умова і від неї напряму залежить рівень ваших доходів і рейтів, на які ви можете претендувати. Та не варто на цьому зациклюватись. Можна почати працювати з досить низьким рівнем, ведучи письмову переписку з клієнтами  і вже походу доучувати і підтягувати мову. На щастя, сьогодні, ми маємо багато безкоштовних і платних сервісів, які в цьому допоможуть: lingualeo.com, repeatitor.me, skyeng - особиста підбірка. З власного досвіду, навіть сама переписка з клієнтами, допоможе класно прокачати англійську.

3. Портфоліо, тести, сертифікати - дайте клієнту побачити ваші компетенції.

Щоб збільшити свої шанси взяти проект, потрібно відповідально підійти до заповнення профілю, адже на етапі, коли ви тільки починаєте, це буде те, що формуватиме враження про вас, як про спеціаліста. Upwork, дає можливість пройти тести, заповнити портфоліо і вписати загальну інформацію про вашу освіту, сертифікати й попередні роботи. Якщо, скажімо, нема що вписати в портфоліо чи в попередній досвід, то можна зробити, якийсь особистий невеличкий проект і написати про нього. 

Взагалі, щоб знати про що писати і які тести проходити, рекомендую проаналізувати 4-5 профілів успішних фрілансерів в вашій ніші. Щоб їх знайти варто просто вибрати вашу категорію, виставити Job Success в 90% і Earned Amount $10K+ на сторінці пошуку фрілансерів - перших 5 фрілансерів в списку саме те, що вам треба.

 

Бракує компетенцій? Coursera, Udemy, Udacity, edX, український Prometheus - все це платформи, які пропонують сотні безкоштовних і платних on-line курсів у різних напрямках і різної складності. Знаючи, які саме знання вам потрібно, можна за 2-3 місяці довчитись і перейти до практики на Upwork.

 

4. Подавайтесь на проекти грамотно.

При подачі на проекти, потрібно відфільтровувати клієнтів, аналізуючи їх досвід з попередніми фрілансерами і те, на скільки добре клієнт знає чого він хоче.

Як виділитись серед десятків інших подач? Уникайте шаблонних повідомлень і пишіть по суті: не про себе, а про те, як ви вирішуватимете проблему клієнта. Пам'ятайте про принцип - менше, але краще.

 

5. Зареєструйте свою діяльність офіційно.

Тут розкажу про те, як вивести гроші з Upwork і про реєстрацію своєї діяльності в Україні.

Фріланс, відповідно до законодавства України, трактується як підприємницька діяльність. Для того, щоб оформити її юридично, вам потрібно зареєструватись, як ФОП (фізична особа підприємець), сплачувати ЄП (єдиний податок) і 5% від доходу. Більше про це можна почитати тут. Реєстрація ФОПа дає вам можливість мати офіційну декларацію про доходи, яка згодиться при подачі на візу, оформленні кредиту, чи навіть, при купівлі авто чи квартири.