Її тексти наповнюють душу, а думки відгукуються у кожному серці.
Вона демонструє неабияку силу та водночас залишається жіночною та ніжною.
Її проекти допомагають людям.
А глибина слів змушує кожного разу замислитись над цінними речима.
Мабуть, ви здогадались про кого йде мова. Жінка, яка надихає та мотивує — це Ольга Руднєва.
Кожен із вас, скоріш за все, перечитував її тексти у соціальних мережах, а "післясмак" від них — був вражаючий. Якщо ні — прочитайте. Одразу з'являється відчуття глибини та неймовірне усвідомлення того, що життя таке різне та дивовижне.
Після її текстів ти наче сам проживаєш цю ситуацію. Наче усе це відбувається з тобою. Та, все ж її талант не лише у цьому, а ще у багатьох інших визначних напрямках. І про це таки варто прочитати.
September підготував інтерв'ю із жінкою, яка своїм прикладом демонструє життя із усіх його сторін:
1. Чи було у вас передчуття війни і чи готувались ви?
Я не готувалась. Моя родина не готувалась. Але, я точно знала, що до війни готова, бо моя найкраща подруга постійно переживала через те, що буде війна. І ми про це постійно розмовляли. Я весь час її заспокоювала і запитувала: чого ти боїшся найбільше? Що? Ти боїшся війни? Вона відповідала, що боїться війни, смертей. Тому, ми розбирались дуже довго та проговорювали різні моменти. Найголовніше тоді було зрозуміти, що тобі робити у цій війні. Ось це була відправна точка.
Щодо мене, то я немала цієї тривожної валізки, бо була впевнена, що цього не трапиться у Києві. Але, я знала для себе, що я буду робити, якщо почнеться масштабне вторнення. У мене є знання із надання першої медичної допомоги, тож я чітко запевнилась, що буду допомагати.
23 лютого, коли я залишала дім і дуже не хотіла їхати, наче інтуїтивно відчувала, що таки щось трапиться. Хоча, мій чоловік мене впевнив, що усе буде нормально. Я летіла і розуміла, що повернусь нескоро. Це було дуже боляче і складно.
Під час війни моя інтуїція дуже загострилась. Я наче навчилась її слухати, розуміти, відчувати. Та нарешті довіряти.
2. Ранок 24 лютого, яким ви його запам'ятали, які були тоді ваші кроки, емоції?
Я не була тут. У мене залишився чоловік, брат тут і вся моя команда. Я прокинулась, перше, що я зробила — це переглянула новини. Зрозуміла, що розпочалась війна. Зателефонувала чоловіку і він сказав: "так, у нас війна."
Він відразу заборонив мені повертатись. Тож, я дуже швидко організувала телеграм-канал для тих, хто хоче повернутись в Україну. У ньому почали з'являтись люди, ми обмінювались контактами, думками, емоціями. Усі були налякані. У кожного була різна ситуація.
Я почала шукати різні шляхи повернення додому, але мій чоловік мене щоразу запитував: Оль, що ти будеш тут робити? Сидіти під стіною і переживати? І я зрозуміла, що не знаю.
Мені не було страшно повертатися в Україну. Я проживала інші відчуття. У мене був страх, що я поїду і я буду там "як 5 колесо". От цього я боялась.
3. Будучи у Польщі, як ви організували штаб допомоги?
У той час я була на Мадейрі. Так, я все ще працювала директоркою фонду і ми купували там каски, аптечки, турнікети. Ми на цьому добре знались, ми знали, що конкретно потрібно купувати, куди це все віддавати. Однак, все це роблячи, у мене залишався вільний час. Я бачила там, на Мадейрі, океан, людей, які п'ють вино. У них було життя. Та взагалі, знаходитися в країні, яка не проживає війну, я зрозуміла, що я не можу. Я сходжу з розуму. І це мене болить, настільки сильно, що я кожну годину проводила у телефоні, у новинах. А тут — нормальне життя триває.
Ми вивезли мого племінника і маму сюди. Ми поселили їх на Мадейрі. Сама почала думати, що робитиму далі.
Я відчувала дуже сильний хаос навколо, особливо у волонтерському напрямку, але в один день мені натрапив один пост Андрія Ставніцера про HelpUkraine Center.
Тоді, я зрозуміла, що Help Center — це такий великий структоризований проект із ціннісними партнерами. Мені це дуже відгукнулося, адже я, у свою чергу, професійний project manager і чітко розуміла чим можу бути там корисна, тому, я швидко зателефонувала знайомому, розпитала усе і через 5 хв була долучилась до команди проекту. Це відбулось наче в одну хвилину.
5 місяців я активно була залучена у цьому. І я щаслива, що так вийшло, адже я весь час, у Польщі, була у контексті війни. Я чула розмови, відчувала усе це на пряму. Ця підтримка, це усе, це було настільки сильно. Це інтенсивна робота, мабуть, я ще стільки не працювала. Але, це все немало значення. Повірте. Лише одна ціль.
Мій перший перетин кордону був дуже складний. Я плакала.
4. Як ви допомагаєте собі, коли складно емоційно?
Звичайно, що мені буває складно емоційно. Але у мене є ось ця моя мантра, що усе колись завершиться. Все закінчується рано чи пізно. І ця історія також. Це не буде тривати вічно. Одного дня усе підійте до завершення. Ось це дає мені силу. Я рухаюсь.
Я відчуваю, що буде складно. Ми не заживемо весело. Ні, буде дуже складно, але саме відчуття того, що колись усе закінчиться мені допомагає. Знаю, що виходить, що у мене є певна місія. І це також можливість. Адже, не всім так пощастило. Не усім націям приходиться це переборювати народжуючичь знову, адже ми, як народ знаходимося на стадії перенародження.
Знаючи "для чого" ти переживеш будь-яке — "як".
5. Як ви особисто знаходите силу? У порівнянні "до" та "після" повномаштабного вторгнення? Чи є у цьому суттєві відмінності?
Ви знаєте, мабуть, суттєвої різниці немає. Не змінюється те, як я себе рятує. Мені здається, що багато чого, що відбулося з нами тоді, воно нас навчило правильно пройти цей період, який відбувається із нами зараз. Можливо, ми ці "точки" будемо ще довго з'єднювати. Насправді, я дуже щаслива, що себе не підвела. Я стала тією людиною про яку я думала, коли буду у критичній ситуації.
Ми не знаємо як ми відреагуємо під час критичного моменту. Так склалось, що в Україні почалась війна. Так вийшло. Я могла залишитись на Мадейрі та впасти у депресію. Це також був варіант, але я не хотіла підвести себе. Це найголовніше. Напевно, так важко як у ці місяці — мені не було ніколи. Це був найскладніший період у моєму житті. Я навіть не знала, що я можу так реагувати. Я не знала, що можу провалитись у таку глибоку тугу. Це не була депресія, це була саме туга.
Мені було складно і мене так боліло серце. Я не знала, що можу так ненавидіти. Я не знала, що я так можу. Потім мене відпустило. Але це процес. Я не знала, що можу бути такою емоційно чутливою. Мене рятували люди, робота, чоловік. Усі. Єдине, що було важко я перестала жартувати і радіти життю.
6. Як ви повернули собі це "відчуття життя"?
Я працювала, брала звідти енергію. Потім виїхала і побачила інший світ. Люди радіють. Ридала над сукнями в магазинах. Моя мама казала, що мені потрібно до психіатра. Не знаю, якось само прийшло. Дівчата в інстаграмі допомагали. Я нічого собі не дозволяла. Мені здавалось, що я зраджу увесь Маріуполь. І в один момент я відчула, що дуже вузько мислю та зрозуміла, що усе відштовхується від того, що я думаю категорією фури, яку потрібно завантажити. А як мені йти далі? Як мені надихати? Як мені команду формувати?
І врешті-решт, я почала роздумувати ширше. Я дозволила собі орендувати квартиру, а не спати на матрасі. Я почала трішки дозволяти собі більше, щоб допомогти собі, щоб врятувати себе.
7. Із яким посилом ви б звернулись зараз до усіх жінок?
По-перше, я б ніколи не думала, що я так скажу, але все ж. Дівчата, які мають дітей дійсно повинні приймати рішення так, щоб зберегти їхню психіку.
Діти — наше майбутнє покоління, яке має жити і відбудовувати Україну. Якби це пафосно не звучало. Дуже важливо все ж вберегти їхню психіку. У мене тато дитина-війни і зараз я розумію чому він приймав такі рішення. Війна залишає неабиякий слід на житті. Він був дуже успішний, але зараз я розумію, чому він не здобув ще більшого успіху. Бо його завжди стримувала ця історія. Важливо приймати рішення, виходячи із того, як буде комфортно дітям та як їх можна вберегти.
По-друге, я щаслива, що у жінок є все ж право обирати свою роль. Зараз, це дійсно така історія. Мені часто кажуть, що чоловікам дуже складно, а жінкам наче легше. От я чесно, я вважаю, що жінкам складніше. Адже на них, зараз, усе: діти, господарство, заробляння грошей і переживання за того чоловіка, який знаходиться в армії, і ще волонтерство.
І ні, це не про сексизм. Жінки також воюють як і чоловіки.
Наші жінки справжні героїні, щоб вони не робили.
Навіть ті рішення, які зараз приймають жінки — це вже героїзм. Це сильно.
Опирайтеся на себе, хваліть себе. І розумійте, які ми сильні.
У кожного свій шлях. І ти не знаєш кому складніше: можливо, тій людині через почуття власної провини складніше за ту, яка чула вибухи. Кожен проходить той шлях, який йому потрібно пройти. За певними параметрами. І не знати кому складніше. Не потрібно знецінювати чужий біль.
Жінка, яка вивезла дитину і довезла її до Німеччини самостійно — це така сила. Ви просто уявіть. Не знецінюйте себе.
8. Як ви бачите своє життя, Україну після перемоги?
Після перемоги буде відбудова чогось нового. І це буде складний період, для тих людей, які хочуть взяти в цьому участь.
Я вважаю, що це неймовірно крута можливість відбудовувати країну після війни. Це буде складно, так. Але кожен повинен вирішити чого хоче і де. Попереду, буде дуже важливий період, але цей вибір — неймовірна можливість. Ми змінились. Дуже сильно. На рівні ДНК. Ми ніколи не будемо тими людьми, що колись. І це взагалі буде інший код нації. Я б хотіла бути частиною цього. Цієї боротьби і відбудови. Багато чого може піти не так, і це нормально. Ми травмовані. Я хочу допомагати. Вважаю, що це мені за честь. Це не буде легко, але це можливість прожити життя так, щоб тобі не було соромно, щоб потім уже в старості розповідати про важливу зміну життя українців.
Я вважаю, що — це неймовірна крута можливість відбудовувати країну після війни. Ми будемо будувати нову історію.
9. Як щодо мови? Наскільки це важливо, як ви вважаєте? Чому ви вирішили перейти із російської мови на українську?
Я нічого не вирішувала. Я просто прокинулась 24 лютого і написала пост українською мовою. Я навіть цього не зафіксувала. Це було миттєво. Хоча, до того я була абсолютно впевнена, що писати українською так класно як російською я не зможу ніколи. У мене не вийде. Я не приймала цього рішеня щодо української мови. Це був факт.
З чоловіком я почала спілкуватись українською мовою без обговорень. У мене не було на це часу.
Коли я переїхала до Польщі, я зрозуміла наскільки важлива ідентифікація. Я не хотіла, щоб мене переплутала із росіянкою. Я розмовляла українською зі всіма. Я розумію, що люди поступово будуть переходити на українську мову. Українська дуже красива мова. Це правда.
Тільки з любов'ю та розумінням своєї самодеінтифікації ми можемо відродити і мову і культуру.
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.
Вам також може бути цікаво: