Як і для чого вчитися будувати діалог в парі?

Авторка статті - Анастасія Король, практикуючий психотерапевт, понад п'ять років особистих трансформацій та самопізнання. Допомагає дівчатам по всьому світу розширювати масштаби їх життя шляхом усвідомлення своєї сили. 

Стосунки між чоловіком та жінкою одна із тем, з якою найчастіше звертаються до мене дівчата. Так ми влаштовані, що любов – складає невіддільну частину нашого життя уже з дитинства. Та на жаль, попри важливість цього питання, нам не викладають його ні в школах, ні в університетах.

Сьогодні я хочу розповісти про одну з п’яти найвпливовіших частин здорових та щасливих стосунків – діалог. Діалог - природна форма спілкування зі співрозмовником, яка передбачає наявність двох рівноправних учасників спілкування.

Все просто. Чи не так?

 

Але на практиці я часто зустрічаюсь з наступними скаргами «Він мене не чує і не розуміє.» «Мій хлопець уникає будь-яких серйозних розмов і все зводить в жарт.» «Я вагаюсь відверто заявляти про свої бажання чоловіку, бо боюсь залишитись незрозумілою.»

 

Чому потрібно і як навчитись сміливо та відкрито говорити в парі.

Практичні поради:

1. Поки ви себе не розумієте, то навряд це буде легко зробити іншій людині. 

Так-так, без цього кроку далі можете не читати. Правило «почни з себе» діє і тут. Я завжди наголошую дівчатам, що допоки вони самі не знають які вони, чого вони хочуть, як з ними можна, а як – ні, люди навколо будуть це незнання їм транслювати. Що допоможе? Списки (я люблю, мені подобається, ідеальні стосунки для мене це..., мене може засмутити..., мої сильні сторони..., мої слабкості..., я боюсь... і т.д.) Це надзвичайно дієвий спосіб зробити назустріч собі впевнений перший крок.

2. Щоб бути в стосунках щирою потрібна сміливість.

Вона допоможе легко заявляти про почуття (і не важливо позитивні вони, чи ні), відмовляти, просити. З дитинства на нас з усіх сторін сиплються стереотипи та заборони «Не плач/не показуй, що хлопець тобі подобається/не відмовляйся, бо більше не запропонують/вчися чекати». Усе це стримує нас від рішучого озвучування, що ми відчуваємо і що хочемо насправді.

3. Вчіться все проговорювати.

Найбільша проблема дівчат (і не тільки), що багато речей вони вважають зрозумілими по замовчуванню. І тому обирають промовчати. Наприклад, квіти. Дуже стереотипне питання, бо ніби ж і так всім відомо, що жінки їх люблять. Але замість того, щоб чекати, що хлопець сам здогадається/згадає – говоріть. «Сезон піонів настав, так хочеться великий оберемок, щоб стояв біля ліжка та нагадував про тебе.»

4. Окреслюйте свої кордони.

Цей пункт тісно переплітається з попереднім. І одразу приведу досить актуальний приклад. Ваш чоловік активно спілкується з дівчатами в інстаграм, відповідає на їх історії, коментує пости. Для однієї дівчини, це означатиме рівним чином нічого, а для іншої – майже зраду. Обидва варіанти мають право на життя. Важливо тільки, щоб хлопець знав, яка з цих позицій – ваша! Це допоможе уникати конфліктів не тільки на початкових стадіях стосунків, але й через десятки років шлюбу. І фраза «Ну я не знав, що тобі це неприємно/не подобається/боляче» не полетить у відповідь на ваші невдоволення. Вчіться питати про кордони у вашого партнера, щоб також їх не порушувати (інколи це відбувається ненавмисне). Для когось норма брати телефони одне одного без попередження, а для когось це буде агресивне порушення особистого простору. Говоріть та питайте!

5. Не відступайте.

Буває так, що діалог є нормою для вас, але партнер уникає його всіма способами. Обирайте влучні моменти (коли він у хорошому настрої, не зайнятий) і маленькими порціями пояснюйте, чому це важливо для вас, що саме вам дасть спільний діалог. Не спішіть ображатись, якщо вам не вдасться це з першого разу.

6. Ведіть розмову з «я» позиції.

Надзвичайно необхідна навичка. Таким чином ви зможете уникати конфліктів та захисних реакцій. Що це означає? Замість «Ти постійно сидиш телефоні/ не робиш компліменти/ забуваєш про нашу річницю» повертайте свої почуття собі «Мені неприємно, коли ти сидиш в телефоні під час нашої зустрічі/Я хотіла б, щоб ти частіше озвучував свої почуття та думки/ Я злюсь, коли мені доводиться щоразу нагадувати за наші свята» і після цього формулюйте своє прохання/побажання. Кажіть, як вам хочеться замість цього, що вам потрібно, що зможе допомогти вам почуватись краще. Плюс «я» позиції в тому, що ви вчитесь чути й розуміти свої справжні почуття та емоції та брати за них відповідальність. Це не легко. Особливо, коли людина звикла ображатись/маніпулювати/звинувачувати. Зате допоможе вам вирости до свідомого рівня.

Вміння вести діалог в парі - дасть вам змогу почувати себе впевнено в будь-яких стосунках, чи то перше побачення, чи шлюб тривалістю в десять років. Тому не шкодуйте часу та своєї енергії, щоб навчитись чути себе, чути інших, озвучувати свої бажання та говорити, коли цього просить душа. Саме тоді ваші стосунки стануть легшими, щирішими, а озвучені очікування матимуть більше шансів стати вашою реальністю. 

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is . В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.

Вам також може бути цікаво