Розтавання може бути дуже складною і болісною ситуацією, і важливо дати собі час і пройти через етапи відчуттів і емоцій, щоб краще зрозуміти свої почуття і знайти спосіб пережити цей складний виклик.
Редакція September разом із психологинею Надією Левіною та інфлуенсеркою Тетяною Ніколенко підготували спецпроект про один із найскладніших періодів у житті.
Тетяна Ніколенко
33 роки, Київ
Інфлуенсерка та власниця маркетинг агенції повного циклу в ресторанній та івент індустрії.
Вже 10 років відкриває ресторани в Україні, запустила рекламну кампанію на Таймсквер в Нью Йорку і успішно співпрацює з світовими брендами. Проте минулого року розійшлась з чоловіком, в той самий місяць ракета потрапила в будинок, де працювала сестра, а в квартирі знесло балкон та вилетіли всі вікна, у якій вона виросла.
Але вона прожила ці труднощі без скандалів і тому цікаво дізнатись про її досвід.
- Які основні меседжі, ви хочете розповісти жінкам, що проживають розлучення?
Розлучення – це дуже тяжкий процес. Навіть якщо ви вже давно домовились і розходитесь як друзі. З вашого життя зникає кращий друг, це тяжко. Тому не слухайте нікого, хто вам дає поради з подруг чи друзів як його проживати «правильно». Дайте собі рівно стільки часу скільки потрібно вам! Ви маєте в першу чергу тут попіклуватись про себе!
Я дуже раджу звернутись до психолога під час розлучення. Психолог зможе допомогти все прожити екологічно і набагато швидше. Я знаю історії подруг, які просто роками ревіли і злились на колишніх. Я так не хотіла і тому одразу прийняла рішення, що більше не хочу витрачати свій час. Я хочу бути щасливою.
Ми працюємо з психологом кожного тижня, інколи двічі на тиждень).
І напевно найважливіше! ЖИТТЯ НЕ ЗАКІНЧУЄТЬСЯ!!! Ви чарівні, розумні, прекрасні! Одразу після розлучення я отримала пропозицію полетіти в Нью Йорк. Можливо, вас чекає все саме найкраще ще попереду. О і ще. Звичайно ми всі коли одружені і закохані не думаємо про розлучення. Я така сама була. Але ви завжди маєте мати план Б – відкладайте свою особисту фінансову подушку! Щоб там не було у вашому житті, вам завжди буде куди піти, якщо що.
- До кого варто в першу чергу звернутися, коли розпочинається момент розлучення?
Спочатку до адвоката. Потім до психолога.
Коли ми в стресі, ми не зможемо тверезо проходити розлучення. Тому краще аби ваш адвокат все проконтролював. І до речі, я дуже за шлюбний договір). В моєму випадку мені ще і довелось попросити мого колишнього мені більше не писати і не дзвонити. Тому що це заважало моїм процесам. Тому з ним контактував тільки мій адвокат.
- Які були ваші перші кроки, щоб хоча б трішки відчути полегшення?
Я відчула, що хочу сховатись в бульбашку. Тому довгий час нікому нічого не розказувала. Далі мій психолог порадила мені завести «щоденник» і записувати туди всі свої негативні спогади, думки та емоції про мого колишнього, наше розлучення і всі емоції повʼязані з ним. Моє розлучення було непростим, тому що у мене було багато злості з самого початку всіх процесів.
Ну тобто правда, коли твій чоловік каже слухай я подумав і вирішив що не хочу більше дітей, а він знає як сильно ти хочеш мати велику сімʼю. Ти відчуваєш себе обманутою і зрадженою і розумієш, що стосунки потрібно завершити. Ви різні люди з різними цінностями. Ця злість має виходити екологічно!
Плюс я прийняла рішення не вживати алкоголь поки проживаю розлучення. Тому перші місяці були дуже тяжкими. Але я робила вигляд в інстаграмі що все окей, мала багато працювати і бути сильною.
Одна з найкращих порад від психолога – це дати інструкцію людям як спілкуватись зі мною під час розлучення. Я попросила не давати мені порад, просто послухати мене якщо я подзвоню і приділити мені час. Не розказувати мені нічого про колишнього. Бути поруч і дати мені це прожити так як я відчуваю).
Левіна Надія
Психологиня, консультую у напрямку психотерапії транзакційний аналіз, арт-терапевтка, інструкторка майндфулнес та емоційної грамотності.
1. Як правильно пояснити близьким людям про свої кордони під час розлучення та як правильно говорити з жінкою, яка проходить цей процес?
Дуже важливо утримувати свої кордони, якщо ви відчуваєте, що не хочете відповідати на якісь запитання близьких або загалом обговорювати цю тему. Це нормально, якщо ви відверто скажете: я не хочу про це говорити, або ж: давайте зупинимо цю тему, мені не приємно чи мені боляче зараз про це говорити.
Як правильно говорити з жінкою, яка проходить цей процес:
Можна запропонувати свою підтримку, наприклад: чула, що у твоєму житті зараз зміни, якщо хочеш поговорити чи просто разом провести час, то я поруч. А якщо ти не хочеш це обговорювати, то май на увазі, ми можемо просто побалакати на приємні для тебе теми. (Таким чином, ви показуєте, що людина вам не байдужа, але поважаєте її кордони і якщо вона буде готова з вами говорити, вона це зробить).
2. Як наважитися почати розмову щодо розлучення із партнером?
Якщо розлучення це ваша ініціатива, то слід завчасно обговорити з партнером, що саме вас не влаштовує і «дати час» на зміни, можливо буде потрібна сімейна психотерапія. Пам‘ятайте, що кожен випадок індивідуальний. Дуже важливо поважати і визнавати важливість як себе так і партнера. Не можна виставляти претензій та звинувачування, адже щоб все відбулось максимально коректно, слід пояснити, чому було прийняте таке рішення і ваші особисті кроки, що ви робили для покращення стосунків.
3. У момент проживання періоду розлучення, чи важливо огортати себе підтримкою близьких? Чи варто спершу прожити ці почуття самостійно?
Під час розлучення слід залучитись максимальною підтримкою, адже проживаючи ці почуття самостійно, стан самотності підсилюється. Важливо проговорювати свої почуття в контакті з іншими та просити про той вид підтримки, який ви зараз потребуєте. Наприклад, можете запропонувати подрузі просто посидіти з вами, подивитись разом фільм чи піти прогулятись та самостійно обирати теми для розмов.
4. Чи варто та чи потрібно момент розлучення проговорювати із батьками? Як правильно відстоювати власні кордони із цим питанням?
Звісно, чи говорити про це з батьками, чи ні залежить від ваших стосунків. Якщо ви знаєте, що можете зіштовхнутися із тиском, зайвими запитаннями чи звинуваченнями, то краще поберегти себе і одразу виставити кордони, сказавши: так, ми розлучаємось, але деталі розповім, як буду готова.
Або ж: зараз мені потрібна ваша підтримка в повне прийняття мене, я не готова і не хочу відповідати на запитання, а коли сама відчую, ми про це поговоримо.
Якщо ж є близькість з батьками, то це дуже добре заручитись їхньою підтримкою, адже в такий період вразливості, дуже хочеться «побути маленькою».
5. Порекомендуйте книги та фільми, які варто глянути
Фільм: Газлайтинг (1944р) - яскраво розкриваєттся тема газлайтингу, власне з цього фільму і пішов цей термін.
Книги:
Основні рекомендації жінкам після розлучення від психологині:
- Дозвольте собі час для того, щоб пережити розлучення. Не тіште себе надією, що ви швидко все переживете і знайдете нового партнера. Вам потрібен час для того, щоб зібратися і відновити силу.
- Поговоріть з кимось, хто розуміє вас. Не зберігайте свої почуття в собі. Знайдіть довірену людину, з якою ви можете поділитися своїми емоціями та почуттями.
- Спробуйте нові речі. Знайдіть нове хобі або займіться чимось, що вам подобається. Це допоможе вам відволіктися від негативних думок та відчувати себе корисною та задоволеною.
4. Розробіть план для майбутнього. Намагайтеся думати про подальші плани та встановлюйте нові цілі. Це допоможе вам почуватися більш впевнено та направити свою енергію на позитивні речі.
5. Знайдіть підтримку в групі людей, які пережили розлучення. Деякі жінки можуть відчувати, що ніхто не розуміє їхньої ситуації. Але знаходження підтримки в групі людей, які пережили розлучення, може допомогти відчувати себе менш самотньою та зрозумілою.
6. Зверніться до професійного психолога. Якщо ви відчуваєте, що не можете впоратися самостійно, зверніться до професійного психолога або терапевта. (Загалом ця рекомендація абсолютно дня всіх)
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.