ЖІНОЧНІСТЬ ≠ ЖЕРТОВНІСТЬ

У цій статті розглянемо актуальну тему жіночності та її проявів. Так само торкнемося поняття жертовності, яке так часто ставлять в один ряд з жіночністю і чи це так насправді? 

 

Існує думка, що програма страждання може передаватися з покоління в покоління. У роботах психоаналітиків Ніколя Абрахама і Марії Тёрёк згадується те, що конфлікт, який не був вирішений в попередніх поколіннях, стає частиною психічного життя нащадків і цей досвід залишається практично недоступним для усвідомлення. Так давайте усвідомлювати разом цю важливу тему!

 

Нам ще з пелюшок розповідають казки, які заповнюють голову архетипними сценаріями, згадати тільки: Красуню і Чудовисько, Попелюшку, Русалоньку, Сплячу красуню ... У всіх цих казках дівчина виступає в ролі жертви постійних сумних подій. Навколишнє середовище агресивна до головної героїні, яка в свою чергу навіть не намагається протистояти їй і повністю упокорюється зі своєю долею в очікуванні «принца на білому коні» який її потім рятує і на цьому казка підходить до кінця.

 

Так і йде ще з дитинства, що багато хто з нас вірять в те що нас хтось врятує ... хтось крім нас самих! Ми переймаємо цей образ вічної жертви яка потребує порятунку. Але зовсім немає ніяких гарантій, що принц виявиться не тираном, і я не програмую зараз заздалегідь на сумний результат - просто потрібно враховувати різні варіанти як позитивні так і негативні.

 

Виходить такий поширений сценарій: спочатку до героїні агресивна навколишнє середовище і це змушує її прасувати ментальну фату і мріяти про принца який нібито її врятує від усіх бід. Вона мріє про рятівника до такої міри, що починає бачити принца майже в кожному чоловікові і коли вже так званий принц починає проявляти агресію по відношенню до неї, то з'являється якийсь шаблон в мисленні під назвою «терпи ти ж жінка - значить повинна бути жертовна». Вся ця історія вирощується і передається з покоління в покоління і виходить, що потяг до ментальної фати і жертовності передається у нас вже на рівні ДНК.

Яна Яковлеева вирішила дізнатися експертну точку зору і поставити пару питань Ксенії Лапаєва - провідної жіночих практик.

 

— Розкажи будь ласка, що на твою думку жіночність і як її розкрити?

 

— Я вважаю,що жіночна це в першу чергу така жінка, яка перебуває в балансі. У нас протікає як жіноча так і чоловіча енергія і ми не повинні йти в дисбаланс і прокачувати тільки жіночу енергію. Наведу приклад дисбалансу: жінка, яка прокачала тільки жіночу енергію може бути занадто м'яка, а жінка в якій розвинена чоловіча енергія може дуже активно йти до своїх цілей і на перше місце покладати гонку за досягненнями (цілепокладання як один із проявів чоловічої енергії), тому я завжди за баланс. У жінки, яка перебуває в балансі буде проявлятися: м'якість, розслабленість в стилі життя і в усьому, але при цьому вона буде також стійка. 

 

 — Як розкрити свою жіночність?

     

 — Для мене жіночність прирівнюється до жіночої енергії тому все практики для роботи з жіночою енергією можуть допомогти нам в цьому. Є така фраза, що жінка починається з тіла тому завжди кажучи про жіночність ми повинні звертатися до свого тіла, але в сучасному світі жінки живуть в більшій мірі своєю головою і зовсім забувають про тіло. Тіло все пам'ятає і всі болі страхи й образи збирає в собі, часто це перетікає потім у хвороби. Чому так відбувається ? - А все тому що жінка не звертає увагу на своє тіло і про нього забула. Як до нього можна звертатися? - почати спілкування з тілом за допомогою фізичного навантаження, яка подобається тобі. Наприклад, якщо тобі не подобається біг то можна знайти інше, головне шукати і підібрати для себе такі фізичні навантаження, які будуть в задоволення. Головне, що б наше тіло розминалося і якщо ми не рухаємося ми не живемо - рух життя це відома істина. Перший час займаючись у нас може щось боліти бо ми піднімаємо з глибини все блоки, страхи, образи які були заховані в тілі.

 

Так само рекомендую масаж і в тому числі самомасаж. Так само є маса практик щодо прийняття свого жіночого тіла і для цього створюються жіночі кола зараз вони набирають популярність по всьому світу в тому числі онлайн жіночі кола проводилися під час карантину. Медитації дуже допомагають якщо працювати з жіночою енергією через неї. Але не забуваємо, що працювати завжди потрібно глибше, наприклад якщо починаємо з того що хочемо працювати з жіночою енергією, потрібно розуміти що потім все одно йдеш в глиб і шукаєш першопричину чому наприклад ця жінка закрилася в якийсь момент чому у неї це пропало і власне з цим ми і працюємо в подальшому.

 

— За якими критеріями можна визначити жіночна ти чи ні?

 

— Можна дуже просто зрозуміти жіночна ти чи ні - на фізиці - якщо відчуваємо болю під час менструації то це значить лежить блок на жіночності. Ми можемо ходити в сукнях хоч кожен день, вести себе як дівчинка-дівчинка ... .ми можемо робити вигляд, що ми такі жіночні і нам може це здаватися, але якщо під час місячних ми відчуваємо болі внизу живота в попереку або грудей то це значить - наше тіло просто кричить про те що ви свою жіночність закопали і потрібно частіше прислухатися до себе. Я завжди кажу, що потрібно звертатися саме до фізичних відчуттів, бо наша психіка нас може берегти і каже «та ладно я жіночна і я така дівчинка гарна». А якщо є проблеми по-жіночому, то це теж говорить про те що жіночність закрита. Можна також зрозуміти жіночна ти чи ні по зовнішньому чиннику - як ми виглядаємо. Жінка з палаючими очима з посмішкою з серця з любов'ю - у неї все в порядку. Можна протестувати саму себе і звернути увагу чи виходить у тебе отримувати задоволення від елементарних речей, чи вмієш ти насолоджуватися.

 

— Взагалі варто шукати ту саму жіночність якщо наприклад відчуваєш, що тобі не притаманне яскравий прояв жіночності (наприклад тебе тягне ходити на роботу і конкурувати в бізнесі нарівні з чоловіками, якщо не хочеш носити спідниці і сукні і прикидатися тендітної)?

 

— Найголовніше бути в гармонії, не потрібно уявляти собі жіночність як обов'язково щось таке: дівчинка в спідниці на підборах, але не можна сказати, що деякі жінки в брюках і бізнесі не жіночні. Так, це її робота і якщо вона отримує від цього всього задоволення, то це зовсім інша вже історія. Нам потрібно йти за задоволенням і робити те що нам подобається це і означає прокачувати жіночу енергію.

 

— Ведичнi знання розповідають про те, що жінка повинна служити своєму чоловікові, пропогандуючи якусь жертовність в усьому цьому розкажи своє ставлення до цього?

 

— Скажу ось, що я прочитала в ведичних писаннях: жінка повинна представляти що її чоловік це Бог і взагалі якщо вона за чоловіком то вона під його захистом. Але ніде не вказано що вона повинна бути жертвою, вона це особистість першу чергу!Я була завжди проти, коли говорять про «половинки» - що це взагалі таке? Кожна людина цілісна особистість. Для жінки чоловік (згідно ведичний знань) є божественним, але вона його любить і не повинна бути його жертвою, як і всі люди не є жертвами Бога.

 

— Як балансувати на тонкій межі між справжньою жіночністю і жертовністю?

 

— Тут немає тонкої межі, тому що якщо ми НЕ приймаємо роль жертви, то ми жінки вже, які перебувають у гармонії із собою та усім що поруч, і у нас немає необхідністї балансувати на якийсь тонкій грані. Я скажу, що на мою думку поняття жіночності та жертовності знаходяться зовсім НЕ поруч.

 

— Як врівноважити себе і не піти в крайнощі між «я все сама» і бути такою собі Некрасовской жінкою, яка «коня на скаку зупинить, в палаючу хату ввійде» або навпаки бути занадто м'якою і в якійсь мірі безпорадною?

 

— Це значить постійно жити в балансі і постійно гармонізувати свої енергії практиками - тілесними, медитативними і роботами з чакрами. Слухати себе і своє тіло в першу чергу. Прокачувати себе духовно і свої духовні знання. Тоді ми будемо збалансованими і гармонійними.

 

Тепер я можу зробити висновок, що відповіді на багато питань є в нашому тілі і щоб не йти в жертовність просто необхідно повертатися до своїх відчуттів в тілі, і звичайно ж не забувати виконувати тілесні і медитативні практики.

 

Якщо заглянути в визначення слова жіночності в Вікіпедії, то можемо знайти таке визначення цього слова:

Звертаю увагу на те, що в вікіпедії в поняття жіночності включено слово жертовність.

 

Який висновок з цього випливає?

 

— Я закликаю до того, що ми спочатку повинні зустріти СЕБЕ і налагодити свій внутрішній світ винищивши в ньому жертовність і тільки потім зустріти партнера.

Також я вирішила поглибиться і дізнатися як йдуть справи в сфері захисту жіночих прав у нас в Україні, дізнавшись експертну думку юриста і блогера Інни Мірошниченко на цей рахунок і поставили кілька запитань на цю тему.

 

— Насильство над жінками залишається однією з актуальних тем на сьогоднішній момент в нашій країні. Тисячі фіксованих дзвінків в поліцію і ще більше тих, хто не хоче афішувати і «виносити сміття з хати» Як думаєш чому так відбувається і до сих пір і дійсно жінка повинна бути жертовна?

 

— Найбільша проблема в злочинах проти жінок носить не юридичний, а ментальний характер, тому що жінки бояться і соромляться признатися, що є жертвами домашнього насильства, бояться взяти відповідальність за своє життя їм зручніше залишатися в стані жертви і закривати на це очі, тому що визнання спричинить за собою ряд різних дій, які можуть бути для них незручними. Тобто їм потрібна більше не юридична допомога, а психологічна. Є ряд злочинів, які розслідуються за заявницьким принципом, наприклад грабіж. Хто б не побачив, що кого-то грабують на вулиці - він має право повідомити про це в поліцію. Що стосується злочинів проти жінок і їх сексуального здоров'я або психологічного здоров'я - вони не розслідуються за заявницьким принципом і жінка повинна заявити сама про це. Не по всіх статтях, але по більшості. Тобто навіть якщо ти знаєш що якась жінка страждає від насильства в сім'ї, то ти не можеш звернутися в поліцію замість неї. В цьому я вважаю основна проблема і тому повинні створюватися центри по психологічної допомоги таким жінкам, допомагаючи їм порадами, допомогою, матеріально, консультаціями психолога.

 

— Одним з найдієвіших міжнародних актів щодо захисту прав жінок є «Стамбульська конвенція» яка була підписана ще в 2011 році, але так і не дочекалася ратифікації. Як думаєш що нам може дати ратифікація цієї конвенції і чи допоможе захистити права жінок насправді?

 

— Що стосується «Стамбульської конвенції» та чинного законодавства України я можу сказати, що наша правова база досить повна, щоб захистити жінок в Україні. Конвенція якщо буде ратифікована вона дасть додатковий захист і дасть можливість послатися на ще один правовий акт при розгляді справи щодо насильства по відношенню до жінки. Ця конвенція потрібна більше тих країн, де споконвіку передається принизливе ставлення до жінок де жінка є скоріше товаром і спочатку є власністю батька, а потім чоловіка. В Україні з цим справи йдуть адекватно, законодавство закріплює, що жінка і чоловік рівні. Всі норми законодавчі фіксують, що жінки і чоловіки рівноправні як в трудових так в цивільних, сімейних та інших правах. Відповідно наша правова база в разі будь-яких порушень захищає права жінок. Повертаючись до першого запитання ще раз звертаю увагу на те, що проблема носить більше психологічний характер але тим не менше я ЗА ратифікацію Стамбульської конвенції тому, що чим більше нормативно-правових актів звертають увагу на проблему, тим швидше і якісніше вона вирішується.

 

— Зараз багато жінок просто бояться повідомляти в поліцію про те що в родині відбувається насильство бо бояться що ніякі реальні заходи не будуть вжиті щодо захисту їх прав. Чи так це? На даний момент може жінка розраховувати на захист своїх прав державою і якщо так то як?

 

— На жаль, але більшість жінок дійсно не звертаються в поліцію бо знають як в Україні довго розглядаються справи, як довго припустимо насильник на волі і розуміють як це може позначиться на їхньому здоров'ї та здоров'ї їхніх дітей. Багато хто розуміє, що держава не може надати адекватну реакцію, адекватну допомогу жертві домашнього насильства. Це є ця проблема існує, але вона не пов'язана безпосередньо з нормативно-правовою базою, вона пов'язана з бездіяльністю правоохоронних органів і прокуратури, держави в цілому і тих структур які можуть залучити поліцію до відповідальності. Тобто норма яка змушує державного дільничного реагувати існує, орган має повноваження дільничного адекватно реагувати теж існує, але всі вони не діють на жаль, таке є на практиці і це стосується питань не тільки питань насильства проти жінок, це стосується абсолютно будь-яких питань. Все на жаль знають що органи поліції часто не діють і реформа яка проводилася кілька років тому не так вплинула на ситуацію як хотілося б. І ще тут хочеться додати що такі справи вони не так жваво розглядаються поліцією тому що вони складні вони психологічно навантажені вони найчастіше змушують копатися в доводах двох сторін без будь-яких підтверджуючих документів. Не так легко розслідувати як наприклад викрадення автомобіля - автомобіль викрали все зрозуміло. А якщо приходить наприклад жінка яку психологічно гвалтують кожен день вдома тобто те що не можна підтвердити документами - тут дуже складно і поліція намагається ігнорувати ці питання.

 

— Що можна вважати насильством? Наприклад якщо відбувається психологічний тиск то чи можна віднести це до насильства і як захистити свої права в такому випадку?

 

— У питанні надання психологічного тиску нам би дійсно дуже допомогла Стамбульська конвенція бо вона більш широко охоплює тему психологічного насильства, так як в українському законодавстві цієї норми немає але можна залучити правопорушника до відповідальності в залежності від того з якою метою він чинить психологічний тиск, наприклад якщо він хоче отримати якусь матеріальну вигоду то це буде шантаж (ст. 163-1 Кримінального кодексу України) якщо він намагається змусити вступити в сексуальні контакт, то це теж буде стаття (ст. 152) Кримінального кодексу України)Необхідно шукати причину того, що стало причиною психологічного тиску і тоді шукати статтю в Кримінальному кодексі.

 

Так що підсумувавши вищесказане приходимо до висновку, що жертовність не повинна йти рука об руку з жіночністю, ми не повинні прищеплювати цю модель поведінки нашим дітям! Ми повинні вміти самостійно захистити свої права і відстоювати свої особисті інтереси, тому що жертовність не дорівнює жіночність.

 

 

А тепер пропоную пройти невеликий тест для визначення цінностей у своєму житті:

Візьми аркуш паперу, ручку і випишіть в порядку значимості ці цінності: справа, батьки, кохана людина, діти, я, світ і друзі. Як тільки список буде закінчений, необхідно співвіднести кожен пункт.

 

А тепер важливий момент - якщо ти написала себе не першу, то все що буде стояти вище - буде твоїм досвідом і уроком в житті.

 

Чому?

 

Тому що кожен з нас повинен усвідомити свою цінність і поставити себе в списку першим своїх цінностей. Це властивість здорової психіки. Ставити себе на перше місце, але врівноважувати це емпатією (співчуття співпереживання) при цьому не вдаряючись в крайності і нарцисизм, розуміючи, що ти ніколи не зробиш іншому гірше ніж самому собі.

 

У тих хто пізнав радість материнства, може виникнути питання - а як же діти? Адже це чи не головне в житті кожної мами. Тут на думку спадає історія про те, що в літаках спочатку маску одягають дорослі, а потім надягають маски на своїх дітей і не навпаки.

 

Тому що спочатку дорослий батько зобов'язаний подбати про себе, щоб мати можливість піклуватися про інших. Такий принцип стосується всього оскільки якщо твого ресурсу буде мало спочатку - ТО ти не щаслива, а якщо ти нещаслива - тобі нема чого дати іншим і тут дуже легко потрапити в ситуацію де ти сама стаєш ресурсом з якого вичавлюють всі соки і знову - «Привіт жертовність»,але вже в родині і відносинах з дітьми і рідними людьми.

 

Дуже важливо не впасти в залежність від відносин, де ми можемо стати жертвою так званого «негативного спонсорства». Де людина, яка знаходиться поруч з нами бачить нас слабким, непривабливим, інфантильним, ні на що не здатним - якщо таке спілкування триває довго то в кінцевому підсумку ми самі себе починаємо сприймати саме так і такими стаємо. Тому так важливо вибирати правильне оточення і будувати здорові відносини де яким ви хочете бути - таким вас і бачать ваші близькі. Цей ефект в психоаналізі називається «віддзеркалювання», а в НЛП - «спонсорством» (не плутати з матеріальним або фінансовим спонсорством).

 

Причина будь-якої залежності полягає в тому, що ми перекладаємо відповідальність за наш внутрішній стан на щось зовнішнє. Деякі відносини це як милиці - закривають мінімальні запити через низьку самооцінки, але потрібно навчиться в ЦИХ милицях НЕ потребувати. Тому ще один прояв жіночності - відмовлятися від милиць і ростити свою самооцінку.

 

Давай перейдемо до способів повернути собі себе:

 

Перше, що потрібно засвоїти це те, що любов до себе це вміння іноді сказати НІ, коли тобі чогось не хочеться.

А друге, це якщо нами рухає страх - то це деструктивна емоція і це НЕ прояв жіночності, а скоріше прояв жертовності.

 

Я вирішила запитати думку експерта психолога Богдани Валігули на цей рахунок:

 

— Які існують способи «повернути собі себе» якщо потрапив в стосунки, де являєшся залежним від партнера?

 

— Для початку варто зрозуміти як і в чому ви себе втратили. Причин появи дисбалансу у відносинах багато, ми можемо опинитися в слабкій позиції через втрату соціального статусу, фінансової незалежності, наприклад у зв'язку з відходом декретну відпустку або з інших причин. Або через те, ми самі несвідомо відмовилися від своїх друзів і захоплень заради відносин, при чому це зазвичай відбувається зовсім непомітно, ви просто стали рідше зустрічатися з друзями, своєю сім'єю, а потім спілкування просто зійшло нанівець. Може бути і так, що партнер наполягав на цьому.

Тому варто зрозуміти як же ви опинилися в співзалежних позиції. Змістіть фокус уваги з відносин і партнера на себе: частіше зустрічайтеся з своїми друзями, знайдіть щось що вас по-справжньому захоплює - робота або хобі. Ставте і досягайте мети не пов'язані з відносинами.

Якщо вам важко і ви не розумієте з чого почати- "Парадокс пристрасті" Ден Дилис, в книзі чудово описані і причини і стратегії виходу з залежного положення.

 

— Як не бути жертвою «негативного спонсорства» у відносинах якщо в них вже перебуваєш? І як в них спочатку не потрапити?

 

—Негативне спонсорство один з видів психологічного насильства. Проблема в тому, що таке ставлення з боку парнера починається не різко, а проявляється спочатку дуже рідко, жертва думає, що їй здалося. Часто таке насильство подається під соусом "турботи" про партнера, тому вловити початок цього явища і відразу вибудувати свої кордони дуже складно. У будь-якому випадку, я рекомендую довіряти своїм відчуттям і якщо вам починає здаватися, що парнер вас знецінює, його жарти вам не приємні або дає рекомендації з питань, де ви його не питали - краще відразу пояснити, що вам це не приємно і ви такого ставлення до себе не бажаете. Чітко збудовані приватні кордони і взаємоповага - це основа нормальних відносин, тому не варто боятися говорити про те, що вам не подобається.

 

— Як балансувати на тонкій грані між справжньою жіночністю і жертовністю?

 

— Жіночність - це не якесь об'єктивне загальноприйняте поняття, це соціальний і культурний конструкт, який ніяк не пов'язаний ні з реальністю, ні зі щастям самої жінки. Жіночність, яка синонімічна з жертовністю характерна для патріархальних культур, де роль жінки сильно слабкіше і залежна від чоловіка. Фактично це архаїзм. Сьогодні жінка, може бути будь-який: і слабкою і сильною. Тут важливо відштовхуватися немає від загальноприйнятих стандартів жіночності, а від того, як комфортно самій жінці і якого типу відносин вона хоче.

Я б рекомендувала взагалі відмовитися від бажання розвитку "жіночності" і сфокусувати свою увагу на розвитку конструктивної самодостатності

 

— Як перестати перекладати відповідальність за наш внутрішній стан на партнера?

 

— Це найскладніше питання, хоча і відповідь здається очевидною. Кожен сам відповідає за свої емоції, якщо ваш партнер постійно вибиває вас з нормального стану, то знову ж таки питання до вас - чому ви залишаєтеся поруч з ним? Крім того, наші емоційні реакції - це наш ВИБІР, хоч це і дуже не просто, але ми можемо навчитися вибирати власну реакцію на зовнішні обставини, навіть на поведінку нашого партнера. Як? 

Почніть з того, що кожного разу, коли будете відчувати негативні емоції - помічайте їх і називайте. Наприклад: я злюся. я відчуваю образу і т.д.

Наступний крок - аналіз тригера

Чому я злюся?

Буде круто, якщо перший час ви будете письмово аналізувати, що конкретно викликало у вас такі емоції. Це проста вправа допоможе дивитися на ситуацію з різних сторін і краще розуміти свої емоції.

 

— Як перестати бути «милицею» для партнера і з чого варто починати ростити свою самооцінку?

 

— Щоб перестати бути милицею, потрібно самому твердо стояти на ногах, розуміючи, що партнер - улюблена і дуже важлива людина у вашому житті, але якщо він піде з вашого життя - вона на цьому НЕ закінчиться. Крім відносин в нашому житті повинні бути й інші сфери життя: самореалізація, друзі, сім'я, хобі, захоплення і т, д.

Я часто бачу, як люди намагаються всі свої потреби вирішити за рахунок парнера, щоб він був і коханцем і кращим другом, і завгоспом, і іноді банкоматом. Одна людина не може закривати ВСЕ потреби іншої людини. Намагайтеся зрозуміти чого кожен з вас хоче від відносин.

 

Робота з самооцінкою завжди починається з усвідомлення, що з вами ВЖЕ ВСЕ НОРМАЛЬНО. Це не означає, що вам не треба займатися саморозвитком, це означає, що коли ви бачите свої зони росту - не варто себе за це ненавидіти.

 

Підсумок - ставлення до себе інших людей формуємо ми і якщо ми сильні особистості, то навколо нас розгортаються гідні події.

 

Матеріал підготувала: Яна Яковлеева

Блогери, які прийняли участь: Ксенія Лапаєва, Інна Мірощниченко, Богдана Валигура.

Фото: Вікторія Грицюк

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.

Вам також може бути цікаво: