Новий рік і депресія. Де зв'язок?

Чому після довгих новорічних свят деяким з нас так важко дається повернення до звичного життя? Звідки ця туга, емоційна втома і що з нею робити?

Читайте у сьогоднішній статті!

За словами доктора Дженніфер Відер, фахівця в області жіночого здоров'я, дві третини жінок відразу після новорічних і різдвяних канікул відчувають себе пригніченими, спустошеними. Не застраховані від післясвяткової депресії і чоловіки - правда, вони стикаються з цим видом емоційного розладу в два рази рідше за жінок.

 

Клінічний психолог Гербер Раппапорт, автор книги «Holiday Blues», вважає, що до постноворічних депресій схильні головним чином ті з нас, хто відноситься до свят з позиції перфекціонізму - люди, що займаються організацією канікул і беруть на себе всю відповідальність за те, щоб всі в ці дні були неодмінно щасливі. «Зазвичай ці турботи падають на жінок, і, як наслідок, вони частіше скаржаться на емоційне спустошення», - підкреслює Раппапорт.

Звідки береться пригнічений стан

 

Відзначають дві основні гіпотези, що пояснюють виникнення постноворічної депресії. Перша - «обмануті надії». «Ми чекаємо від свят занадто багато, розраховуємо в Новий рік (нарешті) зблизитися з родиною і друзями, відчути тепла і єднання, - говорить Рональд Пайс, професор клінічної психології, автор статті «Тіні післясвяткового блюзу».

«Багато хто живе в передбаченні чуда і - ні багато ні мало - духовного оновлення. Коли цього не відбувається, приходить розчарування».

Існує й інша гіпотеза під умовною назвою «обрив зв'язку». Зимові свята ми проводимо в колі сім'ї, друзів, у феєрверку нових вражень. А з виходом на роботу ритм життя змінюється, зв'язок з близькими різко знеструмлюється, і ми можемо зазнати хворобливої самотності.

 

«Хоча ми до сих пір не розпорядженні достатню кількість досліджень, ті з них, на які можна покладатися, підтверджують: так звана післясвяткова депресія - все ж відносно легкий емоційний розлад, - стверджує Рональд Пайс. - І триває депресія від декількох днів до декількох тижнів. Тим часом протягом наступних зимових місяців лікарі і психологи стикаються з набагато більш серйозним станом - зимовою депресією».

Післясвяткова депресія VS зимова депресія


Йдеться про афективний сезонний розлад, що виникає через короткий світловий день. Брак світла зменшує вироблення хімічних елементів головного мозку, таких як серотонін, що відповідають за наш гарний настрій. До затяжної зимової депресії схильні близько 10% жителів країн в основному з північним кліматом. Цей стан характеризується потребою в тривалому денному сні, збільшенням маси тіла, неуважністю і загальною слабкістю, втратою інтересів і в окремих випадках навіть думками про суїцид.

 

«Довгі роки ми сприймали афективний сезонний розлад за затяжну післясвяткову депресію, але це в корені різні стани, - підкреслює Рональд Пайс. - З післясвяткового емоційного стану люди, як правило, здатні вийти самостійно. Осінньо-зимова депресія, яка розвивається щороку і триває протягом декількох місяців, - захворювання, при якому найчастіше потрібна допомога фахівця».

Як запобігти післясвяткові депресії?


Ставитися до свят без над очікувань, адже наше життя не зміниться на краще само по собі тільки через зміну календаря.


Не брати на себе всю відповідальність за організацію свята та створення новорічного настрою, а розподілити обов'язки між родичами/друзями.


Активно підтримувати відносини з близькими людьми і після святкових канікул: ініціювати спільні виходи, запрошувати до себе в гості, організовувати вечірки.


Допомагати один одному. «Зсув фокуса з власних проблем на надання допомоги іншому, що потребує уваги може збільшити нашу резистентність до депресії, та й в цілому зробити нас щасливішими», - нагадує психіатр Хінда Дабін з Медичного центру Університету Меріленд.