Як тримати баланс між роботою та відпочинком? Артур Дмитришин

Як тримати баланс між роботою та відпочинком?

Всім привіт, мене звати Артур, я засновник блогу «кіп ґоінґ». Це блог про життя і про то, як зробити його трохи кращим. І сьогодні я хочу поділитись з вами кількома порадами, які допоможуть вам краще балансувати між робочими завданнями і файним відпочинком.

Чому я взагалі про це пишу?

Питання Work-Life balance почали активно обговорювати в США десь двадцять років тому. До нас ця тема ще довго-довго не доходила, але з появою Covid-19 все змінилось. Багато людей, як і я, почали працювати з дому. І в нас усіх почало з‘являтись багато додаткових проблем і незручностей. Хтось почав працювати більше, ніж раніше, бо розмилась межа між роботою і особистим життям, комусь було важко взагалі взятись до роботи, бо як то можна працювати з дому і т.д.

З початку Covid-19 минуло вже декілька років, а наше життя наче повернулось до звичного ритму без масок і антисептиків, але люди продовжують ставити собі питання про те, як їм знайти баланс між життям та роботою.

І саме для цього я пишу цю статтю. Щоб поділитися з вами практичними порадами, які я використовую в своєму житті і які допомагають мені тримати цей баланс.

Як ви відпочиваєте?

Перед тим як говорити про відпочинок, нам варто спершу усвідомити, що саме є для нас відпочинком. Зараз зупиніться. Дайте собі 1 хвилину, щоб згадати, як ви зазвичай відпочиваєте.

Мм, може проводите час в соцмережах? Чи дивитесь різні цікаві відео на ютубі?

Ні, не подумайте, я не маю нічого проти такого часопроведення і теж так інколи роблю. Але я вважаю, що нашому суспільству треба змінити загальне уявлення про те, що ж таке відпочинок. Бо після години часу, проведеної в соцмережах, ми відчуваємо себе ще більш втомленими, ніж були до того. А після години усвідомленої прогулянки, ми відчуваємо прилив сил і натхнення. Розумієте різницю?

Проаналізуйте ваш звичний формат відпочинку і спробуйте додати туди трохи більше різних цікавих активностей. Наприклад, легенькі вправи з йоги, прогулянки з друзями в парку, походи в гори чи читання книги в кав‘ярні. Ці штуки дуже прості і не забирають багато зусиль, але ефект, який вони дають, є фантастичним.

Один додатковий вихідний раз на місяць

Після того як ми зрозуміли, як саме ми відпочиваємо і що є якісним відпочинком для нас, можна рухатись далі. Я припускаю, що більшість людей, які читатимуть цю статтю, працюють з 5-денним робочим тижнем. То є цілком нормально, але досвід Скандинавських країн, які поступово переходять на 4-денний робочий тиждень, доводить, що можна працювати лише 4 дні з 7, при цьому кількість роботи, яку ми зробимо, не зменшується, а наша продуктивність не падає.

І ні, я не буду радити вам піти до вашого керівника і сказати, що ви хочете скорочений робочий тиждень, бо вас можуть не зрозуміти. Але я пораджу вам іншу річ, якою сам регулярно користуюсь. Старайтесь раз на місяць брати собі один додатковий вихідний і робити собі 4-денний робочий тиждень. Це може собі дозволити майже кожен із нас. І в цей день ви мати додаткову можливість присвятити час відпочинку або іншим важливим справам.

Робіть регулярні перерви під час роботи

Для того, щоб продуктивно і сфокусовано працювати над чимось, нам потрібно відпочивати. І відпочинок - то є невід‘ємна і обов‘язкова складова продуктивної роботи. Тому під час робочого дня намагайтесь влаштовувати собі регулярні перерви.

Як часто їх робити? Тут я вам не можу підказати, бо всі ми різні, і в кожного з нас є свої робочі ритми і кількість сил на день. Але загалом рекомендую робити коротку перерву раз на 60-90 хвилин роботи. То є гарною практикою, яка допомагає відновити сили і відволіктись. Спробуйте вже під час завтрашнього робочого дня трохи прислухатись до свого організму. І коли відчуєте, що вам стає важче працювати, зафіксуйте собі кількість часу, яку ви працювали, і зробіть перерву на 5-10 хвилин.

І щоразу як будете відчувати цю втому протягом робочого дня, старайтесь робити маленьку перерву. Таким чином ви зрозумієте, як часто вам потрібно робити подібні перерви, щоб у вас залишались сили на цілий день.

Плануйте відпочинок

Ми звикли планувати свою роботу, але чомусь мало хто з нас планує свій відпочинок. І, до речі, саме це є однією з причин, чому ми так зле проводимо свій вільний час і здебільшого просто сидимо в соцмережах.

Почніть планувати його! Сфокусовано думайте, чим саме ви б могли зайнятись у вільний час, щоб перезавантажитись і відпочити.

Моя вам порада: створіть собі список з 30-40 різних цікавих активностей або способів відпочинку, які вам подобаються. І наступного разу, коли будете мати якісь вихідні, то просто відкрийте цей список і заплануйте собі якийсь файний відпочинок.

Пам‘ятайте, що ваш work-life баланс потрібен тільки вам!

Яким би хорошим не був ваш роботодавець, керівник чи менеджер, але йому від вас потрібен результат. Зрозумійте, що не прийде до вас і не буде просити піти в відпустку. Так само ніхто не буде просити вас не перепрацьовувати і робити перерви в роботі. Це життя, і тут так склалось. Тому запам‘ятайте собі, що баланс між роботою і відпочинком - то лише ваша турбота, і тільки ви мусите цим займатись!

Я маю надію, що ця стаття була хоч трохи корисною для вас або принаймні надихнула вас трохи більше подумати про цю тему. Пам‘ятайте, що відпочинок - то є шалено важлива складова продуктивної роботи, без нього нікуди.

Тому багацько відпочивайте, файно працюйте, бережіть себе і, звісно, кіп ґоінґ!

Ще більше порад та цікавих тем ти знайдеш у Telegram, Instagram, Tik Tok та You Tube.

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.

Вам також може бути цікаво: