5 мов кохання

На думку Гаррі Чепмена, сімейного психолога і консультанта, автора бестселера «П'ять мов любові для дітей», в душі кожної дитини є емоційна посудина, яку потрібно наповнювати безумовною любов'ю. Коли малюк почуває себе улюбленим, він розвивається нормально, коли ж ємність спустошується, починаються проблеми.

 

Більшість батьків дуже люблять своїх дітей, але не завжди вміють наповнювати цю саму посудину любов'ю, показувати свою любов, говорити з ними однією мовою любові. Інструкцію щодо застосування концепції Чепмена становила досвідчений педагог, журналіст, і за сумісництвом мама, Катерина Чінарова.

 

Всього Чепмен виділяє п'ять способів висловити свої почуття: дотики, час, слова, подарунки і турбота. Ми всі, так чи інакше, знаємо ці мови, просто одна з них є для нас і наших дітей рідною, а решта - трішки іноземними.

Як визначити звичну мову любові вашої дитини​ 

Чепмен радить уважно поспостерігати за дітьми протягом декількох тижнів. Подивіться, як малюк висловлює свої емоції, як він або вона висловлює свою любов до вас, своїм друзям, вихованцям. Обіймає? Цілує? Готує подарунки (зриває квіти, знаходить особливий камінчик на дорозі)? Може бути, він любить принести своє одіялко і вкрити маму, коли вона лежить і читає книжку? Дякує за вечерю, приносить чай? Найкраще цей детективний спосіб підходить дітям до 15, так як підлітки вже вміють бути менш спонтанними і адаптувати поведінку під очікування інших, щоб отримати щось натомість.

 

Ще один метод спостереження - вислуховувати скарги. «Ти завжди піклуєшся про маля» - прямий натяк на бажання отримати турботу від мами. «Я б хотів, щоб ми теж поїхали на канікули куди-небудь разом, як Лешіного сім'я». Активне слухання завжди допомагає краще зрозуміти дитину.

 

Можна спробувати і такий спосіб: запропонувати дитині вибір. «В середу у мене вільний вечір, ми могли б прогулятися по лісі або відправитися в магазин і купити тобі нову сукню. Тобі що більше подобається? ».

 

Попросіть намалювати малюнок сім'ї і запитайте, що на картинці. Можна задати питання, як ти розумієш, що батьки тебе люблять. Коли разом читаєте книжку або мультик, запитайте у малюка: як ти думаєш, чи люблять тато і мама цю дівчинку? Чому ти так думаєш?


1. Дотики

Мова дотиків або «обнімалок» - універсальний і найпоширеніший серед мов любові. Батьки і бабусі-дідусі усього світу вільно розмовляють цією мовою: вони обнімаються, цілуються, лоскочуть і бавляться разом. Сімейний терапевт і психолог Вірджинія Сатир радила обіймати дітей не менше восьми разів на день.

 

Малюкам-кінестетикам, чия мова любові - дотики, потрібно ще більше фізичного контакту. Зазвичай малюки отримують багато тепла і фізичного контакту в дитинстві. З віком об'єм обіймів істотно падає. Тут психологи одностайні: фізичний контакт, дотики важливі дітям весь час. Навіть колючий підліток потребує своєї дози любові. Тільки демонструвати свою прихильність краще не при однолітків, приватно, вибираючи, коли ваш «неспокійний підліток» в хорошому настрої. Поплескати по плечу, жартівливо штовхнути - ці способи більше підходять для підростаючих хлопчиків.

 

Якщо первинна мова любові вашої дитини - дотику, то:

 

При зустрічі і розставанні обіймайте дитину;


Якщо дитина схвильована, погладьте його по голові;

          
Обіймайте дитини всякий раз, коли він \ вона приходить зі школи;


Малюкові, коли він вирушає в садок або до няні, дайте з собою улюблену іграшку, щоб він міг обіймати її;      


Даруйте малюкові м'які іграшки, светри, пледи, що-небудь затишне і «зворушливе»;


Читаючи на ніч, лягайте поруч і обіймайте дитину;


Грайте в пальчикові ігри, розповідайте потішки;


Коли малюк забився або захворів, проводите більше часу, заколисуючи або обіймаючи його;


Збирайте всю родину для загальних «обнімалок».

2. Слова

Хто не любить ласкаві і приємні слова? Звичайно, похвала приємна для будь-якого вуха - дитина то або дорослий. Деякі діти особливо гостро реагують на слова. Для них добре слово - важлива мова любові. Батьки можуть хвалити, заохочувати і спрямовувати, говорити вголос, як і за що вони люблять вашу дитину.

 

Важливо, щоб похвала була конкретною: не молодець, а «ось який ти у мене сильний, заліз на гірку сам!», «Як же чудово ти змішав кольору на цьому малюнку». Не скупіться на добре слово. Воно, як відомо, навіть кішці приємне.

 

Якщо первинною мовою любові вашої дитини - слова:

 

Покладіть записочку «я тебе люблю» в портфель або пенал;


Заведіть вдома дошку для обміну смішними повідомленнями;


Помічайте, коли дитина зробила щось правильно, і хваліть його «Мені сподобалося, як ти поділився вантажівкою з другом», «Який цікавий у тебе вийшов колаж. Мені дуже подобається";

 

Запишіть ваш голос на диктофон і давайте дитини послухати, коли він або вона відправляються в табір або до бабусь;

 

Телефонуйте дитині, коли ви у відрядженні;


Придумайте особливі імена один для одного.


3. Час

Час - не просто висока валюта серед дітей, це ще й великий дефіцит в наш божевільний час. Малюк тягне тата пограти, дочка канючить біля мами, яка готує вечерю. Час - така ж універсальна мова любові в дитячо-батьківських відносинах, як і дотику. Щоб наповнити емоційну посудину дитини, яка говорить на мові «часу», потрібно всього лише з ним грати, приділяти увагу і проводити разом час. Але не просто час, а час якісно, один-на-один. Наповнений  спілкуванням і цікавими справами.

 

Так як час великий дефіцит, використовуйте сімейні ритуали для того, щоб показати дитині, що ви його любите. Читання на ніч, спільні обіди, щонедільні прогулянки, виїзди за місто хоча б раз на місяць - ось лише кілька способів подарувати дитині свій батьківський час.

Якщо дитина вважає проявом любові ваш час, витрачений на нього:

 

Включайте малюка в свою роботу по дому з самого дитинства: покупки, прибирання, прання, миття машини. Це не тільки весело, корисно, але і дозволяє заповнити дефіцит проведеного разом часу;


Приготуйте разом що-небудь, наприклад, свіжовичавлений сік або бутерброди, напечіть печива;


Дивіться разом кіно і обговорюйте його;


Опускайтеся на рівень малюків, беріть їх на руки. Якщо малятко повзає, сядьте на коліна поруч з нею;
Відправляйтеся разом в магазин, щоб вибрати щось особливе разом;


Ходіть в зоопарки, музеї. Запропонуйте малюкові вибрати, куди піти, чим зайнятися;


Задавайте дитині відкриті питання, які припускають розгорнуту відповідь;


Якщо у вас більше однієї дитини, плануйте індивідуальний час для кожного.


4. Подарунки

Подарунки люблять і діти, і дорослі. Не всі, однак, надають їм однакове значення. Подарунки на день народження і новий рік - частина культури. Подарунки - як там не є матеріальне вираження любові.  Тлумачний словник Даля дає таке визначення: «Подарунок - предмет, річ, яку за власним бажанням безоплатно дають, підносять, дарують комусь з метою зробити приємність, користь». Безкоштовно тут - ключове слово. Коли батьки багато працюють і мало уваги приділяють дитині, подарунки сприймаються як замолювання гріхів, індульгенція.

 

Подарунки для дитини, чиєю первинною мовою є час, ніколи не будуть еквівалентом уваги з боку батьків, і такий малюк все одно не добере любові. Подарунки - в значенні мови любові - не можуть бути платежем. Здав екзамен - ось подарунок. Найкраще дарувати подарунки не «за щось», а «просто так», як у відомому мультику, без приводу.

 

Коли дитина говорить на мові подарунків:

 

Вибирайте такі подарунки, які відповідають інтересам і захопленням дитини;


Робіть дитині подарунки своїми руками;


Після школи почастуєте дитини корисними солодощами і смаколиками (ягодами, сухофруктами);


Сходіть разом в магазин і оберіть подарунок;


Замість того щоб витрачати величезну суму на один подарунок до дня народження, приносите дитині маленькі гостинці весь рік;


Подаруйте дівчинці спеціальне намисто або кільце, брелок для ключів, які завжди будуть з нею;


Маленьким дітям збирайте спеціальні природні дарунки - цікавий камінець, черепашку, шишку або шматок відполірованого морем скла;


Грайте в полювання за скарбами разом з дітьми.

5. Підтримка та турбота

Деякі діти всім іншим формам вираження любові воліють турботу і допомогу. Ось приклад дитини, що «говорить» мовою турботи. Восьмирічний Аркаша збирається ночувати в гостях у друга. Увечері він мрійливо зітхає і каже: «Мама щовечора підігріває мені тепле молоко, а коли я хворію - готує особливий супчик». Батьки апріорі піклуються про дитину, але не завжди ми розуміємо, наскільки важливою є турбота для деяких з них. Чепмен пропонує враховувати вік дитини, коли ви демонструєте йому / їй свою любов через турботу.

 

Так, застелити ліжко 4-річній дитині - допомогу, а ось восьмирічна цілком здатна впоратися з цим сам. У наданні турботи батьки завжди є рольовою моделлю: мама приносить батькові, який працює за комп'ютером над проектом, смачний і міцний чай; тато, який несе важкі сумки і т.д.

 

Якщо первинною мовою любові вашої дитини - допомога:

 

Допоможіть малюкові навчитися кататися на велосипеді;


Завжди допомагайте з домашніми завданнями;


Приготуйте особливе блюдо, коли дитину чекає важкий день;


Укрийте малюка ковдрою перед сном;


Встаньте раніше і приготуйте смачний сніданок;


Коли дитина хвора, почитайте їй її улюблену книжку, зробіть щось особливе;

                                    
Полагодьте іграшку, яка зламалася, встановіть комп'ютерну гру, допоможіть зробити вітальну листівку.


Як стати поліглотом

 

П'ять мов любові - НЕ космічна наука. Ми всі так чи інакше побіжно говоримо на них. Розуміння особливої мови вашої дитини зробить вашу любов до нього ще більше відчутною, а саме спілкування - тепліше і простіше.