Деградуємо коли поруч є телефон. Психотерапевт Андрій Курпатов

Андрій Курпатов - психотерапевт і автор більше 30 науково-популярних книг по психотерапії. На бізнес-зустрічі в Давосі він розповів про останні дослідження впливу телефону і соцмереж на людський мозок.

 

Що не так з людьми, які постійно сидять в Instagram, що таке цифровий аутизм і як врятувати свій мозок від цифрової деградації - читайте у сьогоднішній статті!

Як працює «економіка» мозку

Люди складаються з тих хімічних елементів, які вони вживають з їжею. Ми те, що ми їмо. Те ж саме правило працює і для ментальної сфери: ми - це те, яку інформацію ми споживаємо.

 

Наша психіка завжди віддає перевагу більш простим завданням. Це пов'язано з «економікою» мозку: він споживає велику кількість енергії і тому вимагає від нас завжди вибирати ті завдання, для виконання яких не потрібно докладати багато зусиль.

 

Представники медіаіндустрії змагаються між собою, а ми спостерігаємо, як примітивний контент стає все більш могутнім. А ми - це те, який контент ми вживаємо.

 

Ми переживаємо фундаментальну трансформацію і переїжджаємо з галактики Гутенберга в галактику Цукерберга. З цивілізації текстів ми переходимо в цивілізацію зорових образів, де немає ні аналітичного, ні системного мислення.

 

Думати «ні про що» корисно

Американський невролог Маркус Рейчел розповів, що наш мозок працює, по суті, в трьох базових режимах:

 

1. Центральна виконавча мережа відповідає за споживання інформації.
2. Мережа виявлення значущості працює, коли ви намагаєтеся в чомусь розібратися.
3. Дефолт-система мозку відповідає безпосередньо за мислення. Коли ви думаєте «ні про що», працює саме вона. У такі моменти включається найважливіший режим роботи мозку, і до вас приходять найцікавіші рішення та ідеї.


Раніше ми думали, що є окремі зони мозку, кожна з яких відповідає за свої функції. Зараз ми дізналися, що все набагато складніше. Протягом перших 25 років життя людини в його мозку проростають нейронні зв'язки, які формують базові системи.

 

Після народження нейронні зв'язки в мозку - локальні. Для того щоб людина навчилася концентрувати увагу, орієнтуватися в ситуації і просто думати, їй потрібно 25 років. По суті, ми створюємо програмний сервер, який буде відповідати за процеси мислення, коли ми подорослішаємо.

Як технології знищують нашу здатність думати?

Дослідниця Ешлі Чен довела, що ті три базові системи мозку, про які ми говорили раніше, - противники один для одного Коли ви споживаєте інформацію, дефолт-система, яка відповідає за мислення, пригнічується. І навпаки.

 

Проблема в тому, що, коли ви споживаєте інформацію, у вас працює центральна виконавча мережа. Через це в зону мислення енергія не надходить. Ваш мозок впадає в сплячку. Тому не дивно, що часто люди, які не вилазять з Twitter і Instagram, стереотипно мислять і не розвиваються. Але це якщо говорити про дорослих.

 

З дітьми ситуація набагато серйозніша. До 14-18 років практично всі підлітки проводять 60-70% свого часу онлайн. Вони відправляють свій сервер мислення в сплячку. У гіршому випадку він у них просто не формується.

 

Друга проблема полягає в тому, що дефолт-системі потрібен певний час, щоб включитися і вирішити проблему. Щоб її запустити, потрібно як мінімум 23 хвилини.

 

У 2016 році, згідно з дослідженнями, люди відволікалися на телефон кожні 15 хвилин. У них не було часу для того, щоб запустити процес мислення.

 

Побачення або листування в телефоні

У 1997 році екранний час зрівнявся з кількістю часу, який людина витрачає на живе спілкування. Коли в 2007 році з'явився перший айфон, екранний час людини становило вже більше 8 годин, а живе спілкування - менше двох. І ця тенденція тільки посилюється.

 

Дефолт-система потрібна для того, щоб люди вибудовували соціальні відносини між собою. Через те, що люди стали більше спілкуватися в мережі, почалася епідемія цифрового аутизму - стану, в якому молоді люди не можуть підтримувати з іншими тривалий психологічний контакт.

 

Вони не цікавляться внутрішнім світом іншої людини. Інші люди втратили для них свою цінність і стали замінними. Навіть на побаченнях молоді люди вважають за краще телефон живому спілкуванню з людиною, з яким вони на це побачення і прийшли.

 

Хтось може сказати, що це нова цивілізація і до цього потрібно звикнути. Але це не зовсім так. У 2018 році дослідники з'ясували, що, якщо ви проводите в телефоні більше 2,5-3 годин, у вас різко зростає кількість депресивних думок і суїцидальні нахили.

Ви деградуєте, коли поруч є телефон

Наша мотивація пояснюється тим, наскільки наш мозок здатний конструювати образ майбутнього. Якщо дефолт-система не працює, то людина не може заглядати вперед, ставити перед собою цілі.

Вишенька на цьому шаленому торті - дослідження 2017 року. Студентів перед тестом розділили на три групи по кілька сотень людей. Перша група на час тесту повинна була скласти телефони в іншій кімнаті, друга могла залишити їх в кишені або сумці, а третя - покласти перед собою екраном вниз.

 

Найнижчий результат тестування був у третьої групи. Виявилося, що навіть місце, де знаходиться ваш телефон, впливає на обсяг оперативної пам'яті і рухливості інтелект. Висновок - ви деградуєте, коли поруч з вами є телефон.

 

Поділ світу на розумних і дурних. Прагнення до легкого успіху

Через те, що ми інакше споживаємо інформацію, зараз світ розділений не тільки на багатих і бідних, але і на розумних і дурних. Переходячи на горизонтальну систему управління, люди починають втрачати здатність вчитися.

 

Через новий стиль спілкування люди страждають від цифрового аутизму. Їх емоційний інтелект знижується, а цифрова залежність зростає. Загальна установка на гедонізм (життєвий принцип, коли людина в своїх вчинках керується насамперед бажанням отримувати задоволення), та бажання отримувати задоволення тут і зараз, не замислюючись про майбутнє, призводить до того, що люди не терплять власних провалів і розраховують на легкий успіх.

 

Це не кращим чином позначиться на економіці, цивілізації і суспільстві в цілому.

Як зупинити власну деградацію

Американський філософ і когнітивіст Деніел Деннет стверджує, що люди зможуть передати когнітивні функції машинам, якщо самі зможуть запобігти атрофії своїх пізнавальних навичок.

 

Щоб поліпшити стан тієї частини мозку, яка відповідає за перемикання між зоною мислення і зоною споживання інформації, потрібно практикувати медитацію і усвідомленість.

Центральна виконавча мережа працює краще, якщо ви користуєтеся правилами цифрової гігієни. А для розвитку мислення необхідно покращувати свої соціальні зв'язки і частіше спілкуватися наживо.

Вам також може бути цікаво