Останнім часом цей термін попадається все частіше і частіше, може бути тому, що емоційне вигорання - хвороба сучасного суспільства. В наш час, коли на екранах смартфонів ми бачимо ідеальних людей, а також щодня спостерігаємо за ідеальним життям зірок, складно не піддатися загальному прагненню до досконалості.
Людей підстьобують до підкорення нових вершин, що можна побачити повсюдно - в ЗМІ, соціальних мережах і т.д. Але бажання бути на крок попереду не завжди виправдано, іноді це призводить до негативних наслідків.
Якщо енергії на роботу, сім'ю та інші справи йде більше, ніж надходить ззовні, то сили можуть покинути людину в будь-який момент. Якщо весь час крутиться як білка в колесі і не відпочивати, то з часом почнуть накопичуватися втома, злість, роздратування. У такі періоди не врятує навіть збільшення часу відпочинку або кількості вихідних. Іноді потрібні більш радикальні методи, своєрідне перезавантаження.
Найкраще в принципі не допускати емоційного вигорання. Даний термін був введений психіатром Гербертом Фрейденбергером. Найчастіше до вигорання схильні люди, які за родом своєї діяльності постійно спілкуються з іншими людьми, або їх робота пов'язана зі значною відповідальністю.
Психологи говорять про те, що емоційне вигорання характеризується збільшенням втомою, паралельно з якою розвивається байдужість до своєї роботи, життя. Також з'являється відчуття непотрібності, відсутність професіоналізму.
Психолог Шеррі Бург Картер пояснює, що різниця між звичайною втомою і вигоранням полягає в тому, що в першому випадку людина ще може працювати, а в другому випадку пропадає можливість хоча б якось функціонувати. Емоційне вигоряння може бути пов'язано не тільки з роботою. В такий стан людина занурюється при впливі стресу протягом тривалого періоду часу. Факторами, які призводять до вигорання, є тиск соціуму і сім'ї, вплив стереотипів і т.д.
Найголовнішим ліками від емоційного вигоряння психологи вважають догляд за собою, тобто потрібно більше приділяти собі часу, навчитися слухати і чути свої бажання. При цьому в якості профілактики це засіб працює чудово, але якщо вигорання вже сталося, потрібно запастися терпінням, адже на те, щоб витратити всі свої сили, пішло чимало часу, а значить воно буде потрібно і для їх відновлення.
Оцініть ситуацію
Спочатку потрібно розібратися, наскільки запущена ситуація. Якщо навколо все погано, а робота, близькі, друзі постійно дратують, нічого не хочеться робити, то ці фактори вказують на наявність серйозної проблеми. Але не поспішайте себе картати, подумайте про те, що це хороша можливість для переосмислення свого життя. Можливо, цей поштовх був необхідний для подальших змін.
Знайдіть тих, хто підтримає
У вашому оточенні з великою часткою ймовірності є кілька людей, які допоможуть перезавантажитися. Це можуть бути члени сім'ї, друзі, кохана людина. Проводьте час з ними якомога частіше в тому випадку, якщо від цього стає легше.
Виберіть спосіб боротьби зі стресом
Від стресу не втекти, уникати його не вийде при всьому бажанні, тому потрібно вибрати оптимальний варіант боротьби з ним. Це можуть бути медитації, читання книг, заняття спортом, рукоділля, малювання. Будь-яке заняття, після якого стане легше.
Не порівнюйте себе з іншими
Кожна людина унікальна, тому не потрібно намагатися наздогнати і обігнати інших. Прагнення бути попереду не повинно стати нав'язливим. Всі люди різні, тому сенс життя не повинен полягати в бажанні показати всім, хто тут бос. Головне - йти своєю дорогою, вибираючи зручний для себе темп.
Навчіться правильно справлятися з емоціями
Не можна давити в собі негативні почуття, їх потрібно вміти правильно вихлюпувати назовні, тобто не збирати в собі. Також слід відстежувати, з якої причини з'являються ті чи інші думки і емоції. Для цих цілей ідеально підходить ведення щоденників.
Не піддавайтеся емоційним поривам
У стресових ситуаціях люди дуже часто роблять необдумані вчинки, про які потім жалкують. Це не допомагає, а навпаки погіршує ситуацію. Якщо на роботі аврал, може з'явитися бажання зірватися на колег, підлеглих, а іноді навіть на близьких. Коли не ладиться в сім'ї, може з'явитися думка піти в найближчий бар, щоб зняти напругу, або взагалі піти з сім'ї. У такі моменти потрібно дати собі час все обдумати і прийняти остаточне рішення трохи пізніше, коли розум візьме гору над емоціями.
Займіться спортом
Ранкові пробіжки сприяють очищенню думок, за словами багатьох успішних людей, саме в цей час в голову приходять чудові рішення. Якщо не подобається біг, можна вибрати плавання, теніс, йогу, танці і будь-яке інше проведення часу. Головне, щоб це було не для галочки. Результат буде тільки в тому випадку, якщо отримувати від цього задоволення, тому важливо знайти оптимальний варіант.
Знайдіть час для хобі
У вашому розкладі повинно знайтися вільне місце для хобі. Тут слід спиратися на внутрішні відчуття. Наприклад, якщо ви любите малювати і запланували щодня приділяти цьому час, то не потрібно змушувати себе це робити насильно, якщо в один з днів замість малювання захотілося подивитися фільм або прогулятися в парку. Сенс позбавлення від вигоряння в тому, щоб слухати себе і більше займатися тим, чим хочеться, а не діяти за складеним місяць назад планом.
Заведіть домашню тварину
У боротьбі зі стресом це дуже хороший засіб. Вченими давно доведено, що деякі улюбленці сприятливо впливають на людину. Вони не тільки роблять наше життя яскравішим, а й дозволяють відволіктися від проблем.
Продумайте заняття, що наповнюють енергією
Вранці особливо важливо приділити час ритуалам, які допоможуть зарядитися гарним настроєм на весь день. Комусь потрібна чашка кави наодинці зі своїми думками, комусь допоможуть зарядка або промовляння афірмації. Важливо знайти свій спосіб зарядити батарейки ще до виходу з дому.
Не бійтеся говорити «ні»
Буває складно відмовити в допомозі близьким людям, не брати на себе зайве навантаження на роботі, але якщо це йде на противагу нашим бажанням і можливостям, то це обов'язково слід зробити. У відмові немає нічого жахливого, особливо в разі, коли на кону власне нормальне самопочуття.
Будьте вдячні
Не забувайте, що в світі багато людей, яким пощастило менше. Тому потрібно не скаржитися на життя, а дякувати за те, що в ній є багато хорошого. Бажано нагадувати про це собі якомога частіше.
Дійте
Знайти виправдання, чому робота погана або відносини не влаштовують, набагато простіше, ніж знайти способи все змінити. Але варто пам'ятати, що завжди є можливість все поміняти. Якщо не влаштовує робота, то можна пошукати іншу. Здається, що краще не знайти? Може, справа не в труднощах пошуку, а в негативних переконаннях? Тоді потрібно шукати їх причину, і тільки потім міняти роботу. Це стосується і інших сфер життя. Спочатку шукаємо варіанти вирішення проблеми, і якщо розуміємо, що звідусіль з'являються відмовки, значить, перш за все потрібно встановити причину їх появи.
Коли все занадто погано, а вихід знайти не вдається, можна тимчасово залишити всі спроби і відправитися у відпустку. Зміна обстановки допоможе в тому випадку, якщо не забивати голову проблемами, їх потрібно відкласти і виділити час для повноцінного відпочинку. Після цього рішення може несподівано з'явитися саме. А якщо цього не відбулося, то не соромно попросити поради у близьких людей, пошукати відповіді на питання в спеціалізованій літературі, поцікавитися у людей, які стикалися з подібними проблемами.