Авторка статті Анна Пирогова — психолог-педагог, що розповідає у своєму блозі про сімейні стосунки та виховання.
Багато разів чула, що люди звикли називати психологічною травмою все, що їм принесло невеликий стрес. Але насправді, це набагато глибше.
⠀
Психотравма — це ситуація або подія, яка вплинула на значущі сторони нашого існування і призвела до глибокого переживання.
Як же розпізнати травматичні реакції?
Вони виникають тоді, коли наші дії не дають результату. Коли неможливі ні опір, ні втеча, тоді ж наша система самозахисту повністю виходить з ладу.
⠀
А вже після моторошної події може сформуватися ПТСР (посттравматичний стресовий розлад), який вже не дає зможу нормально жити. Звичайно він виникає не у всіх хто пережив психологічну травму, але буває досить часто.
Наша психіка, намагається якось справитися з цим і може навіть витісняти з пам'яті найжахливіший момент (людині може здаватися, що вона не пам'ятає якийсь шматок тієї події).
⠀
Найчастіше це буває у військових, які бачили військові дії; людей які були у полоні; людей, які зазнали фізичного чи сексуального насилля; які бачили вбивств.
Які ж симптоми ПТРС:
- Гіпертривожність, нездатність розслабитися;
- Уникання нагадування про травматичну подію;
- Уникання спілкування;
- Порушення сну, жахіття про ту подію;
- Порушення уваги, почуття страху, сорому, відчуття провини;
- Почуття безнадійності, надмірна дратівливість;
- Спогади про ту подію є настільки сильними, що людина почувається так, ніби знову опинилися в тій ситуації.
⠀
Тому дуже важливо звернутися до спеціаліста, який допоможе пропрацювати травму і жити далі.
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is . В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.
Вам також може бути цікаво