Авторка статті — лікар-психолог Інна Давиденко. Ще більше цікавої та важливої інформації можна знайти на її сторінці у instagram.
Когнітивні упередження — це помилки мислення, які базуються на наших невірних стереотипах та переконаннях. Запам’ятати їх неможливо, але знати і працювати над ними бажано.
⠀
Наприклад — ефект IKEA — цінність предмету виростає в рази, якщо ми докладаємо зусиль до модифікації чи збору цього предмету. Наприклад, стільчик з IKEA складений власноруч буде для Вас ціннішим, ніж готовий з магазину.
⠀
Отже, за основу беру класифікацію Бастера Бенсона, вона максимально обширна і зрозуміла
Що відбувається, коли ми запам’ятовуємо/згадуємо факти?
⠀
Ми по різному зберігаємо спогади у залежності від ситуації, у якій їх отримуємо.
1. Феномен «на кінчику язика»
Феномен «на кінчику язика» — ну скажіть, хто не стикався з ситуацією, коли не може згадати добре знайоме слово. І здається, що от-от згадаєш, а ніяк. Цей стан може супроводжуватись відчуттям фрустрації та, навіть, перерости у нав’язливий.
2. Ефект складності обробки інформації
Ефект складності обробки інформації — говорить про те, що глибший аналіз створює детальний та надійний слід у пам’яті. Наприклад, інформація запам’ятовується краще якщо вона згенерована вами особисто, а не прочитана, чи почута від когось.
3. Ефект наступного у черзі
Ефект наступного в черзі — говорить про тенденцію людей не запам’ятовувати те, що було сказано співбесідником за 10 сек. до того, як настала їх черга. Тому не слід залишати важливу інформацію наостанок, бо навряд чи вона буде сприйнята тим, хто говорить після вас.
4. Ефект тестування
Ефект тестування — тут все просто, перевіряючи знання, ми краще їх запам’ятовуємо. Супутнє спостереження тут, переписувати щось, значно ефективніше ніж перечитувати.
5. Ефект неуважності
Ефект неуважності — виникає на стику пам’яті та уваги. Приклад, ви залишили ключі не там де завжди, і потім не можете їх знайти.
6. Google-ефект
Google-ефект — тенденція швидко забувати інформацію, яку легко знайти в інтернеті.
7. Ефект суфіксу
Ефект суфіксу — якщо список елементів сприймається на слух, ми краще запам’ятовуємо кінець списку. Проте, якщо він закінчується якимось незвичайним елементом (суфіксом), запам’ятовування кінцевих елементів значно погіршується.
8. Ефект порядкового номера/ефект первинності
Ефект порядкового номера/ефект первинності — найлегше пригадуються елементи з кінця списку, потім ті що спочатку, а от ті, що в середині — запам’ятовуються найгірше.
9. Ефект неповного списку/гальмування пам’яті
Ефект неповного списку/гальмування пам’яті — це здатність забувати непотрібну інформацію.
10. Нехтування тривалістю
Нехтування тривалістю — психологічне спостереження, яке говорить, що неприємність спогадів про болючі події мало залежать від тривалості цієї події.
11. Ефект модальності
Ефект модальності — кінець списку пригадується краще, якщо ви сприймали його на слух від когось. Наприклад, останні цифри номеру телефону ви точно запам’ятаєте, якщо його надиктують.
12. Ефект довжини списку
Ефект довжини списку — чим більший список, тим менший відсоток запам’ятовування його частин.
13. Ефект дезінформації
Ефект дезінформації — спогади стають неправдивими за рахунок інформації, отриманої post factum.
14. Вирівнювання та деталізація
Вирівнювання та деталізація — дві автоматичні функції нашої пам’яті, які викривлюють наші спогади. Перша характеризується втратою елементів події, друга, навпаки загострює увагу на окремих деталях.
15. Правила піку та кінця
Правила піку та кінця — ми не запам’ятовуємо всю подію, тільки емоційний пік і те, як все закінчилось.
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is . В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.
Вам також може бути цікаво