Пастки магічного мислення: як їх уникнути?

«Скоріше б закінчився цей жахливий рік». Хто з нас не ловив себе на такій думці в кінці 2020? Занадто багато всього сталося, надто негативний загальний фон, занадто велика тривога. Усередині виникає надія — нехай закінчиться не тільки календарний рік, а й складний період. Так і працює магічне мислення. У чому його небезпека, давайте розберемося разом з September?

Магічне мислення — частина багатьох культур. Навіть у самих раціональних з нас ні-ні та й промайне в голові якась ідея, що відноситься до цієї області. Рука машинально потягнеться постукати три рази по дереву, в черевик напередодні важливої зустрічі покласти монету. А може, на полиці стоїть амулет, фігурка зі знаком зодіаку або релігійна атрибутика. Але чи завжди ми усвідомлюємо вплив цього виду мислення на наші рішення?

ТІНІ МИНУЛОГО

Коріння магічного мислення йдуть у глибоке минуле. Наші пращури виживали в досить складних умовах і їм було необхідно спертися на щось, чомусь довіритися.

 

Якщо полювання не вдалося і нічим годувати дітей, посуха випалила їстівну рослинність, а сусіднє плем'я йде на вас війною - нічого не залишається, як сподіватися і вірити. І чекати дива. А для цього, очевидно, потрібно зробити хоч щось, від вас залежне. Наприклад, принести жертву лісовим духам, помолитися про дощ або окреслити «захисні» магічні кола навколо поселення.

Поступово зароджувалися вірування і ритуали, з'являлися жерці, виникали предмети культу, забобони та прикмети. Вчора ви виконали ритуальний танець, а сьогодні пішов довгоочікуваний дощ? Безсумнівно, ваш танець допоміг!

 

Деякі вчені схиляються до того, що наскельний живопис, де зображені сцени полювання, не ілюструє події, що відбувалися, а виконує роль молитви, заклинання. Зображуючи щасливий сценарій, наші предки манили удачу. Але як ми користуємося спадщиною минулого тепер, у вік розвитку науки, коли космічні кораблі борознять простори всесвіту?

Писав родоначальник психоаналізу Зігмунд Фрейд ще на початку XX століття, відзначаючи, що магічне мислення все ще відіграє певну роль в житті людей.

Я сильний, Я могутній?

Магічне мислення пов'язане і зі становленням особистості. Засновник селф-психології Хайнц Кохут вважав, що в розвитку у дитини здорового нарцисизму велике значення мають саме його фантазії про всемогутність. Однак вони повинні змінюватися в процесі дорослішання.

 

Власне «всесилля» і навіть всемогутність батьківських фігур йдуть. Замість них у свідомості людини виникає більш реалістична картина світу і складного образу «Я» і інших людей. Але досить часто дорослі самі цьому перешкоджають.

 

«Батьки, вчителі привчають дітей до магічного мислення, — пише психолог Анастасія Долганова. Наприклад, під час їжі нам кажуть: не можна залишати останню ложку, в ній вся сила. Це просто маніпуляції, які формують наші харчові звички. А потім ми боремося із зайвою вагою, тому що не можемо дозволити собі не доїсти те, що поклали самі, або те, що поклали нам. Ми впевнені, що це призведе до катастрофічних наслідків. І впевнені саме тому, що нам про це сказали в дитинстві».

ЧИ НЕ ЧАС НАМ ВИРОСТИ?

Описуючи одного з пацієнтів, Зигмунд Фрейд розповідав, що той вірив в могутність власних думок.

Як багато ви знаєте людей, які впевнені, що здатні якимось метафізичним чином вплинути на світ? Далеко не у всіх з них є проблеми з психікою. Просто магічне мислення дійсно глибоко вкорінилося в нашій свідомості. І нам слід його розпізнавати, «відділяти мух від котлет» і робити реальні дії для того, щоб змінити щось в нашому житті.

 

Наприклад, в меблевому торговому центрі на робочому столі менеджера лежить книга з назвою на кшталт «Як приманювати гроші» і висить записка: «Удача любить мене». Важко сказати, наскільки жінку мотивують ці гасла. Але, можливо, при бажанні досягти успіху їй варто було б витратити гроші на книгу про мистецтво переговорів і навичках продажів.

ВТЕЧА ВІД ТРИВОГИ І НЕБАЖАНИХ ВІДЧУТТІВ

В одному з видавництв був «чарівний стілець» — дві співробітниці, які сиділи на ньому раніше, пішли в декрет. Жарти про це прилаштувалися в чиюсь схильність до магічного мислення. Жінка з іншого відділу, яка дуже хотіла народити дитину, щодня приходила і сиділа на цьому стільці.

При цьому ні вона, ні її чоловік не йшли до репродуктологів і інших фахівців, щоб вирішити проблему. Адже тоді, можливо, довелося б зіткнутися з неприємними і небажаними переживаннями або навіть конфліктами: раптом виявилося б, що хтось із них не здатний мати дітей.

 

Магічне мислення дозволяє нам уникати тривоги, пов'язаної, наприклад, з власними несвідомими забороненими почуттями, вважає Анастасія Долганова. А ще воно підтримує ілюзію, що ми можемо контролювати щось у світі, який непередбачуваний і сповнений проблем.

В епоху змін і потрясінь людина особливо гостро переживає власну вразливість. А якщо велика група людей переживає катаклізми, то розквітає «бізнес» всіляких ворожок, екстрасенсів і магів.

ЧИ Є КОРИСТЬ ВІД МАГІЧНОГО МИСЛЕННЯ?

Іноді магічне мислення стає способом адаптації травмованої психіки.

Анастасія Долганова пише у таких ситуаціях:

Буває, що магічне мислення потрібно нам для того, щоб знайти в собі ресурси пережити важкі часи. Важливо, щоб воно не підміняла нашу особисту відповідальність за прийняті рішень і дії.

Джерело: psychologies

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is . В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.

Вам також може бути цікаво