Чому самокритика не є другом?

Іноді з’являється неприємне відчуття, що поки інші рухаються вгору у кар’єрному розвитку, видають власні книги або стають успішними в своїй галузі, ви боретеся з собою, щоб хоча б почати робити що-небудь. Але насправді кожен сумнівається у собі. І питання лише в тому, як не зациклитись на самокритиці і продовжувати крок за кроком йти до свого успіху.

 

Коли я тільки починав писати, більше року я нікому не показував своїх робіт і писав лише для себе, аж доки не опублікував першу статтю на своєму сайті JamesClear.com. Спочатку мені було легко. На мене ніщо не тиснуло. Ніхто не спостерігав за моєю роботою. Не було якихось очікувань. Я писав про те, про що я хотів написати. Коли моя аудиторія зросла, я помітив, що я почав дуже критично ставитися до своїх робіт.

 

Спершу я був просто щасливий від того, що мені вдавалось викласти свої ідеї на папері, але тепер мене не полишало відчуття, що я повинен викладати лише “хороші” ідеї. Я почав постійно порівнювати будь-що написане з моїм внутрішнім стандартом “хорошості” і “поганості”, хоча я навіть точно не знаю, що це означає. 

Чи потрібно критикувати себе на шляху до успіху?

 

Чи повинні ви почуватись нещасними від роботи, щоб ставати кращими? Чи справді критика оточуючих робить нас кращими? Не думаю. Наполеглива праця є тим, що робить вас кращими. Вправляння у ваших вміннях та їхній розвиток є тим, що робить вас кращими. Вміння закохатись в щоденну рутину є тим, що робить вас кращими. Звісно, простіше сказати, ніж зробити. Коли я помічаю, що знову зациклююсь на самокритиці, тоді, щоб повернути себе в правильне русло, я використовую таку стратегію: я намагаюся пам’ятати, що кожен мій результат це просто проміжна точка у спектрі спроб.

 

Ось кілька прикладів де ви можете це застосувати:

 

Написання текстів.

 

У цьому випадку спробами можемо вважати “кількість опублікованих статей”.

 

Тоді точка А – знайти своїх перших 1000 читачів.

 

Точка В – написати свою першу книгу.

 

Точка С – світове визнання ваших робіт.

 

Ви починаєте з відносно невеликих цілей, і навіть якщо ваша початкова мета – просто виробити звичку до написання текстів, потім ви можете вирішити, що це не межа ваших можливостей. Так що ви можете реально управляти вашим очікуванням, не засуджуючи та не знецінюючи себе.

 

Підприємництво.

 

У цьому випадку, спроби можуть полягати у “кількості років у бізнесі” або “кількості результативних дзвінків”:

 

Точка А – заробити $ 10 000.

 

Точка B – заробити $ 100,000.

 

Точка С – заробити $ 1,000,000.

 

Кожен результат, який ви отримуєте, – це просто точка вздовж прямої спроб і часу. Яку кількість спроб потрібно зробити, щоб дійти до певної мети, залежить від обставин вашого життя, вашого досвіду, підготовки, і багатьох інших факторів.

Позбудьтеся звички ставитись до себе як хорошої чи поганої людини. Припиніть зациклюватись на окремих результатах. Якщо ви поки що не досягли певної точки, то немає ніякої необхідності засуджувати себе через це. Ви не можете змусити  час рухатись швидше, і ви не можете змінити кількість необхідних спроб, які ви вже зробили до сьогоднішнього дня. Єдине, на що ви можете впливати – це ваші майбутні спроби.

 

James Clear.

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is . В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю

Вам також може бути цікаво: