Як піклуватися про себе та давати раду із втомою?

Втома — стан, який відчуває практично кожна людина. Вона може неочікувано зʼявитися і щезнути до моменту, поки людина усвідомить причину і що їй допомогло впоратися. Але іноді втома може затриматися надовго й забрати в людини всі сили. Втому навіть можна сплутати з вигорянням та депресією. Цей стан дуже небезпечний і має багато проявів.

Втомою ж можна назвати стан, коли ми тимчасово втрачаємо енергію, необхідну для цієї природної дієздатності, яка має стратегічну цінність. Усі етапи втоми розвивалася еволюційно. З початку історії людства ми втомлювалися фізично, потім наші психоемоційні завдання ускладнювалися через розвиток та ускладнення міжособистісної комунікації. Так з’явилась емоційна втома. А зі збільшенням кількісної та якісної інформації, яку треба обробляти сучасній людині, додалася ще й інтелектуальна втома.

 

У людини завжди є провідний тип втоми. Якщо ж вам не вдається тут і зараз визначити, яку саме втому відчуваєте, і здається, що всередині втомилося абсолютно все, то, можливо, йдеться про загальне виснаження. Втому часто плутають із виснаженням чи навіть із вигорянням, професійним або емоційним, а також із симптоматикою депресивного стану. І це дуже небезпечно.

Першочергово варто дослухатися до свого тіла, воно — маяк та головний маркер фізичного стану. Якщо вам бракує сил прокидатися, не турбує, що ви будете їсти на сніданок, лінь виконувати роботу й кожна дія відбувається через примус — ми можемо стверджувати, що ви втомились. Іншими словами, ви маєте нуль ресурсу. Із цієї точки можна зробити як крок у плюс — звернути увагу на свою втому, зрозуміти, що саме всередині вас втомилось і дати собі відповідний відпочинок, так і крок у мінус — проігнорувати втому й вирішити попрацювати ще трохи.

 

Якщо єдина ваша мрія — проспати три дні поспіль, ваше тіло сигналізує про виснаження. Тому спершу необхідно дати собі відпочинок і виспатися, а потім розбиратися, які події та вид втоми призвели до цього стану.

 

Дайте собі чесну відповідь на заапитання: “Від чого я втомився/лась?”. Наприклад, ваша відповідь — комунікації. Якщо ви втомилися від сотень різних чатів, кожен з яких продукує одне повідомлення на секунду, то, найімовірніше, ідеться про психоемоційну втому. У цьому випадку, навіть якщо людина виспиться, а прокинувшись побачить 100 нових повідомлень, поновлення ресурсів не відбудеться.

 

Або, до прикладу, зсередини виринає думка, що ви втомилися від конкретної людини на роботі чи в родині. Тоді причиною може бути токсичне спілкування, яке також провокує психоемоційну втому. Але в цьому випадку людина втомлена не від кількості комунікацій, а від якості. Це простий приклад того, якими різноманітними можуть бути причини одного виду втоми.

Що робити із втомою?

 

Намагатися дотримуватися правильного харчування;

 

Додати фізичної активності;

 

На емоційний стан позитивно вплинуть яскраві фарби та нові приємні враження – гарний одяг та приємні дрібниці: кіно, серіали, улюблені книги, похід у гості;

 

Cпати по 8 годин, варто налагодити режим сну. Якщо робота не передбачає віддаленого формату, то спробувати спати хоча б по 7 годин.

 

Якщо все це не допомагає, то варто звернутися до лікаря. Він призначить аналізи для того, щоб розібратися,чи є проблеми з рівнем гормонів, вітамінів і як їх вирішити.

 

Джерело: Bazilik Media 

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is . В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.

Вам також може бути цікаво: