Психологія воєнного часу: тотальна невизначеність

Відверто кажучи, протягом життя ми стикаємось із невизначеністю дуже часто. Якщо спробувати не брати до уваги війну, навіть у мирний час жоден із нас не знає, що з ним трапиться за п’ять хвилин, що буде завтра чи через рік. Ми маємо певні уявлення, але вони не настільки чіткі як ви собі думаєте.

 

Повірте, наша психіка може пристосуватися до стану невизначеності. Тож, переважна більшість із нас не думає про це щохвилини, а отже, невизначеність у побутових питаннях не спричиняє тривожності. 

 

Давайте так, невизначеність нас супроводжує навіть у найрутинніших заняттях. От лише подумайте, коли ви плануєте подорож. Ви готуєтесь, шукаєте цікаві місця, бронюєте помешкання, купуєте речі. Однак, ви не впевнені, що все буде саме так як ви собі це загадали. До прикладу, погода може виявитись зовсім іншою або ж відбудуться кардинальні зміни у розкладі. І ранок 24 лютого, на жаль, цьому яскравий приклад. 

Коли таких невизначеностей стає багато і вони глобальні — війна, тероризм, втрата дому, близьких, роботи, переїзд — вони мають накопичувальний ефект, і впоратися з ними стає дедалі важче. Однак, можливо. Саме тому з’являються нав’язливі думки та хвилювання. Проте, невизначеність може провокувати й позитивні емоції — передчуття приємних змін. Не забувайте, що все залежить із яким підходом ви підійдете до викликів, які підкидає вам життя.  До прикладу, ви втратили роботу. Складно, однак це можливість знайти нову!

 

У психології існує таке розуміння як резильєнтності — здатності відновлюватися і продовжувати діяльність навіть тоді, коли все йде не за планом. Якщо навчитись давати собі раду із цим, то можливо, витерпіти чимало. Аби цей навик знайшов місце у вашому житті, слід розпочати із базового поняття – уважність. Перш ніж прокинутися зранку, випийте чашку ароматної кави,подумайте і лише тоді плануйте свої справи. Не спішіть. Усе встигнете. До речі, не забувайте, що аналізувати важливо навіть тоді, коли ви перебуваєте в стані порівняного спокою, тому що в стані стресу аналізувати події та сприймати інформацію адекватно може бути важко.

 

Далі, будьте усвідомленими. Намагайтесь не “відлітати”, а фокусуватись на тут і тепер. У кожній справі. Якщо ж настав той момент, коли емоції вже не так зашкалюють, і ви можете аналізувати, то спробуйте розкрутити тривожний клубок.  До прикладу, зараз ви переживаєте стрес, тривогу. Приходиться давати раду із труднощами. Усе через те, що довелося покинути свій дім через війну. І це незрівнянний біль. І досвід. 

 

Перше, що відбувається — це контроль думок.  Ти переконуєш себе, що це тимчасово, а переїзд спричинений бажанням вберегти себе та своїх близьких. З’являються тривожні думки. Коли ти так проаналізуєш ланцюжок причин свого стресового стану й умовно можеш уявити декілька майбутніх сценаріїв. І навіть найгірших – рівень тривожності знизиться. Ти зможеш адекватно сприймати події, якими б катастрофічними вони не були.

Ми спроможні сприймати невизначеність, лише у тому випадку, коли перестанемо з нею боротись. Ідеальна формула – розсудливість + спокій + аналіз + можливість уявити сценарії, які можуть трапитись. Оскільки навіть в безпеці ніхто не може з точністю сказати, що станеться в майбутньому. Абсолютно нормально, якщо ти чогось не знаєш: саме рішення, прийняті в умовах невизначеності, допомагають жити. 

 

Підготувала: Волошина Христина

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.

Вам також може бути цікаво: