Мистецтво давно вийшло за межі естетики. Воно торкається глибин душі, пробуджує чесні питання й нагадує про шлях, яким ми йдемо. Психологія ж є ключем до глибин нашого "я".
Що відбувається, коли ці два світи об’єднуються? Простір, де кожна деталь стає інструментом самопізнання.
Проєкт-серія картин "Проявлені жінки" мисткині Олени Колєснік у співпраці з коучем, дослідницею архетипів Олександрою Кірієнко розкриває жіночу силу через архетипи швейцарського психоаналітика, психолога Карла Юнга.
З 12 архетипів, адаптованих послідовницями теорії Маргарет Марк і Керол Пірсон для брендингу, взяту основу для картин. Нині серію представлено на персональній виставці художниці “МІЖ: ми формуємо, нас формує” в одному з музеїв Іспанії.
Що таке архетипи й чому вони важливі?
Архетипи — універсальні першообрази, закладені в колективному підсвідомому, які формують наш внутрішній світ.
Вони проявляються в мистецтві, казках, міфах і повсякденному житті, відгукуючись у нашій свідомості через уяву й метафори, допомагаючи глибше зрозуміти себе. Згадуючи Попелюшку чи Мавку, ми стикаємося з архетипами.
Вони допомагають нам зрозуміти себе краще, адже кожен розкриває певну сторону нашої особистості. Хтось відчуває в собі силу Воїна, інший — життєрадісність і легкість Невинного. У роботі ви можете бути Правителем, приймаючи рішення й керувати процесами. У стосунках — Естет-коханцем, що дарує тепло й емоційну близькість. А коли вирушаєте в подорож чи опановуєте нове хобі, прокидається свободолюбство Шукача.
Проте суспільні стереотипи можуть змушувати нас відкидати частини себе. Наприклад, є думка, що жіноча сила — це обов’язково про фізичну міць чи грубість. Але хіба не може тендітна й маленька жінка бути сильною?
Її сила може проявлятися в її витривалості, емоційній глибині чи сміливості. Так само міцна й крупна жінка, на яку можуть повісити ярлик грубості, може бути ніжною, чуйною та делікатною.
Архетипи нагадують нам, що всі ці ролі можуть співіснувати.
Мистецтво, як дзеркало душі
Серія "Проявлені жінки" демонструє, як через архетипи мисткиня досліджує жінок і себе. У роботах зображено 12 жінок-муз, які втілюють архетипи Бунтаря, Мудреця, Героя, Невинного й т.д.
Вони стали моделями, що відображають свої характери. Картини передають те, що складно виразити словами: силу, вразливість, конфлікти й гармонію, які існують у кожній із нас.
Деталі мають значення
Для цієї серії мисткиня розробила унікальне оформлення. Ідея якого наснилась в подорожі до Барселони й одразу була втілена.
Рами з дерева й двох кольорів: десять синіх і дві червоних. Пофарбовані в червоне рами розташовані на початку й наприкінці серії, символізують вхід та вихід в подорожі до себе.
По периметру кожної рами вбиті гвіздки, які слугують основою для плетеного металевою ниткою візерунка, схожого на мандалу. Плетіння створювалось з побажанням бути сміливими в мандрівці.
Маленькі фігурки людей в картинах мають невизначену роль — чи вони захоплюються героїнею, чи заздрять їй. Цей елемент “перекочував” на рами та їх пози стали більш виразними: вони ніби "тягнуть за нитки", накидуючи свої уявлення.
Картини кріпляться прищіпками до металевого візирунку. Це дозволяє змінювати положення робіт на рамах, ніби наголошує на можливості бути в різних точках життєвого шляху та регулювати взаємодію з оточенням.
Ці елементи запрошують до роздумів про стосунки з людьми та з собою. Кого ви бачите в цих маленьких постатях? Який вплив мають чужі уявлення про вас? Чи ви чуєте власний голос?
Результат симбіозу
Створені образи в картинах нагадують, що жіноча сила не піддається жодним кліше.
Вона — як океан, у якому є і спокій, і бурі, і глибини, які відкриваються лише тим, хто готовий їх побачити.Через архетипи ми можемо зрозуміти себе: хто я? Що мені допомагає бути сильною? Які грані я не приймаю чи боюся проявити?
Взаємодія мистецтва й психології в проєкті "Проявлені жінки" має на меті стати інструментом натхнення та рефлексії. Архетипи, що оживають у картинах, дозволяють чесно зазирнути всередину себе.Кожен із нас має безліч граней. Прийняття їх — шлях до істинної свободи.
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: you@september.ua. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.