Токсична продуктивність — чому важливо контролювати свій ресурс?

Доволі знайоме відчуття, коли втома настільки сильна, але ти все одно продовжуєш працювати та докладати зусиль, щоб закрити усі робочі виклики. Також постійне пригноблення себе за невиконані завдання, високі очікування та вимоги, цілі та додаткові завдання. Окрім того, сюди ще варто додати про регулярне удосконалення та систематичні курси, підзаробітки, інтенсиви та вебінари. Простіше кажучи, продуктивність на шкоду собі. 

 

Багато у чому «токсична продуктивність» — це новий термін для трудоголізму, але він дещо глибший. Цей термін — це по суті нездорове бажання бути продуктивним у будь-який час та за будь-яку ціну. Це необхідність зробити більше на роботі чи вдома навіть, коли цього від вас не очікують.

Цей стан варто прирівняти до постійного включення у роботу до такої міри, що сили контролювати вже немає. Але "треба" перемагає, тому щоразу обираємо "дотиснути до кінця". У стані постійної завантаженості ми почуваємося безпечніше та спокійніше та будь-який відпочинок відштовхує та насторожує. Можна сказати: "я відчуваю себе спокійно та легко лиш тоді, коли "у бігу". Усе решта перетворюється у тривожність."

Як боротися з токсичною продуктивністю?

1. Розпізнайте початкові контрольні сигнали та визнайте проблему.

Перший крок — варто подумати чи є у вас наявна проблема. Спробуйте проаналізувати та знайти червоні прапорці: чи багато у вас провини, яка пов’язаної з роботою? Чи багато у вас щоденних очікувань та цілей? Чи часто ви відчуваєте, що вам слід робити більше, і що якщо ви щось не робите, ви марно витрачаєте час?

 

2. Зверніть увагу на ранкову втому.

Вам складно прокинутися вранці від будильника чи легко природним шляхом? Відчуття виснаження не має бути вашим звичним явищем, і це може бути ознакою того, що ви потрапили у  цикл токсичної продуктивності.

 

3. Усуньте запитання «Що мені робити зараз?».
Перестаньте постійно запитувати себе про те, чим зайнятись у цей момент. Краще замініть це запитання на «Що я міг би зараз зробити з легкістю? Що потрібно, аби створити це з нульовим стресом?»

 

4. Визнайте, що ваш начальник або менеджер набагато менше зацікавлений у тому, аби зробити більше на роботі, ніж ви собі уявляєте.
Смішним у токсичній продуктивності є те, що вона існує більше у наших головах, ніж у наших реальних робочих умовах.⠀

 

5. Внесіть «догляд за собою» у свій список справ.
Ранкова пробіжка, післяобідня перерва на чай або перегляд улюбленого фільму — як би ви не розслаблялися, пам'ятайте, що це так само важливо, як і проєкт на роботі. Не нехтуйте цим.

 

6. Подумайте, скільки ви отримали та втратили через «культуру постійної продуктивності».

Будьте чесними із собою щодо того, скільки ви вклали в міф про те, що ви повинні постійно працювати. Вам потрібно з'ясувати — ви насправді вибираєте те, що для вас важливо? Чи ви обираєте те, що, на вашу думку, вам слід робити? ⠀

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.

Вам також може бути цікаво: