Автор статті: Ксенія Кунах
Все починається з дитинства.
Ми часто чуємо, що дівчата загалом менше схильні до технічних наук. Точніше, зовсім не схильні. Дівчата набагато більше тяжіють до гуманітарних дисциплін. Нажаль, потім ми йдемо вчитися в універ, на курси, а згодом і на роботу, а ця ідея тільки підтверджується. Цікаво те, що коли я навчалася на бібліотекара, а потім і працювала у цій сфері, то більшість моїх колег по цеху були жіночої статі. Це дійсно цікаво тому, що, попри поширену думку, бібліотекари не тільки «видають книжки». У великих бібліотеках є багато технічних відділів, як от наукової обробки документів, формування електронних баз, аналітичного опрацювання даних і т. д. Також у бібліотеках займаються дослідженнями у різних галузях та реставрацією документів, а це зовсім не гуманітарні напрями.
Ця стереотипізація, поділ на «жіночі» та «чоловічі» професії досить сильно впливає на те, що ми пізніше обираємо в житті. І STEM досить нечасто входить до цього списку.
То що ж таке STEM?
Science, Technology, Engineering and Mathematics (наука, технології, інженерія та математика) – це сукупна назва технічних наук. Усе те, що вважається «нежіночним».
Tech world
Насправді, за технічними спеціальностями майбутнє, і це – абсолютна правда. Навіть зараз ви читаєте цей текст з екрана монітора, телефона чи комп’ютера. Ви не купили паперовий журнал, а отримали інформацію в інтернеті. За процесом отримання вами цієї інформацією стоїть декілька людей. Це я, автор тексту (шукаю інформацію для статті онлайн), редактор, а також розробники сайту, дизайнери, служба підтримки хостингу, розробники ПЗ, за допомогою якого я пишу, а ви читаєте. Абсолютно увесь процес передачі інформації відбувається тому, що хтось колись вигадав електрику та інтернет, а ми наразі користуємося цими здобутками цивілізації. Коли ви читаєте це, то можете їхати у ліфті чи в метро замісто того, щоби запрягти коня чи подорожувати пішки.
Технократія – вже давно наша реальність, а багато ручної праці автоматизовано. Кого я обманюю, навіть статті скоро буде писати штучний інтелект (уже пише, але вони досить короткі і незграбні). Гуманітарні спеціальності поступово відмирають, а інші види інтелектуальної праці розвиваються шаленими темпами. Програмування є найбільш затребуваною сферою як серед українців, так і серед європейців та американців. ІТ, аналітики, менеджери та юристи – чому це мають бути лише чоловіки?
Міф про красу.
Проблема гендерної нерівності у професійному світі існує з самого початку емансипації. Із працюючими жінками борються багатьма способами, включаючи індустрію краси, яка заробляє шалені кошти на жіночій невпевненості у собі. Однак, найбільш цікавим і таким, який я досить часто відчувала на собі, є метод призвичаєння жінки до монотонної і нудної роботи, описаний у книжці Наомі Вульф «Міф про красу». Якщо потрібно знудити людину на роботі та змусити її бути шалено втомленою, просто дайте їй робити щось одноманітне та нецікаве. Не давайте їй розвиватися.
Я дійсно бачила це по собі багато разів. Жінкам часто доручають просту роботу, яка не потребує інтелектуального навантаження. Прості завдання, як от копіювання та набір тексту (так, у 2021 році), наливання кави (так, це роблять не лише секретарі), простий інформаційний пошук (майже у всіх сферах), майже завжди виконують жінки. Адже навіщо навантажувати їх красиві голівоньки? Навіщо дозволяти їм аналізувати дані, писати програми, робити наукові прориви…
Зовсім немає сенсу чи необхідності. З самого початку і протягом усього життя нам кажуть, що ми не повинні заморочуватися, по суті, думанням. Це не «жіноча» справа.
Я сама працюю технічним спеціалістом CRM системи. І хоча на роботі я не відчуваю гендерної нерівності, а однак досить часто помічаю, що мені дають просту та, відверто кажучи, тупувату роботу. А от саме чоловіки приймають важливі рішення. І кожен раз я маю йти до них по ці рішення та узгоджувати з ними новий етап моїх одноманітних завдань. А також дуже сильно радію та відчуваю справжній кайф, коли беру участь у прийнятті серйозних рішень чи вирішенні складних технічних завдань. (Із усіх 11 директорів на цій роботі жінкою є лише одна, американка. Це також про щось говорить, хіба ні?)
Навчання та амбіції.
Декілька тижнів тому я проходила один курс з аналітики. Він був досить простий та зрозумілий тим, у кого немає проблем з математикою та статистикою, адже аналітика будується саме на цьому. Особисто для себе я зрозуміла, що це зовсім не моє, що і було метою його проходження. Але я зацікавилася ось чим. 62% учасників були дівчатами, і лише 35% – хлопцями (3% – невідомо, не змогла визначити стать за ніком в телеграмі). Отже, дівчата набагато більше зацікавлені у технічному навчанні, ніж хлопці. Але де ж вони потім зникають?
У сфері ІТ в Україні на 2020 рік працювало 70% чоловіків і 30% жінок. Заробітна платня у жінок зазвичай на 20-30% менша. Вони часто протистоять некоректним та сексистським запитанням на співбесідах, як-от про декрет, особисте життя, «навіщо ти взагалі в ІТ» і т. п. Також вони часто мають справу з керівниками, які не сприймають їх серйозно чи навіть дозволяють собі сексуальні домагання на роботі. Усе і усі йдуть наперекір прагненню жіноцтва розвиватися у STEM…
Відомі українки у STEM:
Проте є і досить відомі українки, які досягли успіху у технічних галузях. Проект #дівчатаSTEM щороку обирає Топ-20 найбільш надихаючих жінок. Останній такий відбір, на жаль, був у 2019 році. Ось перші п’ять із обраних:
1. Юлія Безвершенко, молодший науковий співробітник Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України, заступник голови Ради молодих вчених НАН України, віце-президент ГО “Unia Scientifica”.
2. Ірина Толмачова, експертка з якості SAP Україна.
3. Олена Ванєєва, старший науковий співробітник Інституту математики НАН України науковий ступінь: кандидат фізико-математичних наук.
4. Ірина Вовк, General Manager Ukraine & Western CIS – Генеральний менеджер з продажу в Україні і Західному СНД DELL EMC.
5. Олександра Ковальова, консультант із забезпечення якості, засновник Українського товариства ISTQB, краща тестувальниця 2017 року за версією Ukrainian IT Awards.
З повним списком можна ознайомитися тут.
Усі ці жінки досить різні та знайшли своє покликання у різних галузях. Однак, усі вони неймовірно надихаючи. Також надихаючою вважаю і головну редакторку September, Мар'яну, яка навчалася на математичному факультеті, а тепер успішна бізнес-леді.
Наступні кроки
Я не закликаю вас ненавидіти чоловіків чи суспільство. У цьому взагалі немає сенсу. Але закликаю іти у технічні галузі, якщо ви дійсно цього хочете. Це справді цікаво та дуже сильно розвиває. Математика не для всіх, я згодна. Однак, робота з програмами або пристроями не вимагає знань математики. Вона може бути досить креативною і потребувати вирішень важливих питань. У STEM зараз просто вирости, а для навчання взагалі є безліч ресурсів та курсів на будь-який смак, як платних, так і безкоштовних.
Вчіться, йдіть вперед і нікому ніколи не давайте зупиняти себе на шляху до омріяної професії, технічної чи ні. Ви самі будуєте своє життя і самостійно вирішуєте куди вам іти. Усі ваші професійні якості не мають ніякого відношення до вашої статі. А корону жіночності ви повинні цінувати найвище і носити з гордістю.
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is . В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.