Авторка статті — Юлія Єфіменко, ментор по кар'єрі та консультант у пошуку роботи, що веде свій блог, та допомагає знайти людям себе у професії.
Цей рік приніс нам багато “сюрпризів”, зокрема частина людей залишилася або без роботи або з істотним зниженням свого заробітку. У такому випадки можна і потрібно думати або про зміну роботи або про пошук додаткових проектів та парт-тайм зайнятості.
У цій статті хочемо поговорити з вами про співбесіди. Це вагомий етап при пошуку роботи або проектів. Мало хто готується до співбесід та більшість покладається на випадок. А дарма, тому, що підготовка гарантує успішний оффер на 60-70%.
Отже, як готуватися до співбесіди щоб отримати цікаву пропозицію на роботу читаємо інструкцію нижче.
Крок 1. Перегляньте вакансію по якій вас запросили на співбесіду.
Особливо зверніть увагу на вимоги до вакансії. Як думаєте наскільки ваше резюме відповідає цим вимогах? Якщо відповідність 70-80% тоді сміливо проаналізуйте свій досвід і випишіть кейси та приклади задач, які підтвердять наявність у вас тих навичок і знань які шукає роботодавець.
Якщо ж ви об'єктивно розумієте що ваше резюме відповідає менш ніж на 50% від заявлених вимог подумайте, як ви можете в форматі діалогу показати рекрутеру що у вас є досвід який шукає роботодавець.
Можливо варто зробити акцент на своєму досвіді коли Ви почнете розповідати про себе? Або варто акцентувати увагу на досягненнях?
Головне зафіксуйте собі що і як ви будете презентувати / розповідати!
Крок 2. Ознайомтеся з компанією, почитайте інформацію про компанію на сайті та в соціальних мережах.
Подумайте яких співробітників компанія шукає? Якими особистими якостями вони повинні володіти? Наприклад, ви дивитеся сайт компанії та в розділі цінності розумієте що компанії працює за німецькими стандартами (а це структурність, відповідальність і пунктуальність). Якщо це все про вас - обов'язково покажіть це на співбесіді як словами та і діями.
Якщо ви спілкуєтеся з потенційним замовником і ви фрілансер. почитайте про компанію заздалегідь, промоніторте їх соц мережі. Подумайте щоб Ви змінили? Розкажіть про це у вигляді кейсу для свого потенційного Замовника. Так ви покажіть свою зацікавленість і бізнес орієнтацію - а для компаній зараз це дуже важливо і цінно.
Випишіть список питань, які Вам важливо поставити компанії. Як правило, на співбесіді є час коли кандидат задає свої запитання. Не соромтеся, дізнайтеся те що вам цікаво і важливо знати. Повірте, на цьому етапі роботодавець також звертає увагу які питання ви уточнюєте. Так можна зрозуміти ваші цінності та основні мотиви. Не втрачайте таку можливість.
Крок 3. Випишіть свої сильні сторони, а краще за кожним місцем роботи визначте по 3 досягнення.
На співбесіді говоріть про свій досвід не в форматі функцій які ви виконували, а саме результатами.
Також буде корисно, якщо ви виділите свою зону розвитку. На співбесідах дуже виділяються саме ті кандидати, які знають як свої сильні сторони, так і свою зону розвитку.
Крок 4. Перечитайте своє резюме.
Чи готові ви по кожному пункту розповісти про свій досвід, свої навички та компетенції? Якщо так - чудово. Якщо є пункти під питанням - пройдіться по цих пунктах і підготуйте відповіді.
Крок 5. Перед співбесідою дайте собі відповідь на такі питання.
Що ви шукаєте? (позиції, компанії, умови праці)
Які ваші сильні сторони?
З яких причин йшли з компаній / закінчували проекти?
І пам'ятайте, співбесіда - це жива зустріч, це діалог. На цій зустрічі роботодавець знайомиться з вами, а ви з ним. Подивіться на це як на зустріч знайомство і повірте, ви зможете отримати користь і позитивний досвід від кожної співбесіди у вашому професійному встановленню.
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is . В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.
Вам також може бути цікаво