Каринська Варвара: переворот у балетній моді та перший "Оскар"

Каринська Варвара була видатною українською костюмеркою, яка здобула світову славу завдяки своїй роботі в балеті та кіно. 

Сьогодні минає 138-річчя з Дня народження Варвари. Вона народилася 3 жовтня 1886 року в Харкові, в сім'ї купця-міліонера Андрія Яковича Жмудського. Будучи донькою текстильного магната, майбутня дизайнерка з дитинства проявляла інтерес до тканин, а також захоплювалася вишиванням.

Згодом стала однією з найвпливовіших постатей у сфері сценічного костюму.

Життя у Нью-Йорку

За своє життя Варвара багато переїжджала багато разів, мабуть, найбільш поворотним моментом в історії успіху Варвари Каринської став її переїзд до Нью-Йорка.

Там, на Всесвітній виставці, працювала над оформленням експозицій легендарного іспанського художника, скульптора й гравера Сальвадора Далі.

Каринська працювала над створенням костюмів для багатьох відомих балетних труп, включаючи New York City Ballet та компанію Джорджа Баланчина. Її особливий стиль і увага до деталей стали основою для перевороту у світі балетної моди. Вона першою почала використовувати нові матеріали та техніки, щоб зробити костюми одночасно красивими й функціональними для танцівників.

Переворот у балетній моді

Каринська здійснила переворот у балетній моді, створивши балетну пачку. Танець вимагав все більшої свободи та пластики, тому дизайнерка відійшла від обручів та пачок на кшталт парасольок зі спицями. Адже під час алегро та стрибків на сцені такий каркас часто завдавав болю партнерам танцівниць.

Каринська досконало знала особливості фактур та кольорів тканин: те, як вони відбиватимуться у світлі театральних софітів.

Тому дизайнерка зшивала разом понад 10 шарів шифону так, щоб верхні були коротші за нижні. Завдяки цьому костюм виглядав легким та невагомим, а зірки балету могли рухатися на сцені з максимальним комфортом.

Крім того, Варвара часто декорувала низ спідниць власноруч вигаптуваними квітами. Вона розуміла, що глядач не побачить флористичні елементи, але балерині буде приємно.

Кіноіндустрія

Паралельно з зірками балету Каринська одягала найвідоміших постатей того часу зі світу кіно. 

За своє життя вона створила понад 9000 костюмів. Однією з найвідоміших актрис, яка виступала в її костюмах, була Вів'єн Лі, відома за роль у фільмі "Віднесені вітром". Каринська також створювала костюми для таких зірок, як Інгрід Бергман і Грета Гарбо.

Оскар

Визнання Каринської Варвари прийшло на міжнародному рівні, коли вона отримала свій перший "Оскар" за костюми до фільму. 

1948 року удостоєна вищої нагороди Американської кіноакадемії - премії "Оскар", за дизайн костюмів для фільму "Жанна д'Арк". 

Загалом цей фільм отримав 9 "Оскарів". Каринська за цей проєкт вона взялася без ентузіазму. Навколо виконавиці головної ролі виник скандал: світ дізнався про зраду Інґрід Берґман, тож глядачі навряд були готові приймати розпусну акторку в ролі святої Орлеанської Діви. 

Зрештою Варвара все ж погодилася відповідати за дизайн костюмів стрічки. Спочатку вона повикидала червоні шовкові сукні екранної Жанни д'Арк. Далі Каринська разом із помічницями вручну зшила вбрання для головних героїв та масовки. Коли ж актори зодягнули ці шедеври, по-новому переосмислили своїх персонажів.

 У 1952 році її знову номінували на "Оскар" - за костюми до фільму-балету "Ганс Крістіан Андерсен".

Легендарна українка померла в Нью-Йорку у віці 97 років, однак її костюми та новаторські винаходи подарували їй вічне життя. У 2004 було році засновано Міжнародний фестиваль моди й театрального костюма ім. Каринської.

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: you@september.ua. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.

Вам також може бути цікаво: