За тиждень після коляди, напередодні Нового Року (за старим стилем), українці зустрічають – Щедрий Вечір. В народній традиції обидва свята об'єднались, і тепер маємо Щедрий Вечір, або свято Меланки.
У Щедрий вечір 13 січня молодь ходила по домівках, співала щедрівки, за що господарі їх віддячували різними смаколиками. Щедрівками вітали господарів зі святом. Самі щедрування супроводжувалося танцями, музикою, пантомімою, обрядовими іграми з масками: наприклад, водили Козу та грали у Меланку. Також важливим ритуалом Щедрого вечора були дівочі ворожіння.
Головна страва Щедрого вечора – кутя. Якщо на Різдво готують багату кутю, то на Маланку – щедру кутю. На відміну від багатої, її можна заправляти скоромниною (м'ясом та салом).
Головні інгредієнти – зерно (символ воскреслого життя), мед (символ здоров’я) та мак (символ достатку). Проте кожна господиня додає у кутю й інгредієнти, щоб вона була дійсно щедрою. Це може бути молоко, вершки, масло та навіть вино. Чим більше інгредієнтів у куті, тим багатша родина буде у новому році. Так стверджують господарі. Як і на багатий вечір, кутю також ставлять на покуті. Крім того, господині печуть млинці, готують пироги та вареники, щоб обдаровувати щедрувальників та посівальників.
Після заходу Сонця у Щедрий вечір дівчата збираються гуртом і щедрують. Проте, не все так просто. За традицією дівчата мають вбиратися в образи міфічних істот – Меланку, Василя та їх дружок. Меланка має носити віночок зі стрічками та намисто, а Василь – шаровари, жупан, шапку та чоботи.
Хлопці також можуть щедрувати. Ця традиція має назву "водити Меланку". Проте їхнє дійство дещо відрізняється від дівочого. Серед персонажів можна зустріти: козу, журавля, цигана та циганку, чорта з ріжками, ведмедя та, звичайно, Меланку. Цікаво, що у головну героїню вбирається хлопець з найкращим почуттям гумору.
За традицією, щедрувати починають ввечері 13 січня – і до півночі. А посівають вранці 14 січня, до полудня. Щедрують – дівчатка, посівають – хлопчики, і не навпаки, щоб успіх та щастя не сполохати.
Важливо, що перший посівальник 14 січня, на Старий Новий рік, приносить у дім щастя. За народними повір'ями, дівчата щастя не приносять – тільки хлопці, тому дівчата не посівають.
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.
Вам також може бути цікаво: