Від мислення до менеджменту: як навчитися керувати фінансами

Більшість з вас вже напевно чули про поняття “фінансова грамотність”, і можливо, приблизно розуміє про що йдеться. Та коли справа доходить до реальних рішень, придбати нову річ, чи відкласти на подорож, відкладати частину з кожної зарплати для власних накопичень, чи відпочити з друзями – часто ми робимо неправильний вибір.

Аби вміти правильно розподіляти кошти, не марнотратити їх, варто освоїти деякі методики з фінансової грамотності. Кількома з них поділився фінансовий терапевт, бізнес-тренер та психолог – Олександр Галанін. А ще, розповів, які існують типи людей по відношенню до грошей, та як наше мислення впливає на наш достаток.

3 правила забезпечених людей

  • Заробляння грошей
  • Планування доходів і витрат. Потрібно розуміти скільки коштів куди витрачати, на яку суму ви споживаєте комунальні послуги, в якому магазині краще купувати продукти, аби зекономити тощо.
  • Керування витратами

Ведення бюджету – це важлива складова фінансової грамотності. Цей крок обов’язковий, якщо ви хочете накопичити кошти.

Типи людей по відношенню до власних фінансів

1. Донори абро дійні корови
Це тип людей, які дуже багато працюють. Висококваліфіковані спеціалісти, які отримують високу оплату за свою працю. Ці люди, зазвичай, мають низьку самооцінку. Вони заробляють добре, але витрачають мало. Як правило – керівники компаній або проєктів, частину витрат яких покривають компанії. Вони забезпечені, мають достатньо збережень, економлять.

2. Грошові вампіри
Люди, які не працюють. Шукають донорів/дійних корів, які забезпечать фінансово їхні потреби. Доволі сильні маніпулятори. Вибудовують комунікацію жертви. Цей тип людей називають “споживачами”.

3. Марнотратники
Мають високі запити, але, зазвичай, їхні заробітки не покривають потреб. Часто мають борги, позики.

4. Трубопроводи
Такий тип людей живе за принципом “від зарплати до зарплати”. Їхні заробітки покривають їхні потребам, але вони, зазвичай, не вміють відкладати.

5. Адеквати
Тип людей, які адекватно оцінюють свої потреби, ведуть облік доходів і витрат. Планують свій бюджет на рік і більше, розуміють чого хочуть від життя. Приділяють увагу особистісному розвитку.

Проаналізуйте кожен із цих типів, і спробуйте зрозуміти, до якого відноситесь ви. Це може бути мікс типів. Якщо знайшли в собі щось, що не відноситься до фінансової грамотності – подумайте, як ви можете змінити своє відношення до власних коштів.

Типи людей за моделлю Роберта Кійосакі 

1. Наймані працівники
Заробляють гроші тим, що обмінюють свій час на гроші, незалежно від того, в якій сфері працюють. Для них важлива стабільність та гарантія. Вони не готові до ризиків.

2. Самозайняті
Люди, які працюють самі на себе. Це підприємці, наприклад, адвокати, стоматологи, чоботарі та ін. Вони самостійно визначають, яку кількість використовувати на заробляння грошей. Це їхня головна відмінність від найманих працівників. Їхня основа мислення: “Я критерій”. Тобто вони самі визначають, чим займатися, скільки на це виділяти часу, за яку суму продавати свій час, і з ким працювати.

3. Власник бізнесу
Люди, які знають, як можна заробити гроші. Основа їхнього мислення – створити таку компанію, яка дозволить отримувати пасивний дохід. Використовувати час інших людей, тобто найманих працівників.

4. Інвестори
Люди, які мають власні збереження. Кіосакі зазначає, що кожна людина може інвестувати гроші в щось, навіть найманий працівник може мати збереження і інвестувати їх в якусь справу. Мислення інвесторів базується на тому, щоб вкладати власні кошти в інший бізнес.

Трикутник достатку 

1. Грошове мислення
Це всі наші переконання, думки та настанови, які стосуються грошей. Переважну їх більшість ми набуваємо в дитинстві. Наприклад, “гроші – це зло”, “заможні люди – жадібні” і т.д. Потрібно шукати позитивні моменти, дивитися на речі під іншим кутом і завжди критично ставитися до всіх настановок і упереджень стосовно грошей, і не тільки. Адже наше мислення формує наші дії, що безпосередньо впливає на якість життя.

2. Керування грошима
Це наші цілі, бажання, плани (мрії, навчання, хобі, відпочинок), тобто те, що потребує конкретних витрат і спонукає до розподілу заробітку, аби можна було задовольнити ці потреби.

3. Заробляння грошей
Аби гроші накопичувались, важливо визначити фокус своїх старань. Це допоможе зробити процес заробляння коштів цікавим та не монотонним.

5 кроків до достатку

Крок 1. Фіксуй і веди облік усіх своїх витрат
Визнач, скільки ти витрачаєш на себе та оточуючих щомісяця. Після цього зможеш зрозуміти, скільки мінімум потрібно заробляти.

Крок 2 . Фіксуй і веди облік усіх своїх доходів
Щоразу, коли отримуєш якісь гроші – записуй це. Визнач, скільки коштує твій час.

Пам’ятай: витрати у нас відбуваються щодня, а дохід, зазвичай, набагато рідше. Це може спонукати до пошуку додаткового заробітку.

Крок 3. Формуй “фінансову подушку”
Це накопичення у розмірі, який покриє від 6 до 12 місяців твоїх витрат.

Крок 4. Формуй збереження і цільові накопичення
Якщо плануєш покупку, чи подорож – накопичуй суму поступово та завчасно, невеликими сумами.

Крок 5. Створи додаткове джерело надходжень або пасивний дохід

Можливостей є багато, але потрібно їх побачити. Важливо, щоб у тебе було те, що ти можеш обміняти на гроші (талант, вміння, навички, знання).

Фінансова терапія

Є безліч ситуацій, в яких людина стикається із фінансовими проблемами. Інколи, досить складно самостійно сформувати фінансові цілі. Бувають проблеми із роботою, що має прямий вплив на фінансовий стан людини. Сімейні пари не можуть сформувати спільний бюджет і через це виникають непорозуміння. В цих та інших ситуаціях допоможе психологія, а конкретно – фінансова терапія.

Фінансову терапію проводять:

  • коучі
  • психотерапевти
  • практичні психологи

На терапії можна говорити про:

  • бюджет
  • достаток
  • особистий фінансовий план
  • фінансове планування
  • інвестування

“Концепція їжака” або Три пересічних колах

Це концепція, представлена ​​у вигляді трьох пересічних кіл, яка дає відповіді на три питання.

1. Що у тебе виходить найкраще?
Проаналізуй свої навички, вміння і знання та спробуй зрозуміти, що тобі вдається найкраще. Може статися так, що це зовсім не те, чим ти займаєшся на даному етапі життя.

2. Що ти любиш робити?
Скоріше за все, у тебе є справа, яка приносить задоволення, до якої відчуваєш пристрасть. Зафіксуй її у цій частині трикола.

3. За що люди готові добре платити?
Тепер випиши із попередніх частин ті діяльності, за які люди готові добре платити.

На перетині цих трьох кіл – знаходиться твій успіх.

Книги для розвитку фінансової грамотності

  • “Найбагатша люди у Вавилоні”, Джордж С. Клейсон
  • “Пес на ім’я Мані, або Абетка грошей”, Бодо Шефір

Джерело: CAREER HUB

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: you@september.ua. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.