Ми живемо всі в хронічному тривалому стресі під час війни. І звичайно, це має вплив на стан нашого здоровʼя. Стрес впливає не тільки на психоемоційний стан, а і на гінекологічне та репродуктивне здоровʼя. Відповідно стрес може бути тригером (провокаційним фактором) до спадкових хвороб, тобто до тих, до яких ви маєте схильність.
Сьогодні ми разом із гінекологинею Ксенією Микитин поділимося порадами для підтримки жіночого здоров'я під час війни.
Жіночий організм чутливий до стресу. Адже високий кортизол, який є стресовим гормоном, має вплив на репродуктивну систему. Відповідно його надмірна кількість порушує менструальний цикл. Наш організм є надзвичайно розумним. Для того аби не витрачати яйцеклітини в стресовий період, гіпофіз блокує менструальний цикл. Тим самим запобігає вагітності під час стресу. Навіть існує такий діагноз як стресова аменорея (відсутність менструації) або аменорея війни.
Симптоми порушень жіночого здоров’я від стресу через війну, на які треба звернути увагу та записатися до лікаря:
- Зміна характеру менструального циклу (подовження, вкороченння)
- Зміна кількості менструальних виділень (рясні менструації)
- Наявність згортків в менструальних виділеннях
- Виділення, які приносять дискомфорт (свербіж, печіння, набряк, почервоніння, збільшена кількість самих виділень). Дуже часто стрес є провокуючим фактором кандидозу .
- Біль в ділянці грудних (молочних) залоз. Наявність при самостійній пальпації утворень розміром перепелине яйце/квасоля.
Прості поради, які допоможуть зменшити вплив стресу на організм жінки:
1. Регулярно відвідувати гінеколога.
Лікар індивідуально підбере необхідні обстеження в рамках вашого профогляду. Це допоможе вчасно виявити патологічні процеси та пролікувати їх.
2. Дотримуйтесь добового режиму.
Жіноча система функціонує за циклом, який залежить від вироблення гонадотропних гормонів (ФСГ та ЛГ). А їх діяльність повʼязана із добовими ритмами. Найбільш виражені коливання відбуваються вночі під час сну. Тому сон важливий для жінки.
3. Збалансоване харчування та добова норма води
Для підтримки водно-електролітного балансу та роботи всіх органів і систем організму. Обирайте якісні та свіжі продукти. Але памʼятайте, якщо інколи вам хочеться зʼїсти щось смачненьке, не варто собі відмовляти.
4. Спорт
Це не обов’язково виснажливі тренування. Оберіть вид спорту, який приносить задоволення. Це може бути йога, прогулянки парком, біг, пілатес та інші. Будь-яке фізичне навантаження гарно знімає стрес та розвантажує думки .
5. Обмежити шкідливі звички.
Келих вина чи іншого улюбленого коктейлю не принесе шкоди, звісно, якщо цим не зловживати. Паління негативно впливає на репродуктивну систему.
6. Приділяйте увагу натільній білизні.
Вона має бути проста та комфортна. Це звичайні бавовняні трусики та зручний бюстгальтер. Обмежуйте використання «стрінг», оскільки саме ця модель білизни збільшує контамінацію бактерій з періанальної ділянки до піхви.
7. Не забувайте про психоемоційний стан.
Сьогодні від дуже важливий для нас, і саме від нього залежить продуктивність жінки та стосунки в сім’ї. Якщо відчуваєте потребу в психологічній підтримці, варто звернутися на консультацію до психотерапевта.
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: you@september.ua. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.