Феномен посттравматичного зростання

Слід розпочати із малого. Згідно зі статистикою, далеко не всі, а близько 30% людей матимуть посттравматичний стресовий розлад, половина із яких не зможе впоратись із ним самостійно. Тобто, болючий вплив травми продовжуватиметься місяцями і буде суттєво спотворювати якість життя, навіть в умовах відновлення безпеки. Як і розвиток цього розладу у цілому, ступінь прояву окремих симптомів травматизації залежить від індивідудуального вікна толерантності. А саме, наскільки достатньо внутрішніх і зовнішніх ресурсів людини проти величини лихої події, що сталася.

Фото: @nathaliefelicias

Може здаватися, що ніяких ресурсів не вистачить, аби витримати оце все. Але ж ні. Історичний досвід, підтверджений дослідженнями каже, що людина, зокрема її психіка, окрім вразливості має дивовижні здатності до самозцілення. І більшість людей, зазнаючи катастрофічного досвіду, зможуть впоратись із цим без спеціальних втручань. Я б написала власноруч, але це неправда. Однією досить природньою, умовою є підтримка соціуму. Такого, що повертатиме віру в добро і спільне творіння світлого майбутнього.

Ви бачите і відчуваєте як росте психологічна стійкість, мудрість, вдячність і взаємодопомога. Як легко зараз дається розуміння головних цінностей життя. Як дрібні проблеми перестають турбувати.

 

Впізнали? Все це відбувається насправді і має навіть свою назву в науці – посттравматичне зростання.

 

Так, війна руйнує і забирає. Кожного дня. Від більшого до меншого. І навпаки. Навіть у спокої не дає спокою. Але якщо подивитися в інший бік – є дещо, що вона нам подарувала(хоч і не просили). І це не про пошук позитиву на тлі біди. Ой не треба. Це про те, що задля майбутнього варто добре знати, що живить, що дає сили боротися. Що за нова духовна зброя з'явилась в кожного з нас.

Війна закінчиться. Ми будемо разом горювати, відбудовувати міста і вчитись творити життя, знов. 

 

І це духовне зміцнення, зростання, ця нова зброя, вона залишиться із нами. Особисто у кожного. А далі – складеться у впізнавану у світі рису цілого українського народу.

 

Автор: @yasya_parkhomenko

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.

Вам також може бути цікаво: