11 способів зберігати холодний розум, коли світ божеволіє

Як би прикро часом це не було, люди — не острови: будучи соціальними тваринами, ми дуже залежимо від оточуючого нас світу, його стану та настрою людей навколо. Тому, якщо поруч з вами починає буйствувати епідемія паніки й істерики, протистояти їй може бути так само складно, як і зимовому грипу. Різниця тільки одна: щоб не застудитися, потрібно тримати голову в теплі, а щоб не піддаватися істериці — важливо тримати її холодною. Ми поговорили з практикуючим психологом Євгенією Чернегою і попросили її дати кілька порад, як мислити тверезо та зберігати спокій.

1. Розділяйте тривожні думки на корисні та шкідливі

 

Корисні — ті, які ведуть до конкретних дій, стимулюють зробити щось, що вирішить проблему і підвищить безпеку. Шкідливі — ті, у відповідь на які неможливо нічого зробити. Визначивши корисну тривожну думку — визначте необхідну дію, здійсніть її, і думка піде. Шкідливу тривожну думку просто ігноруйте та переключіться на щось.

 

2. Згадайте, що дає вам опору

 

Згадайте, що дає вам опору в ситуації підвищеної невизначеності. На що в собі і навколо ви можете розраховувати, кому ви можете і хочете допомогти? Нехай це будуть дуже конкретні речі. Зафіксуйте їх. Відчуйте, що ви не травинка в полі, що вам є, на що опертися.

 

3. Дихайте

 

Дихайте , звертаючи увагу на своє дихання. Кожен вдих і видих — як повернення до себе. Добре допомагає, коли тривога ніби «виносить» вас із вашого тіла. Зупиніться і хвилину поспостерігайте за своїм диханням. Якщо немає навіть хвилини — нехай це буде хоча б один цикл дихання, один вдих і один видих.

4. Займайтеся спортом

 

Фізичні навантаження помірної інтенсивності зменшують тривожний стан, позитивно впливають на розумові процеси, тіло переробляє стрес природним шляхом, у вас підвищується рівень енергії та життєрадісності.

 

5. Спіть достатньо, щоб висипатися

 

Брак сну навіть на годину-дві в багато разів підвищує схильність до тривоги та викликає базовий стан занепокоєння.

 

6. Дотримуйтеся інформаційної гігієни

 

Довіряйте тільки інформації з достовірних джерел, і, якщо ви бачите шокуючу новину, не вірте їй відразу, припустіть, що це може бути як правдою, так і неправдою. Не поширюйте новини, що викликають паніку.

 

7. Проводьте час із людьми

 

Розмовляйте про свої страхи і надії з близькими, уникайте політичних дискусій із малознайомими. Обіймайтеся! Люди — соціальний вид, соціальніше нас тільки мурахи та бджоли, нам життєво важливо бути в компанії з такими ж, як ми, перебування в колі людей впливає на нашу біохімію.

 

8. Слухайте улюблену музику

 

Музика дивовижним чином змінює стан розуму. Виберіть улюблені треки або включіть класику.

 

9. Займайтеся справами

 

Займайтеся справами , які допомагають вам бути в ресурсному стані. Зробіть список на тиждень і робіть кожного дня. Діяльність, яка приносить вам задоволення, навіть якщо в ній немає ніякого сенсу, працює як природний антидепресант, дає вам силу та енергію.

 

10. Практикуйте усвідомленість

 

Збільшуйте часовий проміжок між стимулами зовнішнього світу та своїми реакціями на них, покращуйте навички емоційної саморегуляції.

11. Помічайте хороше у своєму житті

 

Ми біологічно запрограмовані шукати погане навколо, щоб вижити або щоб поліпшити якість життя. Негатив ми помічаємо автоматично. Спробуйте фокусувати увагу на хорошому — воно завжди є у вашому житті. Ми здатні одночасно відчувати різні емоції — наприклад, страх і тривогу від становища в країні та радість від смачного чаю або хорошої книги.

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.

Вам також може бути цікаво: