Всі знають, що стрес шкодить організму. Але все не так однозначно.
Здатність відчувати стрес — це безцінний дар, який забезпечив виживання людства.
Однак в якийсь момент безумовна користь перетворюється в безумовну шкоду. Стрес, такий корисний і необхідний, стає загрозою для здоров'я і навіть життя. Чому так відбувається і як з цим боротися - читайте в статті.
Стрес — природна реакція організму.
Опиняючись в будь-якій незвичній і хвилюючій ситуації, людина відчуває ряд симптомів стресу. У неї швидко б'ється серце, долоні пітніють, до обличчя приливає кров. Це природна реакція організму на зовнішній подразник. Сформувалася вона ще у наших древніх предків, коли стрес допомагав їм захиститися від хижаків або відобразити іншу загрозу.
✓ Під час небезпеки частішає серцебиття і підвищується кров'яний тиск - це забезпечує короткочасний приплив сил.
✓ М'язи перебувають в тонусі, тіло готове бігти або битися.
✓ Почуття загострюються, з'являється гостре бажання вилучити себе з несприятливих умов.
У сучасної людини не так багато викликів, які вимагають від неї фізичних сил на бій або втеча.
Проте здатність мобілізувати організм при наявності стресового чинника залишилася з нами і допомагає впоратися з труднощами.
Гострий і хронічний види стресу — в чому різниця?
Слід розділяти два види стресу — гострий і хронічний. Вони мають принципові відмінності, в тому числі і в плані віддалених наслідків для здоров'я людини.
Гострий стрес — короткочасна реакція.
Практично будь-яка ситуація з вираженим емоційним забарвленням провокує гострий стрес.
Будь-то ДТП або весілля дочки. Абсолютно неважливо, позитивні або негативні емоції супроводжують подія. Організм людини реагує на них однаково.
Гострий стрес — важливий помічник. Він допомагає швидко орієнтуватися і приймати рішення, зберігати концентрацію уваги, бути мобілізованим і працездатним тривалий час.
Організм отримує дозу необхідних йому гормонів, щоб впоратися з особливими обставинами. А через кілька днів настає відкат: хочеться відпочити, виспатися, відновити сили. Так заповнюються витрачені резерви.
Тривалий стрес — ворог для організму.
Коли травмуючі, негативні події трапляються регулярно, розвивається хронічний стрес. Стан, яке несе пряму загрозу організму, негативно позначається абсолютно на всіх аспектах життєдіяльності людини.
Затяжний стрес виникає, коли з яких-небудь причин неможливо вирватися з порочного кола: ненависна робота, невдалий шлюб, токсичні родичі, безгрошів'я і кредити, безпліддя та інші патові ситуації ...
Далеко не у всіх вистачає рішучості і можливостей раз і назавжди розібратися зі своїми проблемами. Більш того, вони можуть накладатися один на одного, підсилюючи переживання. Таким чином поодинокі стресові ситуації сплітаються в єдину павутину хронічного стресу.
До чого призводить стан хронічного стресу?
Якщо стресові ситуації відбуваються щодня, то стрес переходить в хронічну форму. При цьому кількість адреналіну і кортизолу в крові не знижується, що викликає ряд характерних симптомів:
- дратівливість;
- тривожність і безсоння;
- депресивний стан;
- головні болі.
Це так звані загально наслідки тривалого стресу.
Методика управління стресом:
Якщо ви занадто сильно і давно занурені в стан хронічного стресу, то без відвідування психолога або психотерапевта не обійтися.
Фахівець допоможе вам визначити стресові фактори і сформувати до них правильне ставлення.
Також він підготує вас до самостійної роботи. А саме - до освоєння і регулярному застосуванню методики управління стресом.
Які етапи вона включає:
- Уміння розрізняти сигнали свого тіла на стресові фактори.
- Відвертий діалог з близькими, які можуть надати вам емоційну підтримку в боротьбі зі стресом.
- Виявлення тригерів стресу і розробка стратегії боротьби з ними.
- Фізична активність, як спосіб перемикання уваги і підвищення вироблення ендорфінів.
- Робота над усвідомленістю: йога, медитації.
- Налагодження режиму сну і неспання. Зниження робочого навантаження.
- Перегляд принципів харчування в бік відмови від кофеїну, жирної і рясної їжі, нічних перекусів, зловживання солодощами.
- Вибір способів розслаблення - тепла ванна, приємна музика, цікава книга, спілкування з домашнім улюбленцем і ін.
- Дотримання принципів жорсткого таймінгу, при цьому в розкладі повинні бути не тільки завдання, але і різні види відпочинку, а також годинник для «нічогонероблення».
Кропітка робота над собою незабаром принесе плоди.
Ви відчуєте внутрішній спокій і комфорт, перестанете реагувати на зовнішні подразники, зміцните самооцінку і в перспективі суттєво покращите здоров'я.
Гра варта своїх свічок, а значить, приступайте до боротьби з хронічним стресом прямо зараз!
Автор: Karpachoff
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is . В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.