Життя має перемогти смерть, і починається ця перемога всередині кожного з нас.
Страх, тривога, гнів, апатія, довготривалий стрес, перевтома та інші негативні переживання можуть зробити нас живими мерцями. Цього допустити не можна, це як віддати здатність жити, любити, радіти на поталу ворогу. Це вижити, але втратити смисл до життя, втратити все те, ради чого хочеться і можеться жити.
Якщо вам загрожує небезпека безпосередньо зараз, то ось він — час переживати, тривожитись, ненавидіти, одне слово виживати. Цих емоцій не уникнути, і вони є нормальними на фоні ненормальних обставин.
Але якщо у вас з’явились вільні від таких моментів хвилини, або ви вже у відносній чи повній безпеці, то потрібно задуматись над тим, що всі ми на службі у життя. Війна з нами надовго, вона і так триває дев'ять років, і якщо не трапиться чуда, то потрібно готуватись «грати в довгу». А жити — це, в тому числі, радіти, любити, будувати плани, кохати, народжувати дітей.
З чого починати? Як шукати радість? Три пункти.
1. В простих речах. В розмові з дорогими людьми, в музиці чи перегляді улюблених фільмів, читанні улюбленої поезії чи романів. Насолоджуватись ранковою кавою, прогулянкою по природі, спогляданням неба, води чи лісу, тишею, мирним небом. Повернутися на роботу, до занять спортом, нафарбувати нігті чи підстригтися тощо. Все, що ми мали колись задарма і не цінували, бо сприймали як даність, зараз можемо використати як цінний дар нам від життя.
2. В стосунках з близькими, рідними та друзями.
3. В корисній справі на своєму місці, в користі та турботі, яку ви приносите іншим. Для когось це служба в ЗСУ, для інших це працювати на роботі, розвивати бізнес, волонтерити, виховувати дітей тощо. Адже тепер кожен українець на своєму місці є частиною загального фронту.
Та, все ж в жодному разі не ставте нереалістичних цілей. Психологічні дослідження показують, що ми недооцінюємо свої сили, плануючи на п’ять років, і переоцінюємо, плануючи на рік. А якщо говорити в контексті війни, то багато хто хоче якнайшвидше повернути своє життя і малює собі бульбашки про швидку перемогу. Тому не дивно, що потім скрізь зрада. Тут працює прийняття нової реальності і планування нових планів і цілей, виходячи саме з цієї нової реальності.
Джерело: НВ LIFE
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.
Вам також може бути цікаво: