Психолог, психотерапевт чи психіатр. У чому різниця?

В суспільстві досі існує уявлення, що психологи, психотерапевти, працюють з психічними захворюваннями і виписують медикаменти… Але, давайте позбуватися стереотипів, які не відповідають дійсності. 

 

Хто ж такий психолог? 

По суті – це спеціаліст, який має завершену вищу психологічну освіту, може проводити діагностику, первинне консультування, допомогти вийти з короткочасної кризи, проводить тренінги,  а також наукову і просвітницьку діяльність. Психолог з академічною освітою не працює з глибинними проблемами, травмами, не дає порад, не вирішує за вас, що вам робити, і, звісно, не призначає медикаменти. Тож, якщо замість того щоб проконсультувати вас відносно складної життєвої ситуації та надати рекомендації, психолог пропонує “пропрацювати глибинні психотравми” і це відбувається на консультації, тоді вам варто пошукати іншого спеціаліста. 

Тепер давайте розберемося хто такий психотерапевт?

В фахівця, який є психотерапевтом повинен мати завершену вища психологічна або медична освіта, а також обов’язково мати додаткову психотерапевтичну освіту. Це додатково ще 4-6 років навчання в визнаному психотерапевтичному методі з відповідною сертифікацією і періодичним проходженням додаткового навчання та супервізій. Це важливо, бо психотерапевт працює з глибинними переживаннями, наслідками травматичного досвіду, тривалими пригніченими станами, тривожністю та самооцінкою, з тим, що ми часто ховаємо десь дуже глибоко всередині себе. Щоб розібратись з настільки делікатними темами та захисними механізмами, які вберігають нашу осбистість, потрібен дещо інший підхід, ніж просто первинна консультація психолога. Психотерапевт теж не виписує медикаменти і не лікує психічні захворювання.

 

Хто такий психіатр? 

Фахівець, який є психотерапевтом повинен мати завершену вищу психологічну або медичну освіту із спеціалізацією в психіатрії. У психіатрії, ми часто говоримо про відхилення від норми, про важкі психологічні стани.

1. Психолог, психотерапевт – це підтримка. Погодьтеся, в сучасному світі ми частіше чуємо критику і докори, аніж розумінння і підтримку. Таке враження, ніби всі навколо знають краще і можуть нам радити що робити. Психолог не радить, не пропонує готових рішень, а підтримує та приймає вас такими які ви є.

 

2. Самому вирішувати проблему важче ніж з допомогою експерта-психолога чи психотерапевта. У спеціаліста немає чарівної палички і він не володіє надздібностями, але погодьтеся, часом потрібно подивитися на ситуацію з боку, щоб оцінити її і вирішити, а саме з цим може допомогти психолог,  психотерапевт.

 

3. Тепер про поради. Ніхто вам не буде радити, що робити і як жити далі, і ніхто не буде робити нічого замість вас. Адже це ваше життя і відповідальність. Проте психотерапевт разом з вами шукатиме найкраще рішення, яке підходить саме вам і саме у вашій ситуації. При цьому ви можете завжди розраховувати на атмосферу безпеки і підтримки.

 

4. З допомогою психолога, психотерапевта можна розвинути самооцінку, емоційні, соціальні навички, яких нам часто не вистачає для повсякденного життя і професійного розвитку, а це теж надзвичайно важливо.

 

5. Психотерапевт допоможе вибратися з тривалих пригнічених станів, руйнівних стосунків, депресій, подолати тривогу а також пропрацювати дитячі травми.

 

6. Ми часом не знаємо, як спілкуватися з близькими. Сімейні конфлікти, непорозуміння між батьками та дітьми, викликають напругу і ніби з’їдають нас з середини. Тут теж може допомогти психотерапевт, який допоможе напрацювати нові алгоритми дій та правила безпеки у стосунках.

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is.

В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.

Вам також може бути цікаво: