Сучасна жінка – це глибина, жіночність, гострий розум, елегантна краса, та харизматична емоційність. Баланс такої неймовірноç багатогранності досягається щоденною співпрацею з собою, а така співпраця – знаннями про те, яка ти і який світ довкола тебе. Сьогодні хочу розповісти одну з історій про емоційний інтелект (EQ), про яку у нас поки не так вже й багато говорять. А варто. Серрат у книзі про розуміння емоційного виду інтелекту підкреслює, що інтелект насправді є ширшим за поняття традиційного концепту «розумових» здібностей, і чимало людей мають неймовірні показники IQ, і в той же час – складнощі з EQ, тобто, з соціалізацією та міжособистісними відносинами.
Наша нервова система – система геніальна, проте не ідеальна. Вона тісно пов’язана із психікою, емоційним станом у поточний момент та триггерами, потенціал котрих сьогодні, як на мене, все ще недооцінюють. І цей зв'язок робить можливим нерегулярні, проте цілком реальні випадки піратства, або ж «захоплення», як його називає Ґоулман.
«Захоплення» характеризується станом, що нагадує вибух емоцій за своєю суттю. У моменти, що передують таким станам, лімбічна система немов сигналізує про emergency, надзвичайний стан, крайню точку, за якою починається щось, що неможливо або надто важко перенести, осмислити, прийняти. Те, що сильніше в даний момент. Цей сигнал є причиною блокування інших систем, і в результаті весь мозок, як і людина повністю, підпорядковуються саме лімбічній системі. Навіть неокортекс, так званий «мислячий» мозок, що є більш сучасним та значно молодшим за лімбічну систему, тут вже мало що може вдіяти, адже «захоплення» відбувається миттєво, і часу на аналіз, прийняття рішень та конструктив у буквальному сенсі нема. Такий стан відповідає терміну «емоційне піратство», і є однією з історій про емоційний інтелект, котрий справедливо сьогодні вважають безумовним конкурентом інтелекту класичному.
Ще одна безумовна ознака емоційного піратства – це те, що пізніше людина зазвичай каже «не знаю, що на мене найшло», чи щось на кшталт того. Вчинки у цей період можуть ранжуватись від надто емоційних і аж до страхітливих, злочинів у тому числі.
Найчастіше ж таке «захоплення» відбувається під час сварки з близькою людиною, і більшості з нас такий стан – якщо відверто – дійсно знайомий. Особливо це помітно тоді, коли вагомих причин для надмірної емоційної реакції не було, а людина «вибухнула». Як писав Сапольскі: причини вчинку людини потрібно шукати як у тому, що відбувалось 1 секунду тому, так і у тому, що було мільйони років тому. Це складно, так, проте чим більше ти поринаєш у розуміння самої себе – тим більше шансів на те, що співпраця з самою собою, а отже – і з іншими, буде конструктивною та плідною.
Втім, приклади «захоплення» бувають також і позитивними. Пригадай ситуації, коли ти вибухала щирим сміхом або ж несамовито раділа – хай навіть то була не така вже значна річ, але саме вона принесла тобі щирі та сильні емоції. Втім, надто сильна радість може призвести до небажаних наслідків у медичному сенсі – експерти говорять про зафіксовані випадки, коли така радість була причиною госпіталізації.
Ґоулман підкреслює ще один важливий момент: часто імпульсивні дії, особливо коли людиною керує негативна емоційна реакція, є результатом спроби захисту, спроби попередити можливі неприємнощі чи біль. Такі реакції є миттєвими – і це природно, бо ж коли лунає сигнал тривоги, часу на детальний виважений аналіз точно не передбачено. Часом лімбічна система суттєво помиляється і вимикає навіть побіжний аналіз – тому іноді виходить, що людина наче знецінює ті 99% гарного й фокусує увагу на 1% поганого вибухом емоцій. А це всього лише своєрідний спосіб захисту і дефіцит знань про себе і те, як працює емоційний інтелект. Коли ти знаєш про такі аспекти роботи власної нервової системи, ти можеш відслідкувати випадки «емоційного піратства», проаналізувати їх та визначити власні триггери або точки кипіння – і далі з ними працювати.
Пізнавати себе – одне із найзахопливіших занять. Пізнавай, кайфуй, не зупиняйся!
#tobecontinued
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is.
В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.
Автор: Романюк Міла
Вам також може бути цікаво: