Як сформувати корисні звички назавжди?

Чи знайомі вам випадки, коли ви хотіли почати займатися спортом щодня або ж правильно харчуватися і планували зробити ці справи своїми звичками, але щоразу щось не виходило? Можливо, думали, що вже ніколи не зможете закріпити за собою ці повадки? Насправді звички можна назавжди зафіксувати за собою, але не все так просто. 

Суть наших звичок

Для того, щоб зрозуміти суть наших звичок, варто заглибитися в нейробіологію. 

Виявляється, що звички – це частина нашої системи пам’яті. У людини є декларативна пам’ять, яка відповідає за знання та спогади, а також процедурна, яка допомагає нам виконувати різні дії. 

Що таке декларативна та процедурна пам'ять?

Декларативна пам’ять розташована по гіпокампу й префронтальній корі нашого мозку, в той час як процедурна знаходиться у смугастому тілі та базальних ядрах. Пам’ять розділена в різних областях мозку. В залежності від того, де у людини є пошкодження, вона не може виконувати певні дії. Наприклад, якщо є проблеми в гіпокампі, то може бути важко згадувати певні моменти. Людина довгий час катається на велосипеді, вона вже зробила це звичкою, але не пам’ятає цього. Так само і навпаки, якщо у когось є проблема в смугастому тілі, то він може прекрасно все пам’ятати, але при цьому мати труднощі у виконанні певних повсякденних дій. 

У людини є дві системи пам’яті тому, що у нас є різні причини запам’ятовувати світ. Перша – нестабільні події, коли щодня потрібно запам’ятовувати нову інформацію, а з іншого боку – стабільні речі. Саме тому ці дві системи використовують зовсім різні частини нашого мозку, адже функціонально вони не сумісні.

 

Закріплення звичок належить до тієї частини пам’яті, яка відповідає за стабільні події та знаходиться у смугастому тілі. І найголовніше те, що коли вперше якісь дії стають нашими повадками, і вони кодуються у нашому мозку, ми більше ніколи не зможемо їх стерти з пам’яті. 

Саме тому ви можете сказати собі, що ви не ліниві, що з вами не є щось не те, а ваше тіло просто так функціонує, так було закладено еволюційно. І для того, щоб коригувати свою поведінку, коли у вас вже є якісь погані звички, потрібно брати до уваги, що можуть бути зміни в «контексті» (повсякденних діях, часових межах). 

Практичні висновки: 

1. Не піддаватися і не давати собі розвинути погану звичку.

 

Якщо людина вже розвинула погану звичку, потрібно починати працювати з «контекстом» і середовищем.


2Спиратися на свою особистість.

 

Наприклад, коли у людини запитують «Хочеш щось солодке?», а вона відповідає «Я не їм солодкого», то вона автоматично починає думати про себе як про особистість, яка дійсно не вживає такі продукти. Тут можна помітити різницю між «Я не їм солодкого» і «Я намагаюся не їсти солодкого».

 

Також можна спитати себе, як виглядає людина, у якої вже є ті звички, які ви хочете закріпити. Що вона робить? Що для неї важливо? Яка у неї поведінка? Потрібно відштовхуватися не від результату і не від процесу, а від бачення того, яка ця людина. Коли ви побачите себе в ролі цієї особистості, вам буде легше сформувати дії, які будете виконувати.

Метод "Tiny habits":

За методом «Tiny habits» можна обрати маленьку легку дію, яку ви будете робити регулярно до того, як сформуєте велику звичку. Так ви по-справжньому дійдете до автоматизму. Наприклад, якщо ви хочете щодня робити розтяжку, то для початку краще казати собі «Я буду робити розтяжку щодня по 5 хвилин», ніж «Я 5 днів на тиждень буду робити розтяжку по 45 хвилин». 

"Техніка дефіциту":

Якщо хочете працювати завтра так само продуктивно, як сьогодні, змусьте себе припинити роботу до моменту втомленості, щоб бажання продовжити збереглося. Тому на наступний ранок ви дійсно захочете виконувати вчорашні дії. Це ж працює і зі звичками. Якщо хочете наступного дня знову виконати певну дію, збережіть насолоду від її виконанні ще сьогодні. 

Саме тому, розуміючи всю систему запам’ятовування наших звичок і застосовуючи у своєму житті поради зі статті, ви нарешті зможете закріпити на регулярній основі дії, які так бажаєте виконувати.

Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is.

 

В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.

Вам також може бути цікаво: