Відчуття безсилля та апатії. Наче усе стало монотонним і рутинним. І жодні події не викликають емоцій. Ні позитивних, ні негативних. А осінь наче ще більше втомлює своєю меланхолійністю та спокоєм.
Зокрема, через тривалий стрес, викликаний війною, ми майже всі витратили емоційні резерви. Коли внутрішня напруга триває постійно, наша нервова система не витримує, і настає вигорання — сильне психологічне та фізичне виснаження. Безумовно, що наслідки доторкаються до усіх сфер життя — здоров’я, сім’ї, роботи та соціальних зв’язків.
Осіннє вигорання процес досить поширений, адже навіть ця пора року сама змушує поринути у стан відчуження та абстрагування. Найчастіше вигорання трапляється серед людей, чия діяльність пов’язана з постійною комунікацією, де напружений ритм, із великим навантаженням за відсутності позитивної підтримки чи винагороди. Емоційному вигоранню піддаються добрі, чуйні люди, які зі емпатійністю ставляться до інших, і люди, які є дуже відповідальними навіть певною мірою перфекціоністи.
Як визначити вигорання?
Перша характеристика це почуття легкого, але регулярного виснаження, що супроводжується порушенням сну, зниженням імунітету, проблем із концентрацією. Ви стаєте розсіяним, неуважним, виснаженим та дратівливим. Наче усе йде з-під рук.
Далі, це інтелектуальна та емоційна дистанція з роботою: відчуття негативу та цинізму відносно ситуацій, пов'язаних із роботою, відірваність від колективу, відсутність мотивації, негативне сприйняття реальності. Ви втрачаєте можливість раціонально обдумувати ситуацію, намагатися зрозуміти її, а більше керуєтеся поверхніми судженнями. А бажання знайти рішення викликає додаткове роздратування, злість та втому. Зниження професійної ефективності: внаслідок цього розвивається відчуття неспроможності, з'являються сумніви у власних здібностях і компетентності.
І останнє, це байдужість та відсутність мотивації до усього. На запитання "ти як?" люди із вигоранням дадуть відповідь "ніяк". Вам стає уже нецікавим все, що відбувається навколо. Наче усе втрачає сенс.
Як впоратися із емоційним вигоранням?
Дрібниці, які надихають. Почніть помічати усе, що відбувається навколо. Спробуйте деталі, які вас оточують зробити неймовірно естетичними та красивими. Наприклад, смачний сніданок, теплий душ, ранкова кава, музика, книга. Піклуйтеся про себе у будь-яких проявах.
Подумайте про перерву. Найочевидніший, але дієвий варіант. Навіть якщо у вас досить ненапружена сидяча робота, щоденна рутина без світла в кінці тунелю може призвести до вигорання. Навіть якщо ви обожнюєте свою роботу і щоранку прокидаєтеся з думками про неї, перерва потрібна всім. Відпочинок допомагає відновитися та знову відчувати це життя.
Частіше займайтеся улюбленою справою, творчістю, тим що надихає. Повірте, заняття приємним хобі добре допомагає уникнути вигорання. Адже головне в цьому процесі — не лише уникати стресових ситуацій, а й навчитися відновлювати сили, заряджатися енергією.
Обирайте більше себе та свої бажання. У цей період як ніколи важлива підтримка та любов до себе. Оберігайте себе від стресових ситуацій, складних розмов та надто серйозних рішень. У цей період надайте собі можливість побути для себе.
Розмовляйте та говоріть про ваш стан із близькими, друзями, знайомими. Не замикайтеся у собі, а будьте відкриті до людей та життя.
Будь-який період має здатність закінчуватися. Однак, це питання часу та турботи про себе. Піклуйтеся про себе та обирайте себе, адже саме ви маєте можливість керувати та координувати ваш стан.
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: writer@september.is. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.
Вам також може бути цікаво: