Ти не одна: де жінки можуть отримати підтримку та допомогу під час війни

Через війну багато жінок були змушені переїхати з рідних місць, втратили соціальні контакти, роботу й загалом внутрішній ресурс. І без того вкрай вразлива, велика частка населення піддається гендерно зумовленому насильству.

В Україні від фізичного домашнього насильства страждає близько 2 мільйонів людей. У понад 80% випадків – це насильство чоловіків над жінками. Щороку від насильства помирає 600 жінок.

 

Впродовж 2022 року до органів поліції та соціального захисту надійшло 251 829 звернень щодо домашнього насильства. 


У цьому матеріалі разом з UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення, розповідаємо, як отримати допомогу та куди звернутись у випадках, коли ви відчуваєте, що потерпаєте від домашнього насильства. Також ми ділимось історіями жінок, які пройшли складний шлях випробувань, отримали допомогу та продовжують свою боротьбу за щасливе сьогодні прямо зараз.

З 2015 року, програма UNFPA з протидії та запобігання гендерно зумовленому насильству працює над розробкою комплексної національної системи реагування  і превенції домашньому та гендерно зумовленому насильству в Україні.

Дружні до жінок та дівчат простори "Вільна" – це безпечне середовище, де дівчата та жінки можуть відновити свій фізичний та психологічний стан, розкрити творчий потенціал та провести час у колі однодумців. 

 

Тут є активності для дозвілля, соціалізації та нових можливостей кар’єрного розвитку.

 

Фотографії: UNFPA Ukraine

У просторах жінки та дівчата діляться досвідом та отримують від досвідчених соціальних працівників та психологів підтримку, пов’язану з різними запитами, у тому числі й протидією гендерно зумовленому насильству.

Дівчина звернулась вдруге до простору і довіряє службі, бо її вже підтримували раніше. Вона має маленького сина і не може брати участь повноцінно у  всіх заходах. Але вона залучена у групу і ми підтримуємо її. 

 

Рита через свого останнього партнера була обмежена у своїх діях: не могла вийти з дому і залежала від нього. Наразі для неї відбувається процес соціалізації – її консультують соціальні фахівці та психологи. 

 

Завдяки проєкту дівчина отримала захист та необхідну психосоціальну підтримку. Ми намагаємось повернути їй життєвий потенціал шляхом комунікації. Рита наново вчиться працювати зі своїми емоціями та переосмислює сімейні цінності.

 

Фотографії: UNFPA Ukraine

Наразі в Україні працює 29 просторів. Переглянути локації  мережі  “Вільна” можна за посиланням.

Команди мобільних бригад надають безоплатну соціально-психологічну допомогу постраждалим від домашнього насильства. Вони можуть приїхати до постраждалих додому, провести консультацію телефоном або запросити до себе на прийом. 

 

Фахівці й фахівчині супроводжують постраждалих на їхньому шляху розірвання кола насильства. Передусім вони надають першу психологічну допомогу, роз’яснюють людині її права і можливості, розповідають про наявні спеціалізовані сервіси. Надалі вони підтримують контакт з клієнтами і клієнтками на їхньому шляху зміни свого життя.

 

Станом на вересень 2023 року в Україні працює 109 мобільних бригад у 21 області

 

До складу кожної з мобільних бригад входять:

  • дві фахівці/-чині (психолог/-иня, соціальний/-а працівник/-ця);
  • водій.

Фотограф: Анатолій Ніколенко

Команди швидко реагують на запити, що дає можливість вчасно виявити випадок насильства та  надати соціально-психологічну допомогу. Мобільні бригади також тісно співпрацюють з поліцією та надавачами соціальних послуг, що допомагає їм виявляти випадки насильства і допомагати постраждалим.

 

Спеціалістки/-ти бригад виїжджають на виклики до найбільш важкодоступних місць та надають послуги людям, які не мають доступу до закладів або обмежені у пересуванні.


Ознайомитися із локаціями роботи мобільних бригад можна за посиланням.

 

Якщо ви відчуваєте психологічний тиск або вашому життю загрожує небезпека — не гайте час та зверніться по допомогу. 


Пам'ятайте, що гендерно зумовлене насильство – це неприпустимий та кримінальний вчинок. Не соромтеся шукати допомогу та діяти, щоб захистити своє життя і життя своїх рідних.