— 10 жовтня на екрани вийшов фільм про армійську авіацію Збройних Сил України “Підйомна сила”.
Вперше глядачі можуть побачити, як проходять бойові операції, що відбувається всередині гелікоптера і що важливо – всередині військових. За форматом зйомки, картинкою і сюжетом стрічка скоріше нагадує голлівудський екшн, проте це реальні завдання і операції українських авіаторів.
Команда працювала над фільмом протягом року. Про зйомки, роботу в надскладних умовах і власні виклики – читайте в нашому інтервʼю з режисером Олександром Стратієнко.
1. Як виникла ідея створити фільм саме про українську армійську авіацію? Зазвичай це історії героїв, які залишаються поза кадром.
Ідея створити фільм виникла на початковому етапі знімального процесу. Попередньо ми не планували робити фільм. Насамперед був план створити короткий промо ролик. Але коли ми почули історії наших військових стало зрозуміло, що необхідно надати цьому документальному фільму художню візуальну форму і закарбувати це в історію.
Історію насамперед про звичайних людей, які робили і роблять незвичайні речі. Коли ми записали перше інтервʼю, сумнівів вже не було – потрібно продовжувати і робити цілий фільм.
2. Робота над фільмом тривала близько року, ви буквально прожили частину життя з військовими. І це не професійні актори, а справжні герої, які виконують бойові завдання. Це спростило чи навпаки – ускладнило задачу?
Той факт, що це були не актори, а справжні герої, додало всьому фільму однієї простої і дуже фундаментальної характеристики – чесності. Чесність і справжність, яка читається місцями не тільки зі слів, але і з очей наших героїв. Усе стає зрозуміло. І от через це вони і викликають у мене таке глибоке відчуття поваги.
Відчувши на собі весь біль війни, вони зберегли себе, свою чесність, простоту, скромність, силу і віру. У якійсь мірі, мабуть, це полегшило процес зйомки. Тому що головна ціль – показати наших героїв справжніми, щирими і дати можливість їм бути собою.
3. Окрім цього, вам довелося знімати в надскладних умовах – зйомки взимку, в мороз і в дощ. Що технічно було найважчим у роботі над фільмом?
Найважчим у роботі над фільмом була синхронізація і координація між бортами, льотчиками та знімальною командою. Коли хлопці виконували завдання, нам доводилось підлаштовуватись під них, тому що майже на кожен кадр з бортами у повітрі у нас була всього одна спроба.
Також складними були зйомки з великого FPV-дрону взимку, коли стояв мороз і лежав пухкий сніг, який вертоліт піднімав гвинтами в повітря. Тоді було холодно і складно працювати, але у нас була мета і вона надавала сил.
Крім цього, на етапі пост продакшену ми проробили величезну роботу над звуком фільму. Композитор Данило Богданенко написав 17 композицій для фільму, а саунд дизайн робили декілька місяців. Це був перший досвід для нас, тому він виявився досить складним.
4. А від чого отримали найбільше задоволення?
Від спілкування з військовими. Чесно, це унікальні люди. Кожен раз дивлячись на них , я пишаюсь можливості називати себе українцем.
5. Який ваш улюблений епізод?
Початок фільму, де ми розповідаємо, чому нашим пілотам доводиться літати на гранично малій висоті. У цьому епізоді є мій улюблений кадр, який я зняв, коли Мі-8 та Мі-24 парою проходять дуже низько над кукурудзою. Я памʼятаю, коли повернувся додому, то цей кадр був першим, з якого я почав монтаж фільму. Це була початкова точка, яка перетворилася на фільм.
Я почав монтаж сам у себе на компʼютері, але продовжили і закінчили його ми разом з режисером монтажу Ростиславом Маліцьким. Дякую йому велике за його бачення. Без нього фільм би не був таким, який він є.
6. Що стало особисто для вас головним викликом під час зйомок?
Зйомки в зоні бойових дій. Не розумів до кінця, як це буде і часом було хвилювання. Але поряд з монолітним спокоєм наших тигрів, ставало легше, і ми просто працювали, як завжди. Тільки в декілька разів швидше.
7. “Підйомна сила” – це фільм, який точно увійде в історію, адже вам вдалося задокументувати бойові вильоти і роботу авіації в умовах реальної війни. Які головні відкриття ви зробили для себе під час роботи над фільмом?
В будь-якій раптовій зміні ситуації треба бути сфокусованим і готовим імпровізувати. У такому форматі зйомок дуже часто щось йде не за планом. Треба бути швидким і мобільним, військові не можуть дозволити собі чекати знімальну групу. Тому в таких зйомках ми мінімізували кількість залученої техніки і людей.
8. Що б ви сказали глядачам, які прийдуть в кіно на “Підйомну силу”?
Ми намагалися закласти у фільм широкий спектр емоцій та настрою. Розкрити різні сторони армійської авіації. Від сталевого рок-н-ролу під час польотів до чутливих історій кохання. Від болю втрати близьких до натхнення і віри у майбутнє. Майбутнє наше, майбутнє України.
Якщо ви спеціаліст у своїй сфері та бажаєте, щоб про вас дізналася аудиторія September — напишіть нам на пошту: you@september.ua. В e-mail вкажіть інформацію про себе, чим ви займаєтеся, та на яку тему бажаєте написати статтю.